Sú neosobné, manipulatívne a zraňujúce. V časoch digitálnych technológií a online zoznamovacích platforiem vstúpili do sveta randenia a značne ničia vzťahy medzi mužmi a ženami. Ide o fenomény ghosting, benching a breadcrumbing. Zažili ste ich?

Ghosting – náhle prerušenie kontaktu bez vysvetlenia

Prepojíte sa na tindri, niekoľko týždňov si píšete, aj sa stretnete a klape vám to, nič zásadné sa medzi vami nestane, akurát, že on sa už neozve. Vidí správy, ale neodpovie, telefón nezdvihne. Žiadne vysvetlenie. Ghosting je rýchly a pre iniciátora jednoduchý a pohodlný spôsob, ako ukončiť komunikáciu – bez konfrontácie, bez vysvetlenia, bez zodpovednosti. Pre osobu na druhej strane je to bolestivé, vyvoláva to pocity zmätku, zranenia, zníženého sebavedomia a narušenia dôvery v medziľudské vzťahy.

Benching – udržiavanie rezervného vzťahu bez záväzku

Benching znamná v prenesenom význame „ponechanie na lavičke náhradníkov“. Označuje situáciu, keď si jednotlivec zámerne udržiava niekoho v blízkom kontakte, no bez úmyslu prehĺbiť vzťah. Ide o formu citovej neistoty, pri ktorej sa druhá strana nachádza v chronickom stave očakávania, no bez reálneho vývoja či záväzku. „Benching znamená, že niekoho zaradíte do kategórie 'možno'. Emocionálne si ho rezervujete. Neposúvate sa vo vzťahu vpred ani vzad. Odstavili ste ju/ho na vedľajšiu koľaj, aby bol pre vás dostupný, kým skúmate iné možnosti, “ vysvetľuje vzťahová expertka Susan Winter . Pre jednu stranu je to emocionálna záloha, pre druhú veľmi frustrujúci a devalvujúci pocit.

Breadcrumbing – stratégia minimálnej pozornosti bez záväzku

Breadcrumbing predstavuje systematické poskytovanie minimálnej pozornosti alebo záujmu (napr. cez občasné správy, lajky, emoji), ktoré udržujú druhú osobu v emočnej neistote a nádeji, že z kontaktu môže vzniknúť hlbší vzťah. Tento spôsob správania je vysoko manipulatívny, dlhodobo znižuje sebavedomie toto druhého a vedie až k emocionálnej závislosti.

Dr. Raúl Navarro spolu s kolegami vo svojej štúdii zistili, že jedinci, ktorí zažili breadcrumbing alebo kombináciu breadcrumbingu a ghostingu, pociťovali nižšiu spokojnosť so životom, väčšiu bezmocnosť a osamelosť. 

Ako sa chrániť v časoch digitálneho randenia

Aj tieto fenomén potvrdzujú, že v online svete, kde máme neustály prístup k stovkám „možností“ na rande, sa ľudia často správajú k druhým ako k položkám v e-shope. Ak niečo nevyhovuje, vyberiem si niečo iné – bez ohľadu na to, že ide o živú osobu s pocitmi. Zoznamuje sa ľahšie, ale vieme byť veľmi necitliví.

Spoločným znakom všetkých troch javov je nedostatok autentickej komunikácie a neschopnosť zvládať emocionálne situácie. A keďže ide o online komunikáciu, automaticky sa tu znižuje miera empatie, vzrastá anonymita a oslabuje sa pocit zodpovednosti voči druhej osobe. To, čo by v osobnej komunikácii tak ľahko neprešlo, je v online svete bežné a akceptované. Preto je potrebné si takúto situáciu pomenovať a chrániť sa.

 

Ako sa chrániť a nerezignovať

Nepersonalizuj cudzie správanie – ak ťa niekto ghostne, hovorí to viac o ňom než o tebe

Sama buď úprimná - ak nemáš záujem, povedz to otvorene. Buď tou zrelou stranou.

Všímaj si činy, nie len slová – ak ti niekto dáva len "omrvinky", prestaň ho čakať

Chráň si svoje hranice – neuspokojuj sa s polovičnými vzťahmi len preto, že je to pohodlné.