S príchodom chladnejšieho počasia začína sezóna chrípky a prechladnutia. Preto treba telu zabezpečiť dostatok vitamínov, telesnej aktivity i zinku, ktorý je kľúčový pri budovaní imunity. Ak už ale pociťujete príznaky prechladnutia či boľavých priedušiek, môžu vám pomôcť tieto tipy.

Ako odhaliť príznaky nachladnutia?

Nachladnutie si môžete často pomýliť s chrípkou. Za obidve choroby môže vírus, nie však rovnaký. Nachladnutie začína pozvoľne. Najskôr cítite škrabanie v hrdle, potom sa pridá upchatý nos a niekedy aj zvýšená teplota. Ak sa prechladnutie neskomplikuje, prejde rýchlo a bez väčších ťažkostí.

Chrípka má, naopak, veľmi prudký začiatok. Jej najčastejšími príznakmi sú bolesti kĺbov a svalov, výrazná únava, bolesť hlavy, vysoká teplota (často okolo 39 až 40 °C), ktorá môže trvať aj 3 až 4 dni, nádcha alebo upchatý nos. Niekedy sa môže pridružiť kašeľ, vracanie či hnačka.

Na rozdiel od prechladnutia, liečbu chrípky by ste nemali podceniť. Ak máte jej príznaky a necítite sa veľmi dobre, určite by ste mali ísť čo najskôr k lekárovi.

Foto - pexels.com

Čo na boľavé priedušky a nachladnutie? 

Ak ste pre prevenciu urobili naozaj všetko, no aj tak vás skolila choroba, skúste naše rady, ktoré vám ju pomôžu ich jednoduchšie prekonať.

Tekutiny

Denne by ste mali vypiť okolo 2 litrov tekutín. Objem závisí aj od toho, koľko vážite a od vykonávaných aktivít. Pri chorobe by ste mali zvýšiť dávku o 2 až 3 hrnčeky. Dajte si napríklad lipový čaj Mistral, ktorý má priaznivé účinky na boľavé priedušky. 

Odpočinok

Pri liečení je dôležitý aj odpočinok. Práve vtedy, keď sme v pokoji, dokáže telo najlepšie bojovať s chorobou. Doprajte si plnohodnotný spánok a nemajte výčitky, ak celý deň preležíte v posteli. 

Foto - pexels.com

Mlieko s medom 

Mierne zohriate mlieko s medom má upokojujúce účinky na boľavé hrdlo. Navyše med má aj protizápalové účinky. Ak vás hrdlo veľmi bolí, dajte si do mlieka aj trochu masla. Príjemne ho „obalí“ a stlmí bolesť v prieduškách. 

Cesnak a cibuľa

O cesnaku a cibuli je známe, že majú protizápalové účinky. Cibuľa obsahuje vitamíny ako B9, B6 a vitamín C i draslík a iné dôležité látky. Dokonca pôsobí ako slabé antibiotikum pri niektorých druhoch bakteriálnych ochorení. Cesnak posilňuje imunitu a má takisto protizápalové účinky. Navyše je bohatý na vitamíny, minerály a má silné antioxidačné, antibakteriálne i antivírusové vlastnosti.

Ilustračné foto - pexels.com

Zázvor

Zázvor (ďumbier) pochádza z ďalekej Ázie. Jeho liečivé účinky poznali už naše staré mamy. Najjednoduchšie bude, ak si z neho pripravíte čaj. Ten na organizmus pôsobí naozaj blahodarne – znižuje zápal, prečisťuje krv, tlmí bolesť hlavy, hrdla i kašeľ. 

Vitamín C

Pri chorobe zvýšte aj prísun vitamínu C. Nájdete ho najmä v citrusoch a v zelenine. Aj kyslá kapusta obsahuje vysoké množstvo vitamínu C. Vypite napríklad jej šťavu, ktorá je skutočnou „vitamínovou bombou“.

Horúca para – na upchatý nos a kašeľ

Horúca para uľaví vášmu nosu a dýchaniu. Vlezte buď do horúceho kúpeľa, alebo sa naparujte nad horúcou vodou. Do hrnca môžete pridať aj bylinky, napríklad mätu. Nerobte to ale, ak máte vysokú teplotu, pretože vám môže prísť nevoľno. Po naparovaní sa už len rýchlo presuňte do pohodlia vašej postele a oddychujte.