Je nesmrteľnosť prekliatie, alebo dar? Ako si predstavujete Bohyňu smrti? Čím je slovanská mytológia očarujúca? Aj o tom sme hovorili v podcaste Klubu knihomilov s Vlaďkou Šebovou. Je spoluzakladateľkou portálu o písaní, tak sme sa jej spýtali aj na to, či sa vie skutočne naučiť písať každý a ako, kde a s čím treba začať. Odpovede nielen na tieto otázky si môžete vypočuť v našom podcaste:
Podcast si môžete vypočuť aj vo svojom obľúbenom prehrávači (kliknite na ikonu):
Vladimíru Šebovú ste možno doteraz poznali ako autorku úspešnej trilógie Insomnia. Teraz prichádza na knižný trh s knihou motivovanou slovanskou mytológiou. Keď všetkými obávaná Morena zachráni svoju sestru Vesnu pred popravou, konečne svitá nádej na zlomenie kliatby. Akej? Nesmrteľnosť je príťažlivá, ale čo ak je kliatbou, ktorá vás uväzní v beznádejnom kolobehu života a smrti? Čo ak by ste vedeli, kedy zomriete a zároveň vždy viete, že sa potom znova narodíte? Aj to sú myšlienky, ktoré rozoberá vo svojej novej knihe.
„Čím viac som čítala o slovanskej mytológii, tým viac som si hovorila, o tomto chcem písať. Je to niečo zaujímavé, je to niečo čo nám je do istej miery známe,“ hovorí Vladimíra Šebová.
Foto - Ester Bazalová
Kvôli Morene odsunula pôvodne rozpísaný príbeh. Čím ju očarila? „Morena nemusela byť úplne záporná postava, aj keď ju tak verejnosť môže vnímať, pretože je zosobnením smrti. Moja kniha Dcéra zimy je príbeh o tom, ako sa Morena stala Bohyňou smrti. Na začiatku to mohlo byť úplne obyčajné dievča, ktoré postretli určité veci a stáva sa ňou postupne. No a čo mňa zaujalo je to, že v slovanskej mytológii bola smrť prirodzená súčasť kolobehu života. Všetko má nejaký zmysel. Všetko sa deje pre niečo,“ uzatvára autorka.
Vo svojej knihe postupne odhaľuje tajomstvo, ktoré sa skrýva za ich prekliatym osudom. Kde sa končí príbeh inšpirovaný slovanskou mytológiou a kde nastupuje fantastika, o tom sme sa rozprávali v našom podcaste.
Vladimíra Šebová na diskusií v Košiciach v roku 2017. Autor - Tomáš Puškáš
Nejednému z nás občas skrsne nápad, že by sme dokázali napísať knihu. Je to dobrý nápad? Kde začať? „Ja mám niekedy pocit, že téma mi skôr vyplynie v procese tvorby, než by som si ju vyslovene určila. Začínam písať nejakou scénou, alebo postavou, snažím sa ju pochopiť. Potom si vytvorím osnovu, keď už tú postavu poznám a poznám jej motivácie a ciele,“ hovorí Vlaďa, ktorá je spoluzakladateľkou portálu opisani.sk.
Môže písať každý? „Ja si myslím, že veľa vecí sa vieme naučiť, až by som možno povedala, že sa to autor musí naučiť. Ja neverím na to, že sa človek narodí s tým, že vie kresliť, maľovať, spievať. S niečím sa narodíme, máme predispozície, ale veľa vecí sa musíme naučiť. Nechcem tým povedať, že každý autor môže byť bestsellerovým a môže sa tým živiť. Ale dá sa toho veľmi veľa naučiť.“ Aj o tom viac v našom novom podcaste.