Staronovým americkým prezidentom bude Donald Trump. Rozhodli o tom Američania, ktorí majú pocit, že sa im nevodí dobre. Pocit neistoty prevalcoval čísla, čo hovoria o výkonnej americkej ekonomike, ktorá rastie (o 2,8 percenta), o nízkej nezamestnanosti (4,1 percenta) a o stabilizovanej inflácii (2,4 percenta).

Trump získal takmer všetko

V neistých časoch zvolili 78-ročného prezidenta - záchrancu, o ktorom sa s istotou vie hlavne to, že je nepredvídateľný. Hovorí sa, že ide o najvýraznejší politický comeback v americkej histórii, hoci ide o prvého prezidenta, ktorý bol odsúdený v trestnom procese a uznaný ako sexuálny násilník.

Napriek tomu sa práve Trump stal tým republikánskym kandidátom, ktorému sa po dlhých rokoch podarilo získať nielen väčšinu voliteľov, ale aj viac voličských hlasov a k tomu väčšinu v Senáte a zrejme aj v Snemovni reprezentantov.

Výraznejšie ako sa čakalo porazil generálnu prokurátorku, senátorku a viceprezidentku Kamalu Harrisovú, ktorá komunikovala hodnoty - ochranu demokracie a hlavne slobodné rozhodovanie žien o svojom tele. To obmedzil Najvyšší súd v USA v roku 2022, keď zrušil ústavné právo na umelé prerušenie tehotenstva.

Ženy neporazili mizogýniu

Donald Trump dvakrát porazil ženy. Najprv Hillary Clintonovú a teraz Kamalu Harrisovú, dve ženy s politickými skúsenosťami a kvalifikáciou na najvyšší úrad v štáte. Obe chceli preraziť sklenený strop v krajine, ktorú stále vnímame ako symbol sloboody, ale doteraz sa v nej nepodarilo vládnuť žene.  

Hillary Clintonová viac komunikovala, že by sa mohla stať prezidentkou ako prvá žena, Kamala Harrisová oslavovala ženy cez témy, nie cez pohlavie. Ani jedna stratégia nakoniec nestačila na posmešky, znevažovanie a mizogýniu protistrany, ktorá zafungovala aj u voličov a voličiek.

Ženy čakajú v druhej Trumpovej ére neľahké časy. Prezidentom sa stal muž, ktorý vyhlasuje, že ženy bude chrániť bez ohľadu na to, či to chcú alebo nie. A volili ho nielen kmeňoví voliči, teda bieli muži bez vysokej školy, ale aj veľa mladých mužov, ktorí sa našli v jeho arogancii, pýche a konfrontačnom štýle komunikácie.

Pripomína mi to časy, keď Ivan Gašparovič dokázal v roku 2019 poraziť Ivetu Radičovú. Trvalo 10 rokov, než si Slovensko zvolilo Zuzanu Čaputovú a hodnoty, ktoré zosobňovala. V tomto smere sme predviedli oveľa viac odvahy ako dnes Spojené štáty.