Do septembrových predčasných parlamentných volieb sa oficiálne zaregistrovalo 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia - OĽaNO/Kresťanská únia/Za ľudí. Nie všetky politické strany zverejnili celé kandidátky, ktoré museli podať do nedele večera.
Progresívne Slovensko má najviac žien
Z pohľadu zastúpenia žien má historicky najviac kandidátok Progresívne Slovensko, ktoré ako prvá relevantná strana v histórii Slovenska ponúkla do volieb kandidátku, na ktorej majú polovicu miest ženy.
„Ženy tvoria polovicu našej populácie, ich talent, odbornosť, pracovitosť a skúsenosti nie sú o nič menšie ako u mužov,“ uviedol Michal Šimečka, šéf Progresívneho Slovenska, podľa prieskumov tretej najsilnejšej strany (13,5 percenta).
Najsilnejšia strana v prieskumoch verejnej mienky Smer-SD strana (19 percent) predstavila len prvých deväť kandidátov a miesto č. 150 - samí muži.
Podobne to bolo v posledných voľbách v roku 2020, kde patril Smer k stranám s najmenším počtom žien. “Smer-SD potvrdil svoje dlhodobé podceňovanie účasti žien na politickom rozhodovaní, ktoré je však v rozpore s proklamovanou sociálno-demokratickou orientáciou strany,” uviedli autorky analýzy Sofia Trommlerová a Oľga Gyárfášová, ktoré sa zaoberali účasťou žien v politike. Na základe výsledkov volieb z roku 2020 skúmali otázku, či môžu preferenčné hlasy uľahčiť vstup žien do vrcholovej politiky.
Strana Hlas, druhá najsilnejšia strana v prieskumoch (16,3 percenta), predstavila prvých 40 miest a miesto č. 150. - je na nich 8 žien. Republika (9 percent) má na kandidátke 31 žien.
Sme rodina má až 45 žien
Hnutie Sme rodina (6,1 percenta), ktorého predseda Boris Kollár musí vysvetľovať napadnutie svojej partnerky, má na kandidátke až 45 žien.
OĽANO tentoraz kandiduje v koalícii s Kresťanskou úniou Anny Záborskej a stranou Za ľudí Veroniky Remišovej.
SaS (5 percent), ktorá má v predvolebných sloganoch heslo Za ženy nerozhodujeme, ale bojujeme - má v prvej desiatky tri výrazné ženy: Janu Bittó Cigánikovú, Máriu Kolíkovú a Vladimíru Marcinkovú. Celkovo má však na kandidátke len 27 žien, menej ako KDH.
“OĽaNO, Sme rodina, SaS, SNS, Dobrá voľba, Vlasť patrili k rodovo nevyhraneným stranám, nenominovali ani málo, ani veľa žien,” napísali autorky analýzy k voľbám 2020.
KDH má na kandidátke 28 žien. “V prípade KDH ide síce o tradičnú kresťanskú stranu, kde by sme očakávali najmä mužských kandidátov, avšak vo voľbách 2020 malo KDH nové vedenie, ktoré menej „bazírovalo“ na konzervatívnych hodnotách a viac sľubovalo pozitívnu zmenu, moderný štát a kooperáciu s liberálnymi stranami, čo je v súlade s väčšou mierou citlivosti k rodovej rovnosti,” píšu autorky analýzy.
Zloženie kandidátnych listín výrazne ovplyvňuje, kto sa dostane do parlamentu. Ženy majú menšie šance, sú na kandidátkach často na nezvoliteľných miestach.
“Celkovo z našej analýzy vyplynulo, že o tom, kto sa dostane do parlamentu, do veľkej miery stále rozhodujú politické strany tým, koho nominujú na vysoké miesta kandidátnej listiny. Všeobecne sa dá povedať, že ak na vrchol kandidátnej listiny nominujú mužov, do parlamentu sa dostanú muži. Ak tam nominujú ženy, dostanú sa do parlamentu ženy,” napísali autorky.
V súčasnom parlamente sedí 32 poslankýň zo 150 volených zástupcov. To je iba 21 percent.