Škótsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla poskytovanie ženských menštruačných pomôcok zadarmo. Nový zákon, ktorý nadobúda platnosť v pondelok (15.8.) chce týmto bojovať proti takzvanej menštruačnej chudobe, keď si ženy nemôžu dovoliť kúpiť každý mesiac hygienické pomôcky. Opatrenie bude stáť 9,7 milióna libier ročne.
Príslušný zákon schválil v roku 2020 jednomyseľne škótsky parlament. Návrh zákona predložila hovorkyňa Labouristickej strany pre zdravotníctvo Monica Lennonová, ktorá sa už od roku 2016 usilovala o riešenie tzv. menštruačnej chudoby.
Dnes uviedla, že schválenie je prvým krokom na ceste k ukončeniu „stigmatizácie menštruácie“ v škótskej spoločnosti. Ďalším krokom by podľa nej mala byť lepšia osveta na školách a lepšie podmienky pre ženy v práci.
Vložky a tampóny zdarma cez aplikáciu
Menštruačné pomôcky budú musieť poskytovať miestne úrady, školy a univerzity. Na vyhľadanie najbližšieho distribučného miesta bude slúžiť špeciálna aplikácia pre mobilné telefóny PickMyPeriod.
„Poskytovanie prístupu k bezplatnej hygienickej ochrane je zásadné z hľadiska rovnosti a dôstojnosti,“ uviedla v tlačovej správe škótska ministerka pre sociálnu spravodlivosť Shona Robisonová. „Ešte dôležitejšie je to v čase, keď ľudia musia robiť ťažké rozhodnutia kvôli kríze životných nákladov,“ dodala podľa iRozhlas.cz.
Miera inflácie v Británii sa blíži k desiatim percentám, prudko rastúce účty za energie dopadajú najhoršie na najchudobnejšie obyvateľstvo. Ako ukázal prieskum z predchádzajúcich rokov, až desatina žien v Spojenom kráľovstve nemá dostatok finančných prostriedkov, aby si mohli dovoliť hygienické pomôcky.
Pre ekonomický dopad koronavírusovej krízy sa toto číslo zrejme ešte významne zvýši. Podľa odhadov sú mesačné náklady jednej ženy alebo dievčaťa na menštruačné pomôcky osem libier.
Škotsko verí, že bude inšpiráciou pre svet
Podľa škótskej vlády je to krok správnym smerom, ktorý pomôže mnohým domácnostiam lepšie zvládať už tak ťažkú finančnú situáciu. Tento krok je významný aj z hľadiska presadzovania rovnosti a sociálnej spravodlivosti nielen v Škótsku. Samotní zákonodarcovia totiž veria, že sa k tomuto kroku postupne odhodlajú aj ďalšie krajiny.
Otázke zaistenia hygienických pomôcok sa Škótsko venuje skutočne intenzívne niekoľko posledných rokov. Už v roku 2018 škótsky parlament prijal zákon, ktorý zaistil voľný prístup k vložkám na základných a stredných školách aj na univerzitách. Ročne tak bolo doteraz zo štátneho rozpočtu vymedzených okolo päť miliónov libier (vyše 148 miliónov korún) na tento tovar.