Pracujete na klimatizovanom pracovisku a trasiete sa od zimy, kým vaši mužskí kolegovia si spokojne posedávajú v krátkych rukávoch? Nosíte si do práce aj počas horúčav svetrík, šál či uzavreté topánky alebo ponožky? Nie je to len váš pocit, že tam je príliš chladno.
Je to realita. Väčšina klimatizácií na pracoviskách je nastavená tak, aby sa tam dobre cítili muži, čo nutne nemusí znamenať, že niekto myslel aj na ženy.
O štyri stupne viac
Lekár Boris Kingma z Maastrichtskej univerzitnej nemocnice hovorí, že ženy by potrebovali, aby bola teplota v klimatizovaných kanceláriách či iných priestoroch nastavená o štyri stupne viac. Ženský metabolizmus je asi o tretinu pomalší ako mužský, muži majú zväčša viac svalov, ktoré generujú teplo ako ženy. Sú, samozrejme, výnimky, ale všeobecne platí, že ženy sú pre svoju konštrukciu viac zimomravé.
Podľa prieskumov muži považujú za ideálnu teplotu na pracovisku 22 stupňov Celzia, ženy o dva a pol stupňa viac. Normy na to, ako silno by sa mali púšťať klimatizáciu na pracoviskách, majú viac ako päťdesiat rokov a boli nastavené podľa potrieb 40-ročných mužov, ktorí v tých časoch dominovali pracovnej sile.
Odborníci teraz hovoria, že by sa mali prehodnotiť, lebo pracovné kolektívy sú už rôznorodejšie. Upozorňujú na to, že by sa malo brať do úvahy aj to, že čím sú ľudia starší, tým horšie znášajú chlad.
Klimatizácia a sexizmus
Blogerka a novinárka Washington Post Petula Dvorak vo svojom jemne ironickom blogu považuje súčasný stav používania klimatizácie za prejav sexizmu. Napísala však aj to, že existuje štúdia, podľa ktorej pracovníci, čo sa sťažujú na chlad, majú stuhnuté ruky, trasú sa od zimy, robia aj viac chýb a produktivita ich práce klesá.
Ďalším argumentom v prospech zvyšovania teploty v kanceláriách je ekológia. Nadmerné používanie klimatizácie zvyšuje energetickú záťaž a odnáša si to aj životné prostredie. A to ovplyvňuje kvalitu života mužov aj žien.