Desiatky múzeí, prechádzky po nádherných parkoch, monumenty komunistickej moderny či stovky kaviarní a reštaurácií stvorených na gastronomický zážitok. Varšava v sebe spája mnoho elementov, no najsilnejšími sú história s gastronómiou.
Stalinov darček: Palác kultúry a vedy
Polky a Poliaci ju neznášajú, turistami je to najviac obdivovaná budova Varšavy. Monumentálny Palác kultúry a vedy daroval poľskému ľudu a zdevastovanej Varšave sovietsky diktátor Stalin. Túto 237-metrovú budovu prirovnávajú k Eiffelovej veži. Inšpiráciou pre sovietskeho architekta Leva Rudnieva bola moskovská MGU (Moskovská štátna univerzita). Monument začali stavať v roku 1953 a trvalo im to tri roky. Na stavbe pracovalo viac ako osem tisíc robotníkov z Poľska a Sovietskeho zväzu, šestnásti počas výstavby zomreli.
Dominanta Varšavy má 42 poschodí a radí sa medzi najvyššie budovy Európy. Návštevníci sa môžu vyviesť na 30. poschodie výťahom a naskytne sa im dychberúci výhľad na Varšavu – a najmä na vrcholiacu výstavbu mrakodrapov, ktorú hlavné mesto zažíva. Na vrchu si môžete vypiť kávu a ochutnať koláč, ale to radšej vyskúšajte kaviarne v mestskej časti Praga.
Palác kultúry a vedy. Foto - Pavol Urbánek
Napriek tomu, že celý objekt je pod pamiatkovou ochranou, pravidelne sa vedú ostré diskusie o zbúraní paláca, ktorú navrhovali samotní ministri. Obľúbenosť stavby je medzi obyvateľstvom kontroverzná, keďže ju považujú za symbol stalinizmu a sovietskeho útlaku Poľska. Odhliadnúc od sympatií, budova slúži ako miesto pre vedecké inštitúcie, ako napríklad Poľská akadémia vied či kancelárie zahraničných firiem. Nájdete tu aj kiná, múzeá, plaváreň a tri divadlá.
Varšava: Rynek Starego miasta
Ďalšou zastávkou, ktorú by ste nemali potulkami po Varšave vynechať, je staré mesto. „Starówka“, ako ho zvyknú prezývať Poliaci, vzniklo v 13. storočí a má za sebou dlhú históriu. Najtristnejšou udalosťou bolo bombardovanie počas 2. svetovej vojny. Nemci vtedy zámerne mierili na historické časti a následkom toho takmer všetky budovy vyhoreli. Zachovali sa len štyri, ktoré lemujú Rýnek. Spoznáte ich podľa kamenných vchodov. Po vojne však celé varšavské staré mesto zrekonštruovali, pričom sa dôsledne držali toho, aby ho obnovili podľa jeho predvojnovej podoby. Už 40 rokov je staré mesto na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako „výnimočný príklad takmer úplnej rekonštrukcie historického vývoja od 13. do 20. storočia“.
V súčasnosti v starom meste, našťastie, nezažijete obrovský hluk. Kráčajúc po kamenných dlaždiciach si môžete v pokoji vychutnať atmosféru. Nájdete tu niekoľko kostolov, reštaurácií, ale aj Slovenský dom. V zime je na rýnku klzisko a počas leta sú tam viaceré kultúrne podujatia.
Kopernikovo vedecké múzeum. Foto - Pavol Urbánek
Varšava: Desiatky skvelých múzeí
Ak nie ste až tak na pamiatky, ale skôr radi vymetáte múzeá, Varšava ponúka desiatky výborných, ktoré sa oplatí navštíviť. Múzeá či galérie môžu byť tiež dobrou záchranou pred zlým počasím – keďže zima – Varšavu vystihuje pomerne presne.
Pokiaľ chcete preniknúť trochu viac do spiritu Varšavy, určite si kúpte lístok do Múzea histórie poľských židov alebo Múzea Varšavského povstania. Ponúkajú výborné, miestami až mrazivé svedectvo toho, čím si Varšava prešla počas vojny proti nacistom.
Deti určite nadchne Kopernikove centrum vedy. Vyhraďte si naň však viac času, pretože je celkom interaktívne, tak nech sa tam vybláznia nielen deti, ale aj vy.
Tým, ktorí pociťujú istú nostalgiu za „onými časmi“, isto ulahodí Múzeum žitia v komunizme. Spojte to aj s návštevou mliečneho baru – retro prevádzok, ktorých v uliciach Varšavy nájdete na každom kroku. Práve táto sieť je citeľný pozostatok bývalého režimu.
Ak chcete spojiť niečo náučné s trochou zábavy – Múzeum vodky je vaša voľba. Počas hodinovej prednášky v jednej z bývalých fabrík na výrobu vodky sa dozviete aj to, že pred príchodom ruských vojsk zásoby vodky vylievali na ulicu a miestni ju pili zo zeme. Pozorne počúvajte výklad, na konci prehliadky vás čaká ochutnávka tohto alkoholického nápoja. Budete musieť uhádnuť, ktorý z pohárikov ukrýva vodku z pšenice, zemiaku či žita. Každá totiž chutí inak a zamestnanci múzeá vám ochotne vysvetlia prečo.
Múzeum vodky vo Varšave. Foto - Pavol Urbánek
Kto nebol vo varšavskej Prage, nech nechodí domov
Múzeum vodky sa nachádza v mestskej časti Praga. Hipsterská, najviac lokálna a v súčasnosti vychytená štvrť za Vislou. Kedysi to bývala mestská časť, niečo ako periféria, kde sa po nociach diali výtržnosti. Aj v súčasnosti sú ulice, kde sa bojí rodený Varšavčan prejsť cez bránu. Ak si však odmyslíme pomerne zanedbateľné nebezpečenstvo, štvrť Praga vás očarí. Kedysi bývalé továrne a priemyselné objekty premenili miestni na kancelárie, galérie, coworkingové centrá. Dokonca tu sídli aj firma Google. Takto opusteným areálom dali nový cveng a priestor slúži najmä komunitám v okolí.
Po páde komunizmu sa do Pragy presťahovalo veľa umelcov a umelkýň. Bývalé továrne a priemyselné budovy im ponúkli útočisko, preto niet divu, že mestská časť je plná streetart umenia. Legendárne mesto pre miestnych je Bazar Różyckiego. Ide o najstarší zachovaný trh vo Varšave.
Okrem toho distrikt je známy veľkým množstvom útulných kaviarní. Ak teda túžite po dobrej káve a peknom mieste, určite zavítajte za rieku Visla. Nehovoriac o bistrách, kde nájdete výborné jedlá, odporúčam určite Lokalna bistrovna, kde vám síce prinesú typické pirohy, ale vy máte pocit, že to je nebo na tanieri.
Prechádzka Park Łazienki Królewskie
K obľúbeným, no nie až tak známym miestam, ktoré sa v poľskom hlavnom meste oplatí vidieť, je strecha univerzitnej knižnice. Na jej vrchole nájdete záhradu, ktorá poskytuje výbornú príležitosť na relax a vypnutie od ruchu mesta.
Barbakán vo Varšave. Foto - Pavol Urbánek
Okrem toho určite nevynechajte prechádzku v kráľovských kúpeľoch. Plavky si však budete brať zbytočne. Bývalé Łazienki Królewskie zaberajú viac ako 70 hektárov pôdy a ide o najväčší park vo Varšave. Najznámejším palácom v parkovom objekte je Kráľovský palác, ktorý sa rozprestiera na vode. Pri západe slnka sa vám naskytne neobyčajný pohľad. Ak ste nadšencom klasickej hudby, od mája do septembra sa pri soche Chopina (tá sa nachádza blízko jedného z vchodov) konajú koncerty.
A ak ste mali predstavu, že Varšava bude konzervatívnou destináciou, zavítajte v letných mesiacoch na jedno malé pivo na breh rieky Visly. Zažijete, ako si obyvatelia Varšavy užívajú jej krásu.
(Obsah sme vytvorili v spolupráci s Poľskou turistickou organizáciou)