Bola prísľubom novej ženskej energie v konzervatívnom KDH. Vyštudovaná právnička so znalosťou regionálnej politiky sa po 4 rokoch v predsedníctve strany stala trojkou na predvolebnej kandidátke KDH. Martina Holečková (40), slobodná mama s malým synom, bola jednou zo 7 žien na 25-člennej kandidátke.

Holečková zviditeľňovala KDH

Voliči a voličky KDH to ocenili. V parlamentných voľbách v septembri 2023 získala 19 050 prednostných hlasov, čo bol piaty najvyšší počet v rámci strany. KDH si ju aj preto zvolilo za predsedníčku poslaneckého klubu. Zviditeľňovala stranu a bola aktívnou poslankyňou. Doteraz nie je úplne jasné, prečo po 8 mesiacoch (jún 2024) na poste šéfky klubu skončila.

“Ja ten koniec nedokážem úplne vysvetliť ani dnes. Kolegovia mi povedali, že som si svoju prácu robila dobre, dokonca, a teraz ich budem citovať “až príliš dobre”. Určite v tom mohlo hrať úlohu aj to, že som sa jasne vymedzovala voči Smeru a spolupráci s vládnou koalíciou,” povedala minulý týždeň Martina Holečková pre Ženy v meste.

“Bolo mi tiež naznačené, že by mi prospelo viac sa venovať sebe, rodine a synovi. Tých dôvodov teda mohlo byť viacej, najviac ma však mrzí, že ani jeden sa netýkal môjho pracovného výkonu,” dodala.

KDH sa v troch prípadoch jasne postavilo proti nej a obvinili ju z individualizmu. „Poukázala som na to, že ministerka Šimkovičová netransparentne minula 400 000 € na cyrilo-metodské oslavy. Keď Robert Fico povedal, že odstúpi, ak sa nájde firma jeho alebo jeho rodiny, ktorá poberá štátne peniaze, tak som takú firmu našla a vyzvala premiéra, aby konečne aspoň raz dodržal svoje slovo a odstúpil. Na septembrovú schôdzu parlamentu som predložila návrh zákona, aby minister spravodlivosti a generálny prokurátor nemohli svojvoľne prepúšťať ľudí z väzenia, ale ich návrh by následne musel schváliť aj dovolací súd,“ napísala 16. septembra 2024 Monika Holečková na sociálnej sieti v statuse, ktorým oznámila odchod z KDH.

Potraty a KDH

KDH sa po návrate do parlamentu ostro postavilo proti snahám zaviesť medikamentóznu formu umelého prerušenia tehotenstva, tzv. potratovú tabletku, ktorá sa bežne vo svete používa je pre ženy bezpečnejšia a šetrnejšia pri umelom prerušení tehotenstva. KDH tak bola pre ľudí stále stranou, ktorá chce sprísniť potraty.

“Čo sa týka interupcií, tak som za zachovanie statusu quo, presne tak, ako to aj samotné KDH prezentovalo už počas volebnej kampane,” odpovedala Holečková na našu otázku, či boli potraty konfliktom, ktorý viedla so stranou.

“Najväčší rozpor medzi mnou a kolegami nastal v otázke spolupráce s vládnou koalíciou a stranou Smer. Voči tomu som vystupovala rázne a principiálne?” dodala.

Holečková o ženách v politike 

Martina Holečková roky pomáhala slobodným mamám v rámci humanitárnych projektov v zahraničí i doma, v politike podporovala vyššie zastúpenie žien a to cez stranu, kde to političky nemajú jednoduché.

“Je potrebné na rovinu povedať, že v tých tradičnejších a konzervatívnych stranách (ako sú napríklad Smer a KDH) bola vždy veľká prevaha mužov. Ženy prinášajú do politiky iný rozmer, mohli sme to vidieť aj pri bývalej prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá bola známa svojou slušnosťou a rozvahou. Chcela by som pracovať na tom, aby sa ženy angažovali vo verejnom priestore. Obávam sa však, že urážky a hulvátske správanie nie sú pre ženy práve tou najlepšou motiváciou,” povedala nám Holečková.

V parlamente si už vypočula ponižujúce poznámky od Andreja Danka či Rudolfa Huliaka, zažila aj to, že ju (nemenový) poslanec obchytkával. Zastáva sa poslankýň z iných politických strán, ak sú vystavené podobným urážkam.

“Andrej Danko, Tomáš Taraba a Filip Kuffa sa už dlhé mesiace neúctivo správajú voči ženám novinárkam, poslanec za Smer Ivan Hazucha sa pred pár týždňami vyjadril o matkách samoživiteľkách (ktorých je na Slovensku viac ako 160 000), že si za to, že samé vychovávajú svoje dieťa, môžu ony samé, poslanec Smeru Richard Glück zas vo februári svojím vyjadrením urazil všetky obete znásilnenia a dobre si všetci spomíname na slová Roberta Fica a Ľuboša Blahu na adresu bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej,” uvádza sa v petícii Povedzme nie urážkam a ponižovaniu žien, ktorú iniciovala Martina Holečková spolu s Máriou Kolíkovou a Vladimírou Marcinkovou (obe SAS).  Pod petíciu sa podpísalo viac ako 23-tisíc ľudí.

Martina Holečková strávila v KDH 8 rokov. Najbližšie týždne má oznámiť, do ktorej politickej strany chce vstúpiť. Ponuky dostala z viacerých.