Nová ministerka kultúry Silvia Hroncová považuje za zásadnú úlohu nastavenie nových mechanizmov a ekonomických vzťahov s RTVS, čo súvisí so zrušením koncesionárskych poplatkov od začiatku júla. Zmapovať chce aj rezortné inštitúcie a podporné fondy, čerpanie eurofondov a podmienky financovania kultúry.
O svojich prioritách v rezorte hovorila na tlačovej konferencii potom, čo prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala úradnícku vládu na čele s Ľudovítom Ódorom.
Silvia Hroncová je novou ministerkou kultúry
„Bude veľmi dôležité aj definovanie podmienok financovania kultúry, lebo vieme, že kultúra je dlhodobo podfinancovaná a jej postavenie v našej spoločnosti nie je úplne ideálne,“ uviedla Hroncová dodala, že by chcela postavenie kultúry posilniť. Uviedla, že sú to východiská, ktorými sa bude riadiť aj pri tvorbe rozpočtu rezortu kultúry na budúci rok.
Silvia Hroncová sa narodila sa 22. júla 1964 v Bratislave. V roku 1988 absolvovala štúdium filozofie a estetiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, študovala tiež odbor divadelnej vedy na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení. V rokoch 1996 – 1998 bola šéfredaktorkou novozaloženého odborného teatrologického časopisu Divadlo v medzičase. V období rokov 1999 – 2006 zastávala post riaditeľky Divadelného ústavu.
V rokoch 1996 – 1998 bola aktívna pri iniciatíve Zachráňme kultúru, v rokoch 2005 – 2007 bola jednou z iniciátoriek za dostavbu SND a zrušenia vládneho Memoranda, ktorého cieľom bolo sprivatizovať novostavbu SND a urobiť z nej kongresové centrum s možnosťou prenájmu pre účely Slovenského národného divadla.
Hroncová viedla viacero úspešných projektov
Stála pri zrode viacerých úspešných projektov vrátane divadelného festivalu Nová dráma či alternatívnej scény Štúdio 12. Spoluzakladala najväčšie slovenské divadelné ocenenie Dosky.
Ministerka Silvia Hroncová a prezidentka Zuzana Čaputová počas menovania novej vlády. Foto TASR - Jaroslav Novák
Na poste generálnej riaditeľky Slovenského národného divadla (2006 – 2009) zodpovedala za dokončenie novostavby divadla a jej uvedenie do prevádzky. V roku 2007 otvorila novú budovu Slovenského národného divadla, ktorej výstavba sa začala v roku 1986. Zodpovedala za presun z Divadla P. O. Hviezdoslava a Malej scény, zodpovedala za dokončenie a prevzatie novostavby SND, za prechod troch umeleckých súborov SND (činohra, opera, balet) do novej budovy a spustenie prevádzky.
Silvia Hroncová spolupracovala s ministerstvom kultúry pri príprave legislatívy a viacerých strategických materiáloch ako napríklad pri našom vstupe do EÚ v roku 2004.
Bola pri zrode európskej televíznej stanice Film Europe Channel. V auguste 2013 sa stala riaditeľkou Opery Národného divadla a Štátnej opery v Prahe a viedla tak dva najväčšie české operné súbory. Naposledy pôsobila ako výkonná riaditeľka filmovej distribučnej spoločnosti a predsedníčka správnej rady Kreatívneho inštitútu Trenčín, ktorý realizuje projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026.
Silvia Hroncová bola v roku 2007 nominovaná v ankete Slovenka roka v kategórii Umenie. V čase pôsobenia v Divadelnom ústave bola ocenená za slovensko-poľskú kultúrnu spoluprácu ministrom kultúry Poľskej republiky. V rokoch 2016, 2017 a 2018 bola Hospodárskymi novinami v Čechách nominovaná medzi najvýznamnejších 25 žien v ankete Top Ženy Česka v kategórii verejná správa.