Ručná výroba vianočných ozdôb má v Čechách dlhoročnú tradíciu. Jedna z malých českých dielní na výrobu ručne fúkaných sklenených ozdôb sa nachádza hodinu a pol cesty autom z Brna, v Oflende na Vysočine v okrese Chrudim. Majitelia sú manželia Šrámkovi, ktorí dlhodobo podnikajú v odvetví tradičnej remeselnej výroby.
Katarína Šrámková je zároveň majiteľkou zámku Loučen, kde každoročne organizuje obľúbené podujatie Príbeh vianočného stromčeka. Na výzdobu stromčekov zháňa vianočné ozdoby po celom Česku a pri tejto príležitosti zavítala aj do výrobne v Chrudimsku, ktorá však vo februári 2021 ukončila výrobu. Všetky zamestnankyne tak prišli o prácu.
Vianočné ozdoby z neveľkej dielne
Manželia Šrámkovi sa rozhodli unikátnu tradíciu zachovať a šikovné ženy s výnimočnými skúsenosťami, ktoré sa dnes už získavajú veľmi ťažko, zamestnali v novovzniknutej dielni Koulier v Oflende. V júni spustili prevádzku a v októbri už bola na svete prvá vianočná ozdoba.
Originálny ateliér Koulier sme navštívili. Celý proces výroby vianočnej gule sa odohráva v neveľkej dielni, kde je všetko dokonale zorganizované. Prvým v celom procese výroby je fúkač alebo fúkačka skla. Sklenené ozdoby vyfukuje zo surových sklenených tyčí.
Vladimíra Jelínková ukazuje základný materiál pre výrobu ozdôb - sklenenú tyč. Foto - redakcia
„Tie musíme dovážať z Nemecka, keďže v Česku ich nikto nevyrába,“ vysvetľuje Vladimíra Jelínková, pravá ruka majiteľov, ktorá nás celou výrobou sprevádzala. Všetky ozdoby vyrábajú tradičným spôsobom – ručne. „V celej výrobni nenájdete jediný stroj. Všetko sa musí podariť na prvýkrát, opravovať pokazenú ozdobu ako vo veľkých sklárskych hutiach nie je možné,“ hovorí Jelínková.
Naučiť sa správne vyfúknuť guľu trvá skoro rok a pol. „Musí mať priemer 6 až 12 cm a fúkači to musia spraviť na jeden nádych. Najlepší fúkač v dielni dokáže vyfúknuť vianočný špic do veľkosti jeden a pol metra,“ dodáva hrdo.
Fúkačka si sklenenú tyč najprv nahreje a potom na jeden výdych vyfúkne ozdobu. Foto - redakcia
Vianočné gule a striebrenie
V ďalšej časti dielne sa ozdobám dodá tzv. zrkadlový efekt. Možné to je iba vďaka striebru. Proces striebrenia prebieha vo vnútri vianočnej ozdoby. „Do každej ozdoby je potrebné vsunúť ihlu, nadávkovať roztok pravého striebra rozriedený redukčným roztokom a destilovanou vodou a potom ozdobu ponoriť do teplej vody. Nepretržite sa ňou musí triasť, aby sa striebro rovnomerne rozložilo po vnútrajšku, kde sa usadí milimetrová vrstva striebra. Z ozdoby sa vyleje prebytočná voda a nechá sa uschnúť.
Čerstvo postriebrené vianočné gule s efektom zrkadlenia. Foto – redakcia
Ozdobu to nespevní, naďalej je extrémne krehká, ale vytvorí to krásny zrkadlový efekt. Pri niektorých kolekciách sa tento krok vynechá a ostanú iba číre sklenené. „Tie sú čím ďalej tým viac populárnejšie,“ hovorí Jelínková.
V ďalšom kroku sa každá ozdoba namočí do nádoby s farbou a nechá sa vyschnúť v sušiarni 45 minút. Po uschnutí sú pripravené na kreslenie. Vzorkovník farieb má takmer tisíc položiek.
Nafarbené ozdoby sa musia vysušiť. Foto – redakcia
Poslednou fázou výroby ozdôb je ručná kresba. Kresličky trpezlivo ručne dekorujú každú jednu ozdobu. Kreslia čiary, vlnky, bodky, kvety, ornamenty Pracujú so štetcami, farbou, lepidlom, trblietavými práškami. „Dekorácie si vymýšľajú samotné maliarky. Všetky ozdoby maľuje päť pracovníčok, pracujú nepretržite 6 dní v týždni okrem nedele,“ pokračuje Vladimíra Jelínková.
Ručné dekorovanie vianočných ozdôb. Foto - redakcia
Originálne vianočné gule
Aktuálne najpredávanejšou dekoráciou je kolekcia Česká lúka. Na čírej sklenenej guli je precízne nakreslený lúčny kvet ako napríklad nevädza, vlčí mak, ďatelina, levanduľa alebo margaréty.
„Našou veľkou pýchou je dekor pod názvom kahuri, ktoré si vymysleli naše maliarky,“ dodáva. Ide o viackrokový postup maľovania. Najskôr sa celá séria zafarbí jednou farbou, potom sa celý proces začne od začiatku pridaním ďalšej farby. Nová farba, ktorá tečie spúšťa alebo berie so sebou už nanesenú farbu, výsledný je efekt kahuri,“ vysvetľuje Jelínková. Dve rovnaké ozdoby preto nikdy nenájdete.
Foto – koulier.cz
Zrejme najkrajšou a zároveň najviac zložitou na výrobu je kolekcia secesných ozdôb. Tieto luxusné ozdoby sú skutočným šperkom na vianočnom stromčeku.
Kolekciou secesných vianočných ozdôb je vyzdobený aj vianočný stromček v Európskom parlamente, keďže Česko je aktuálne predsedníckou krajinou EÚ. Vladimíra Jelínková vysvetľuje, že témou tohtoročného zadania bolo "čo dala Európa svetu". A keďže secesia sa prejavila v celej Európe v rôznych podobách, vychádzajú dekory práve z tejto doby.
„Dekoráciu na gule vymysleli naše dievčatá podľa kníh o secesii,“ vysvetľuje. Na guliach sú motívy lipových lístkov orámované zlatou farbou, ktorých vnútro sa postupne vypľňa ďalšími farbami. „Jednu secesnú vianočnú guľu vyrába kreslička približne 4 až 5 hodín,“ hovorí Jelínková.
Secesná vianočná guľa, ktorá visí na vianočnom stromčeku na zámku Loučeň aj v Európskom parlamente. Foto - redakcia
Dielňa Koulier sa po roku fungovania už pýši aj jedným republikovým rekordom. Vyrobili najviac ručne maľovaných a fúkaných labutí v Česku. „Bolo ich presne 2022 v 167 rôznych farbách. Perie na labutiach je zo živého exotického bociana Marabu. Dováža sa priamo z africkej farmy, kde bociany chovajú. Svoje perie zo seba prirodzene zhadzujú. A potom nám ho pošlú sem" dopĺňa zaujímavé informácie Jelineková.
Vladimíra Jelínková ukazuje labuť s perím z bociana marabu a s republikovým rekordom. Foto - redakcia
Výroba v dielni je celoročná. Hneď po ukončení vianočnej výroby začnú pripravovať Valentínske srdiečka a naskôr veľkonočné ozdoby v podobe vajíčok, vtáčikov, kuriatok. V lete už pracujú opäť na budúcoročných Vianociach.
Ručne vyrábané sú aj sklenené veľkonočné vajíčka. Foto - redakcia
V ateliéri Koulier majú stále rušno. Okrem nepretržitej výroby a vlastnej predajne môžu návštevníci absolvovať exkurziu vo výrobnej dielni a na záver si vyrobiť aj vlastné ozdoby.
(Obsah vznikol v spolupráci s agentúrou CzechTourism Slovensko).