Moyzesova sieň Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa stala miestom, kde sa naplno prejavila súčasná kríza kultúrnej slobody na Slovensku. Dlhé mesiace pripravované podujatie Bratislava Burlesque, ktoré malo osláviť 10. výročie, bolo krátko pred svojím konaním nečakane zrušené.
Podujatie Bratislava Burlesque zrušili
Tento krok prichádza v čase, keď kultúrna scéna v krajine čelí čoraz silnejšiemu tlaku a obmedzovaniu, a to aj na miestach, kde by sme to nečakali.
Podujatie bolo potvrdené a komunikácia nenaznačovala nič, čo by sa mohlo javiť ako prekážka. Zodpovedný pracovník, s ktorým Lotta Love, zakladateľka Bratislava Burlesque komunikovala, bol oboznámený s charakterom a obsahom vystúpenia. Napriek tomu, menej než mesiac pred jeho konaním, univerzita podujatie zrušila s vágnym vysvetlením, že „Moyzesovu sieň musí uvoľniť pre potreby univerzity.”
Tento postoj pôsobí ako alibizmus a vzbudzuje podozrenie, že v pozadí je niečo viac – možno strach z reakcie politických predstaviteliek a predstaviteľov vlády, či aktuálneho vedenia rezortu kultúry, ktoré je zásadne proti všetkému, čo je iné.
„Semienko strachu nie je len zasadené, ale už naplno rastie”, hovorí Lotta.
Burlesque je stále tabu
Burlesque je umelecký žáner, ktorý spája divadlo, tanec, humor a sebavyjadrenie. V porovnaní s inými krajinami burlesque na Slovensku nedostáva toľko priestoru, koľko by si zaslúžilo. V západných kultúrach je tento žáner uznávaný a rešpektovaný, zatiaľ čo u nás je stále tabuizovaný, zatláčaný na okraj a nespravodlivo redukovaný na „nahotu“.
Pritom ide o hlboký prejav sebalásky, prijatia vlastného tela a posolstvo osobnej slobody. Bratislava Burlesque za desať rokov svojej existencie vybudovalo vernú základňu diváctva, ktore dokazuje, že tento žáner má svoje miesto aj u nás.
Je preto zarážajúce, že aj po toľkých rokoch je tento druh umenia stále považovaný za tabu. Organizátorky nikdy nežiadali od štátu žiadnu finančnú podporu. Všetky aktivity a podujatia si financujú z vlastných zdrojov, pričom ich motiváciou nie je zisk, ale snaha ukázať krásu a jedinečnosť tohto umeleckého žánru.
„Nerobíme absolútne nič zlé a mal to byť riadne zaplatený komerčný prenájom za nemalé peniaze. Toto podujatie sme neorganizovali preto, aby sme zarobili, ale aby sme si symbolicky v krásnom priestore uctili našu prácu, ktorej sa už 10 rokov venujeme. Celá táto situácia pre nás znamená stratené peniaze, energiu, čas a motiváciu organizovať niečo v tejto krajine”, dodáva Lotta.
Moyzesova sieň sa bežne prenajíma na komerčné účely a v minulosti tu už bolo aj Burlesque vystúpenie. Je preto zvláštne, prečo bolo tentoraz podujatie zrušené. Univerzitu Komenského sme požiadali o stanovisko, tá však na naše maily ani telefonáty nereagovala.
Slovensko naozaj naráža na bariéry obmedzujúce slobodu prejavu. Kultúrny úpadok je zrejmý a namiesto podpory rozmanitých umeleckých foriem sme svedkami toho, ako sa tieto prejavy cenzurujú a marginalizujú. Ak sa obmedzovanie umeleckého prejavu stáva normou, aké sú hranice toho, čo ešte bude možné verejne prezentovať?