Stojíme pod niekoľko metrov vysokými stenami zo smrekového dreva, ktoré sú obložené vetvičkami z trnkových kríkov. Pomaly cez nich kvapká voda a na vetvičkách sa vytvárajú kryštáliky soli. Keď sa zhlboka nadýchnete, máte pocit, že ste pri mori a vdychujete morský vzduch. Vzduch je tak intenzívny, že by ste v Gradovni v Busko-Zdrój nemali stráviť viac ako 25 minút. Upozorňujú vás na to tabule pred vchodom.

Gradovňa Busko láka návštevníkov

Gradovňa dýcha novotou, otvorili ju len pred dvoma rokmi v kúpeľnom meste Busko-Zdrój, asi 80 km severovýchodne od Krakova, v Svätokrížskom vojvodstve. Je to jedna z najväčších a najmodernejších gradovní v Poľsku.

Gradovňa v Busko-Zdrój.  Foto - busko.pl

Má tvár elipsy s priemerom 72 metrov, obvody majú 226 metrov a steny sú vysoké takmer desať metrov. Prechádzate sa tu ako v bludisku a vnímate liečivú soľnú hmlu, ktorá sa tvorí okolo.

Gradovne fungovali od 19. storočia ako technológie na výrobu soli, neskôr sa zistilo, že majú aj liečivé účinky. V Gradovni Busko-Zdrój pomáhajú pri liečbe horných dýchacích ciest. Kto potrebuje, sadne si na lavičky pred soľnou stenou a relaxuje.

Uprostred gradovne je fontána, ktorá sa zapína každú hodinu. Večer tvorí nádhernú scenériu, ktorú si tu už vyskúšal pražský balet či židovská skupina na večernom predstavení.

Fontána v gradovni v Busko-Zdrój.  Foto - autorka

Hoci Gradovňa od svojho otvorenia bojuje s pandémiou a bezpečnostnými opatreniami, čísla návštevnosti sú pozoruhodné. “Od konca júna, keď sme opäť otvorili, nás navštívilo 180-tisíc ľudí. Cez týždeň sú to hlavne pacienti, cez víkend turisti, hlavne z Poľska. Niekedy príde okolo dvoch až tritisíc ľudí denne, ale naraz do vnútra môže vojsť len 150 návštevníkov,” hovorí nám sprievodkyňa, keď stojíme na vyhliadkovej plošine gradovne a vychutnávame si pohľad na soľné zariadenie, ale aj na celé kúpeľné mesto Busko-Zdrój.

Kúpeľné mestečko Busko-Zdrój

Busko-Zdrój je obľúbené poľské liečebné stredisko a jeho história siaha do 19. storočia. Uvedomíte si to, keď obdivujete historické budovy, nádherné vily a obrovský kúpeľný park. Malebné kúpeľné mestečko má niekoľkonásobne viac návštevníkov ako domácich. Žije tu 15-tisíc obyvateľov, ale kapacita kúpeľov je 7000 pacientov denne.

“Rekordným bol rok 2019, vtedy navštívilo sanatória v mestečku Busko-Zdrój až 91 304 ľudí! Pre porovnanie, rok predtým to bolo 77 195,” hovorí Anna Kowalska z regionálneho Centra turistických informácií v Kielcach.

V kúpeľnom mestečku je 17 liečebných domov, wellness či SPA hotelov. Mnohé z nich sú súkromné a za služby a procedúry si platíte. Sú ale vyhľadávaným miestom pre pacientov, ktorí majú reumu, problémy s pohybovým ustrojenstvom, či s dýchaním.

Jedným z nich je hotel Bristol ART & Medical SPA, ktorý sa nachádza v historickej vile z konca 19. storočia. Je to príjemná kombinácia moderných kúpeľov, luxusného wellness centra a hotela. Ponúka tradičné liečebné procedúry: balneológiu, telesnú terapiu, vodoliečbu a masáže. Využíva pri tom liečivé, hlavne sírové vody a najnovšie technológiami v oblasti liečby a rehabilitácie.

Foto - bristolbusko.pl

Má 42 liečebných miestností vybavených moderným rehabilitačným vybavením a wellness. Hotel má tiež jedinečný systém ionizácie vzduchu, čo podporuje liečbu astmy, alergií alebo chorôb hrdla a hrtana. K tomu všetkému veľmi príjemný personál, skvelá gastronómia, ale aj história. Hotel postavila židovská rodina, ktorá sa tu počas druhej svetovej vojny schovávala v kupole hotela. Vojnu prežili, potom emigrovali.

Kúpeľný park v anglickom štýle

Hotel sa nachádza vedľa Kúpeľného parku, ktorý tu nebol vždy pre všetkých. Až do druhej svetovej vojny si za vstup museli návštevníci platiť. Po vojne ho obnovili a sprístupnili miestnym i turistom. Vojsť sa oplatí. Obdivujeme anglický štýl stromov, z ktorých 10 percent je starších viac ako 100 rokov. Krásne zákutia a altánky, ideálne na oddych a relax.

Kúpeľný park v Busko-Zdrój.  Foto - autorka

Na konci parku môžete obdivovať starobylé sanatórium Marconi, ktoré otvorili 1. júna 1836. Meno dostalo podľa Henryka Marconiho, architekta talianskeho pôvodu, ktorý kúpele postavil podľa vzoru starorímskych verejnoprospešných budov.

Z parku sa promenádou dostanete na hlavné námestie, je to príjemná prechádzka, dlhá asi 1,5 kilometra.

Sanatórium Marconi v Busko-Zdrój.  Foto - autorka

Mestečko Busko-Zdrój je ideálne na pobyt, ale nie je jediné v Svätokrížskom vojvodstve, ku ktorému kúpeľná turistika patrí. “Moderné kúpeľné strediská v Busko a Solec-Zdrój, ako aj početné wellness zariadenia v celom vojvodstve uspokoja požiadavky tých najnáročnejších hostí. Kúpele v našom vojvodstve ponúkajú rehabilitačné a liečebné pobyty pre ľudí so špecifickými chorobami, ako aj typické, skrášľujúce a relaxačné programy SPA,” hovorí Małgorzata Wilk -Grzywna, riaditeľka Regionálnej turistickej organizácie Svätokrížskeho vojvodstva.

Foto - autorka

(Obsah vznikol v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave)