Moja dcéra bude čoskoro oslavovať prvý rok. Okrem údivu nad tým, kam ten čas ušiel, veď sa narodila predvčerom, som prvýkrát začala riešiť aj otázku „vhodného darčeka.“ Áno, ona si z toho nič pamätať nebude, aj tak ju najviac baví hrať sa s ovládačom od televízora, prázdnym téglikom od jogurtu, a plnou miskou vody pre psa. No babky, rodina, niečo venovať chcú. Aby sme predišli dvadsiatim hračkám, ktoré sa s tým najlepším úmyslom u nás nazbierajú, skúsila som si urobiť rešerš, aby som vedela na početné otázky, čo doniesť, fundovane odpovedať. I som sa vybrala poprezerať internetové stránky hračkárstiev.
Pozitívne ma prekvapilo, že lego odporúčali pre chlapcov aj pre dievčatá. Jeho druhy sa však už líšili. Mladým mužom ponúkali auto či traktor, dámam predajňu s biopotravinami. Nežartujem, naozaj. Ja pritom do potravín chodím s rovnakou vervou, ako šoférujem (s traktorom zatiaľ skúsenosti nemám, i keď by sa na našich cestách občas zišiel).
A tak som sa opäť raz zamyslela, ako, veľakrát úplne nevedomky, deťom rodové úlohy vtĺkame od malička. Chlapec nech riadi vozidlo, dievča kuchyňu. Nechápte ma zle – je úplne v poriadku, ak to tak ženy a muži cítia. Otázne je len, či ich k tomu od útleho detstva tak trošku neprogramujeme.
Keď dievčatá po obede upratujú zo stola, a chlapci si idú zahrať von futbal, koordináciu budú mať asi naozaj páni lepšiu. Analytické schopnosti zdá sa tiež lepšie pocvičí počítadlo ako bábika. Som zástankyňou slobodného výberu, a nejdem na barikády kvôli „tradičnému“ rozdeleniu síl v domácnosti, napokon, presne v takom som vyrastala.
Len sa zamýšľam nad možnými dôsledkami.
Jedným z nich môže byť napríklad IT sektor – teda, jeho zloženie. Podľa dát organizácie Aj Ty v IT v ňom na Slovensku pracuje necelých 13 percent žien. A to je škoda! Pre ženy, pre mužov, pre sektor i spoločnosť.
Nemusí to tak pritom byť, veď sa len pozrime do histórie. Prvou programátorkou bola žena! Ada Lovelace v devätnástom storočí položila základy prvých počítačových softvérov. Predpovedala tiež ich budúce využitie, jej myšlienky sú relevantné aj dnes.
Herečka Hedi Lamarr zo zlatej éry Hollywoodu zas s Georgeom Antheilom vynašla technológiu preskakujúcej frekvencie. Tá sa dnes využíva v smartónoch, wifi, či gps. No a viac zo súčasnosti - topmodelka Karlie Kloss založila a spravuje akadémiu programovania pre dievčatá, Code with Klossy, ktorá utešene rastie.
Zdá sa teda, že programovanie v génoch chlapci naprogramované nemajú. A rovnako tak ženy varenie (som toho živým dôkazom). Preto navrhujem sa mentálne preprogramovať. Prehoďme si v hlave softvér s názvom matematika je pre pánov, psychológia pre dámy. Pripomínajme si, že estetika nie je ženský, a priestorová orientácia zas mužský pojem. „Mať na niečo bunky“ nezávisí od pohlavia, ale od typu osobnosti.
Skúsme to, nech sa už v budúcnosti nezreplikuje štúdia, ktorá ukázala, že ženský názor na IT problém je v kolektíve lepšie prijatý, keď sa nevie, že je za ním žena. Nech logiku a emócie neprideľujeme na základe pohlaví. Nech je v triedach viac mužov, a v konferenčných sálach na najvyšších poschodiach viac žien. Nech sa menej vyhovárame a namiesto rozdielov hľadáme to spoločné.
Veď napokon aj na ihrisku sa dievčatá s chlapcami často naťahujú o to isté nákladné auto. Kým im do toho my dospeláci nevstúpime. Myslime na to, nielen v hračkárstvach. A možno sa nám práve neprogramovaním podarí naprogramovať zopár programátoriek navyše!