Do eurovolieb 2024 kandiduje najviac žien v histórii volieb do Európskeho parlamentu. O mandát sa vo voľbách 8. júna 2024 bude uchádzať 95 žien a 213 mužov.
Eurovoľby 2024: najviac žien
„Samotné číslo nie je dôležité. Dôležitý je percentuálny podiel žien, aký je zastúpený na kandidátnych listinách. Môžem povedať, že pre tieto voľby je podiel najvyšší. Je to takmer 30 percent,“ povedala pre RTVS riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová.
V Európskom parlamente rastie počet žien kontinuálne. Od prvých volieb v roku 1979, keď mali ženy zastúpenie len 16,6 percenta, až po zatiaľ posledné v roku 2019, keď tvorili ženy 40,5 percent europoslancov. Je to viac ako svetový (26,9 percenta) a európsky priemer (31,6 percenta) pre národné parlamenty. Fínsko, Španielsko, Malta a Švédsko majú dokonca v Európskom parlamente viac žien ako mužov.
Slovenska sa rastúce čísla netýkajú. V Bruseli nás zastupujú len štyri ženy zo 14 poslancov, iba dve boli riadne zvolené v eurovoľbách - Monika Beňová (Smer) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (kandidovala za SaS, dnes bez strany). Miriam Lexmann (KDH) získala uvoľnený britský mandát po brexite a Katarína Roth Neveďalová (Smer) nahradila zosnulého Miroslava Číža.
Z 27 členských krajín Európskej únie sú na tom v zastúpení žien horšie iba Estónsko, Litva, Grécko, Cyprus a Rumunsko.
Typický kandidát - muž a poslanec
Ako ukazuje analýza portálu Euroactiv typickým kandidátom do eurovolieb ostáva muž a poslanec NR SR. V eurovoľbách 2024 kandiduje až 26 súčasných poslancov a poslankýň Národnej rady SR. Najviac kandidátov a kandidátok pochádza z Bratislavy.
“Existujúce mužské prostredie v politike mnohé ženy odrádza, je to totiž aj na Slovensku stále najmä pánsky klub. Nehovoriac o zákerných mizogýnnych útokoch, ktorým mnohé dennodenne čelia. A keďže je v našej politike málo žien, reflektory pozornosti na ne svietia omnoho viac ako na mužov. Prešľap jednej sa potom zovšeobecňuje na ostatné ženy, čo je ďalšia odradzujúca vlastnosť politického prostredia,” povedala pre Ženy v meste k nízkemu počtu žien v slovenskej politike tvár kampane Zakrúžkuj ženu a kandidátka na europoslankyňu Lucia Yar.
Slovensko bude po týchto eurovoľbách zastupovať 15 poslancov a poslankýň. Najviac žien na kandidátke má Progresívne Slovensko, ktoré tak ako v parlamentných voľbách 2023 zvolilo zipsový systém, teda každá druhá kandidátka je žena. Z 15 kandidátov je 7 žien, najvyššie je expertka na európsku politiku Ľubica Karvašová, číslo 2.
Rovnako Sloboda a Solidarita ponúka 7 žien, na kandidátke strieda dvoch mužov a dve ženy za sebou. Najvyššie je poslankyňa Vladimíra Marcinková, číslo 3.
Sedem žien ponúka na kandidátke aj Pirátska strana - Slovensko, kandidátku vedie žena Zuzana Šubová.
Z veľkých politických strán vedú ženy len dve - vládny Smer-sociálna demokracia má na čele dlhoročnú europoslankyňu Moniku Beňovú a KDH europoslankyňu Miriam Lexman.
Prvú európsku stranu Volt, ktorá má svoje pobočky v členských krajinách, vedie za Slovensko Lucia Kleštincová.
“Výskum ukázal, že ženy v politike čelia väčšej miere posudzovania, kritiky, bariéram v snahe fundraisovať, či v prístupe k médiám. Hlboko zakorenené spoločenské stereotypy stále znamenajú, že debata o politike väčšine ľudí evokuje predstavu rázneho, mocného, bohatého muža,” povedala pre Ženy v meste Lucia Kleštincová, ktorá v eurovoľbách do 2019 kandidovala za koalíciu Progresívne Slovensko – SPOLU, občianska demokracia a z pôvodného 10. miesta na kandidátnej listine koalície sa prekrúžkovala na ôsme miesto.
Lídri a líderky kandidátok do Európskeho parlamentu 2024:
1 Slovenský patriot - Miroslav Radačovský
2 My Slovensko - Štefan Panenka
3 Demokrati - Jaroslav Naď
4 Maďarská aliancia - József Berényi
5 SDKÚ-DS - Slovenská demokratická a kresťanská únia Demokratická strana - Branislav Rybárik
6 Spájame občanov Slovenska - Libuša Nicholson
7 Pirátska strana Slovensko - Zuzana Šubová
8 Spoločne občania Slovenska - Andrej Krajiček
9 Socialisti.sk - Artúr Bekmatov
10 Slovenská národná strana - Andrej Danko
11 Republika - Milan Uhrík
12 Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku - Jozef Sásik
13 Srdce vlastenci a dôchodcovia - Slovenská národná jednota - Jozef Tokár
14 Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko - Marian Kotleba
15 Zdravý rozum - Ján Baránek
16 Komunistická strana Slovenska - Ján Chalabala
17 Kresťanská únia - Milan Krajniak
18 Smer - Sociálna demokracia - Monika Beňová
19 Kresťanskodemokratické hnutie - Miriam Lexmann
20 Sloboda a solidarita - Richard Sulík
21 Progresívne Slovensko - Ľudovít Ódor
22 Slovensko, Za ľudí - Peter Pollák
23 Hlas - Sociálna demokracia - Branislav Becík
24 Volt Slovensko - Lucia Kleštincová