Vianočná ruža, známa aj ako vianočný hviezdnik alebo poinzétia, je typickým symbolom Vianoc. Počas roka sa jej celosvetovo predá viac ako sto miliónov kusov.
Vianočná ruža kvitne v decembri
Hoci ju väčšinou vnímame a kupujeme v jej červenom zafarbení, môže byť aj biela, ružová, dokonca čierna, krémová, či žltá. Vďaka tomu s ňou vieme vytvárať každý rok iné farebné kombinácie, ktoré sa spájajú s vianočnou sezónou.
Zladiť ju tento rok môžete s farbou roka 2023 - Viva Magenta, čo je zmes tónov červenej, fuksiovej a ružovej. Vyjadruje radosť, optimizmus a odvahu.
História vianočnej ruže siaha až k Aztékom, ktorí ju pestovali ako prví dávno pred európskou kolonizáciou Ameriky. Podľa starej mexickej legendy si chudobné mexické dievča nemohlo dovoliť kúpiť dar k oltáru narodeného Ježiša a tak narýchlo popri ceste natrhalo kyticu buriny. Keď ju položila na oltár, listy buriny sa zafarbili na červeno, čo všetci považovali za zázrak.
Františkánski mnísi ju neskôr nazvali rastlinu Kvetom požehnanej noci a začali ju používať pri každoročných kresťanských vianočných procesiách. Jej ďalší názov – poinsettia – je zase odvodený od prvého amerického veľvyslanca v Mexiku - Joela Robertsa Poinsetta. V roku 1828 priviezol vianočnú ružu do Spojených štátov a na jeho počesť pomenovali rastlinu poinsettia.
Prívlastok „vianočná“ dostala vďaka tomu, že kvitne práve v decembri. Aj keď slovo kvitne je v tomto prípade trochu zavádzajúce. To, čo sa nám javí ako kvet, sú v skutočnosti listy, ktoré sa sfarbujú typickou červenou, ružovou, bielou alebo žltou farbou. Skutočné kvety sú drobné žltozelené bobuľky uprostred listových ružíc.
Koľko vydrží Vianočná ruža?
Botanický názov rastliny je prýštec najkrajší a je takzvanou rastlinou krátkych dní. Aby získala svoje typické zafarbenie, potrebuje počas dvoch mesiacov iba 10 až 12 hodín denného svetla. Ak chceme, aby bola najkrajšia práve počas vianočných sviatkov, je potrebné už v októbri obmedzovať rastlinám svetlo. Inak by sa sfarbila až na jar.
Vianočná ruža. Foto - archív ZVM
Vianočnú ružu mnohí mylne považujú za sezónnu dekoratívnu rastlinu a po opadnutí jej listov ju vyhodia. Je to ale viacročná rastlina, ktorá sa dá pestovať celoročne. Typické sýte sfarbenie však už nikdy nedosiahne v takej podobe ako prvý rok. Nie je to spôsobené chybným pestovaním, ale jej životným cyklom.
Po opadnutí listov treba nechať rastlinu mesiac oddychovať,potom presadiť do zeminy s rašelinou a začať zalievať. V lete môže byť umiestnená aj vonku. S príchodom chladných dní je možné opäť zatemniť, aby sa začala sfarbovať, aj keď už v oveľa menšej miere.
Vianočná ruža môže vydržať krásna pri dobrej starostlivosti až niekoľko mesiacov. Dôležité ju mať pri teplote 17, maximálne 20 °C, nenechať ju stáť v prievane ani nad radiátorom, neprehnať to so zalievaním a substrát nenechať celkom vyschnúť.
Vianočná ruža nemá rada prievan a ani nesmie stáť vo vode. Keď si ju donesiete domov z obchodu, majte ju po ceste v obale. Presádzať ju nemusíte, len ju vložte do ozdobného črepníka. Polievať ju stačí raz za týždeň a prebytočnú vodu v miske pod črepníkom vylejte. Vydržať bez opadaných listov môže až do Veľkej noci.