Testosterón je hlavný mužský pohlavný hormón. V mužskom tele má vplyv na libido, kostnú hmotu, svalovú hmotu a svalovú silu, distribúciu tuku, tvorbu červených krviniek a spermií. Malá časť testosterónu sa aj u mužov premieňa na estradiol, čo je jedna z foriem estrogénu. S vekom hladina testosterónu u mužov klesá.

Testosterón potrebujú ženy pre zdravie

U žien je testosterón produkovaný vaječníkmi, nadobličkami a časť sa tvorí v periférnych tkanivách z rôznych prekurzorov vytvorených vaječníkmi a nadobličkami.

Testosterón v ženskom organizme ovplyvňuje zdravie kostí, kognitívne funkcie, produkciu krvných buniek a zdravie reprodukčných orgánov. Pre optimálne fungovanie je dôležitá súhra s estrogénom.

Hodnoty testosterónu sa s pribúdajúcim vekom takisto znižujú. Optimálna hladina testosterónu u zdravých dospelých žien je 8-60 ng/dl. Pre porovnanie u dospelých mužov to je 240-950 ng/dl.

Zvýšená hladia testosterónu u žien sa prejaví nadmerným telesným ochlpením, predovšetkým v tvárovej oblasti, akné, vypadávaním vlasov, prehĺbením hlasu, zmenšením prsníkov, nárastom svalovej hmoty, nepravidelným menštruačným cyklom, stratou libida alebo výkyvmi nálad. Nie všetky príznaky musia byť prítomné a nie všetky príznaky musia byť rovnako vyjadrené.

Príčin zvýšenej hladiny testosterónu môže byť viacero. Najčastejšie sa vyskytujúcou u žien je syndróm polycystických ovárií (hormonálna porucha, ktorú môže viesť k neplodnosti - pozn.red.).

Zvýšená hladina testosterónu je často diskutovanou témou u žien, atlétok. Zo štúdií vyplýva asociácia medzi cirkulujúcim testosterónom v krvi a svalovou hmotou a silou.

„Môžeme si funkciu testosterónu predstaviť ako „zosilňovača“ niektorých procesov, ktoré sú spojené so zvyšovaním kapacity všetkých systémov pohybového systému,“ povedala pre Lidovky.cz vedúca katedry fyzioterapie na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej katedry Tereza Nováková s tým, že je to práve testosterón, ktorý navyšuje objem a silu svalov, pevnosť kostí či efektivitu kardiovaskulárneho systému.

Najnovšie čelila obrovskej vlne kritiky alžírska boxerka Imane Khelifová na olympiáde v Paríži na základe tvrdenia Medzinárodnej boxerskej asociácie, ktorá je od roku 2019 vylúčená z olympijských hier, že nesplnila nespresnený test spôsobilosti kvôli zvýšenej hladine testosterónu. 

Ako vieme ovplyvniť hladinu testosterónu v tele: 

  • Vek – hladina testosterónu s vekom rastie a vrcholí okolo 25. roku života. Po cca 30. roku života postupne klesá, približne o 1 percento ročne
  • Cvičenie a pohyb – aktívne cvičenie môže ovplyvňovať hladinu testosterónu oboma smermi. Silové cvičenie spravidla hladinu testosterónu zvyšuje, zatiaľ čo vytrvalostné cvičenie môže pôsobiť presne naopak a znižovať ju.
  • Výživa – Viaceré zložky potravy vplývajú na tvorbu a hladinu testosterónu v tele. Príkladom takýchto látok je napríklad vitamín A, vitamín D a zinok. 
  • Telesná hmotnosť – Zníženie telesnej hmotnosti môže mať za následok zvýšenie hladiny testosterónu. V tukových bunkách sa totiž vytvára enzým, ktorý pretvára testosterón na jeden zo ženských pohlavných hormónov.

Málo testosteronu vedie k únave i depresii

Znížené hodnoty testosterónu sa prejavujú u žien únavou, stratou svalovej hmoty, stratou libida a depresívnou náladou. Samotné príznaky nestačia na diagnostiku a môžu byť zamieňané za prejavy iných ochorení.

Pri hodnotení výsledkov treba prihliadať na vek ženy. Kým má žena pravidelný menštruačný cyklus, ideálne je vziať krvnú vzorku na 8 až 20 deň cyklu. Keďže jedným z hlavným miest produkcie testosterónu u žien sú vaječníky, často sa so zníženou hladinou stretávame u žien v menopauze.

Testosterón neovplyvňuje len fyzické zdravie, ale aj duševnú rovnováhu, pomáha zvyšovať sebaistotu a sebadôveru, dodáva optimizmus, znižuje pocity slabosti, úzkosti a depresie. S tým sa ženám funguje lepšie.