V obci si proti sebe poštvala susedov a miestnych, ale aj obecných poslancov. Mnohí jej hovorili, že keď sa jej nepáči, nech sa odsťahuje. Hnevalo ich, že chce premenovať ulicu Dr. Jozefa Tisu. Farmaceutka a nezávislá poslankyňa Lenka Ticháková sa však odsťahovať nechcela, rovnako však nechcela mať v občianskom preukaze ulicu pomenovanú po vojnovom zločincovi, na ktorej s rodinou býva.
Lenka Ticháková proti väčšine
Varín, kde žije necelých štyri tisíc obyvateľov, sa stal jedinou obcou na Slovensku, kde v roku 1993 nazvali ulicu po prezidentovi vojnového štátu Jozefovi Tisovi. Počas jeho éry bolo do koncentračných táborov deportovaných a zavraždených asi 70-tisíc Židov žijúcich na území Slovenska – vrátane všetkých 25 židovských rodín z Varína.
Slovensko bolo jedinou krajinou vojnovej Európy, ktorá platila nacistickému Nemecku za židovských občanov.
Lenka Ticháková roky bojovala proti väčšine, aby sa ulica premenovala. “V živote máte dve možnosti, buď pri prvej prekážke to vzdáte, alebo budete bojovať ďalej a viete, že si svojim bojom za pravdu a spravodlivosť skomplikujete život. Ja som si vybrala tú druhú možnosť a neľutujem to. Akurát mi je ľúto, že niektorí občania Varína ma začali kvôli mojej aktivite odsudzovať, alebo má vnímať ako nepriateľa,” povedala v rozhovore pre Žilinský večerník v novembri 2021.
Niekoľko dní predtým si prevzala ocenenie Biela vrana. „Lenka Ticháková nám ukazuje silu a dôležitosť každého z nás pre zdravie našej demokracie, najmä v časoch krízy. Ak nebudeme vidieť veci jasne a neurobíme každý, čo je v našich možnostiach, aby sme obránili základné hodnoty, môžeme ľahko prísť o celú demokraciu,“ povedala členka Rady Bielej vrany Eva Kováčechová.
Referendum nerozhodlo
V roku 2022 sa v obci Varín konala referendum o premenovaní ulice, ale nebolo právoplatné. Zúčastnilo sa ho len 47,13 percenta oprávnených voličov. Za premenovanie ulice bolo len 360 obyvateľov, proti hlasovalo 1053 ľudí z obce. Každý tretí z tritisíc oprávnených voličov a voličiek teda chcel, aby Tisova ulica vo Varíne zostala.
V roku 2022 podal prokurátor Generálnej prokuratúry Peter Mihál žalobu na žilinský krajský súd. Urobil tak po tom, ako obecné zastupiteľstvo nevyhovelo protestu prokurátora, ktorý navrhol zrušiť alebo zmeniť názov ulice. Spis sa presunul na Správny súd do Banskej Bystrice.
V kauze však rozhodol až po dvoch rokoch a koncom júna 2024 žalobe vyhovel. Rozhodol, že všeobecne záväzné nariadenie v časti, kde určuje názov Ulice Dr. Jozefa Tisu, nie je v súlade so zákonom o obecnom zriadení.
Ulica Mons. Jozefa Nogu
Na utorkovom (10.12.2024) rokovaní zastupiteľstva obecní poslanci rozhodli, že ulica Dr. Jozefa Tisu vo Varíne bude od 1. januára 2025 premenovaná na Ulicu Mons. Jozefa Nogu. Za schválenie príslušného všeobecne záväzného nariadenia (VZN) hlasovalo deväť z desiatich prítomných poslancov.
Rozhodovanie sledovala dnes už bývalá poslankyňa Lenka Ticháková. „V prvom rade som šťastná, že sa to po toľkých rokoch konečne ukončilo. Mne tento nový názov nevadí. Kňaz, ktorý sa spreneveril svojmu poslaniu, bude nahradený kňazom, ktorý šíril dobré meno o našej obci,“ poznamenala Ticháková k Mons. Jozefovi Nogovi, ktorý bol rodákom z Varína a pápežskym prelátom.