Neviete, kam by ste ešte vyrazili na vianočné trhy počas tohtoročného adventu? Vo Viedni ste každoročne, v Budapešti ste sa prejedli minulý rok a Paríž je ďaleko? Pokiaľ predsa len chcete ešte tento rok vyraziť do cudziny, skúste vianočné trhy u našich severných susedov v Poľsku.
Vianočné trhy Poľsko: Jarmark bożonarodzeniowy
Poľské vianočné trhy (jarmark bożonarodzeniowy) majú dlhoročnú tradíciu prakticky vo všetkých mestách. Počas adventu hlavné námestia miest zaplnia stánky s vianočným tovarom a tradičnými pochutinami. Sviatočnú atmosféru dotvárajú hudobníci v ľudových krojoch, detské zbory či folkloristi so svojimi pravidelnými vystúpeniami počas celého adventu. Trhy si popri tom udržiavajú svoj duchovný a komorný rozmer. Súčasťou bývajú vystúpenia speváckych zborov v kostoloch a na námestiach si môžete pozrieť živé betlehemy. My sme sa boli pozrieť na vianočné trhy v dvoch poľských mestách, kam chodí najviac Slovákov - do starobylého Krakova a modernej Varšavy.
Vianočné trhy Krakov. Foto - Pavol Urbánek
Krakov
V Krakove sa konajú každoročne jedny z najkrajších vianočných trhov v Európe, ktoré majú dlhú tradíciu. Historické centrum Krakova ožíva trhmi pred Vianocami od nepamäti, ale presnejšie od roku 1257, kedy získalo podhradie kráľovského sídla Wawel mestské práva a s ním aj trhové právo. V modernej podobe, ako ich poznáme dnes, majú tunajšie trhy korene v medzivojnovom období. S krátkou prestávkou v 50. rokoch 20. storočia prežili aj obdobie komunizmu. Dnes sú pýchou nielen malopoľského regiónu a každoročne sem mieria desaťtisíce ľudí nielen z Poľska a susedných krajín.
Vianočné trhy Krakov. Foto - Pavol Urbánek
Vianočné trhy Poľsko: Kulinársky raj na Zemi
Atraktívne sú aj pre slovenských návštevníkov, keďže Krakov patrí k jednej z najobľúbenejších destinácii na víkendové pobyty. Atraktívny nie je len pre svoj starobylý kolorit či prívetivú atmosféru, ale aj pre svoju blízkosť od slovenských hraníc (cca 120 km). Vianočné trhy sa tradične konajú na najväčšom štvorcovom námestí v Európe, na Rynku Głównym (Hlavnom námestí) okolo historickej tržnice Sukiennice. Je tu rozmiestnených 80 drevených stánkov, kde predajcovia z Poľska i zahraničia ponúkajú rôznorodý adventný tovar.
Tisíce návštevníkov z Poľska a zahraničia vyhľadávajú najmä kulinárska špeciality. Máte možnosť ochutnať okrem tradičnej poľskej kuchyne, aj dobroty z Litvy, Maďarska, Nemecka, Slovenska či Ukrajiny. Od sladkých waflí, trdelníka či ovocia v čokoláde, cez krvavé klobásky nazývané kaszanky a ďalšie mäsové špeciality až po tradičné grilované oštiepky s brusnicovou omáčkou, domáci chlieb s masťou (pajda ze smalcem) posypaný pečenou cibuľou, údeným alebo mletým mäsom, plnené pirohy či bigos. Bigos patrí k najtradičnejším poľským jedlám. Základom je kyslá kapusta, premiešaná s mäsom, podľa chuti hydinovým alebo bravčovým a pridávajú sa huby a klobáska. Ale môže tam toho byť oveľa viac.
Obľúbené sú aj pečené gaštany, pražené karamelové orechy, perníky a domáce koláče. Veľká je aj ponuka poľských syrčekov. Tie vyrábajú v niekoľkých podobách a môžete si ich zakúpiť prírodné, údené alebo potreté maslom. Na výber máte zo syrov z kravského, ovčieho alebo kozieho mlieka. Zahriať vás môžu teplé polievky, od tradičnej kváskovej (žurek) , cez cesnakovú, paradajkovú či gulášovú.
Vianočné trhy Krakov. Foto - Pavol Urbánek
Špecialita v podobe vareného piva
Z teplých nápojov je v ponuke vianočný punč či varené galícke víno. Víno sa predáva v stánkoch, ktoré vyzerajú ako drevené sudy. Rady naň sú však dlhé, no ľudia sa prestriedajú rýchlo. Názov poľského vína Grzaniec Galicyjski je už dnes dobre známy aj mnohým Slovákom, ktorí trhy hojne navštevujú. Ak v Krakove započujete : “jeden grcanec, prosím“, tak sa nezľaknite.
Poliaci si už na tento „poslovenčený“ výraz zvykli a s úsmevom vám pohárik dobrého vínka nalejú. Menej tradičné pre našinca je varené teplé pivo, ktoré sa tu taktiež ponúka. Musíme skonštatovať, že prvý pocit je nezvyk, ale v konečnom dôsledku chutí veľmi dobre. Pripomína to varené víno, ale má to stále vôňu piva a dokonca aj grády. Horúce pivo pripravujú jeho varením spolu s medom, sušeným ovocím a koreninami ako klinčeky, škorica či badián. Milovníci medoviny tu môžu okoštovať pitný med, čo však nie je celkom naša medovina. Pitný med má bližšie k vínu, a niektorý musí zrieť aj desať rokov.
Vianočné trhy Krakov. Foto - Pavol Urbánek
Vianočné trhy Poľsko: Darčeky made in Poland
V drevených stánkoch ponúkajú kvalitné ručne vyrábané darčekové predmety a remeselné výrobky od miestnych umelcov. Drevené vianočné betlehemy, pletené prútené košíky, hlinené hrnčeky, slamené, drevené, sklenené, háčkované i keramické vianočné ozdoby, šperky či dekoratívne brúsené sklo, až po zimnú výbavu v podobe pletených ponožiek, čapíc, rukavíc, kožušinových čapíc a kožuchov. Obľúbené produkty sú aj z včelieho vosku či výrobky z ovčej vlny, a kúpite tu aj živý stromček. Veľký výber darčekov a suvenírov je aj v samotnej budove starej tržnice Sukiennice. Určite si vyberie každý a svojim blízkym prinesie pod vianočný stromček aspoň drobný darček.
Stará tržnica Sukiennica v Krakove. Foto - Pavol Urbánek
Keď trubača zostrelil šíp
Vianočnú atmosféru trhov dotvárajú tóny tradičných poľských kolied, ktoré sa rinú z vyvýšeného pódia pri bývalej radnici doprevádzaných ukážkami ľudových tancov a spevom ľudovoumeleckých kolektívov. Keď už budete na Rynku Glównem, počkajte si na zvuk trúbky, ktorá sa ozve vždy v celú hodinu počas celého dňa. Je to krakovský hejnal, ktorý trúbi z veže Mariánskeho chrámu ide o stáročnú tradíciu, ktorá pretrvala z dôb obliehania mesta Mongolmi. Melódia sa náhle skončí, a to vo chvíli, keď pôvodného trubača zasiahol šíp do krku vystrelený obliehateľom. Samotný chrám Panny Márie taktiež stojí za návštevu, môžete tu obdivovať najväčší vyrezávaný gotický oltár na svete.
Krakovské szopky. Foto - Pavol Urbánek
Vianočné trhy Poľsko: Krakovské szopky
Krakov sa pyšní aj miestom vzniku vzácnej vianočnej tradície, výrobou a výstavou tzv. krakovských szopok. Sú to v podstate niečo ako naše betlehemy, ale sú omnoho farebnejšie, bývajú aj dva metre vysoké a ich stvárnenie je inšpirované krakovskou architektúrou. Najčastejšie v nich rozoznáme architektonické prvky Wawelského hradu či veží chrámu Panny Márie. Vystavené súťažné práce, ktoré vyrábajú jednotlivci, rodiny alebo školské kolektívy sú vystavené po celom meste až do konca januára. Táto tradícia stavania szopok sa dostala na prestížny zoznam Svetového nehmotného dedičstva UNESCO.
Vianočný Krakov. Foto - Polska Organizacja Turystyczna
Mesto obdivujte z koča
No a ak vás už trhy unavia, k tým najzaujímavejším miestam Krakova vás nemusí odviezť taxík, ale pokojne aj koč ťahaný dvoma koňmi, ktorý sa z Rynku Glówneho vydáva na okružnú jazdu po tomto krásnom historickom meste. To má najmä v tomto adventnom čase svoje neopakovateľné čaro. Krásna sviatočná sveteľná výzdoba vyznie najmä po zotmení.
Vianočné trhy Poľsko: Varšava
Vianočné trhy vo Varšave majú taktiež dlhoročnú tradíciu. V metropole Poľska môžete navštíviť niekoľko trhov, najnavštevovanejšie sú na významných námestiach v historickom centre mesta. Na Zámockom námestí (Plac Zamkowy) však nezaberajú plochu priamo pod centrálnym vianočným stromom ako v iných metropolách, ale drevené stánky s vianočným tovarom a pochutinami sa tiahnu pozdĺž hradieb historického centra až na Staromestské námestie (Rynek Stareho miasta), kde je klzisko a taktiež stánky najmä s teplým občerstvením.
Vianočná Varšava. Foto - Polska Organizacja Turystyczna
Korčuľovanie na futbalovom štadióne
Korčuľovanie je tu bezplatné. Že ste si nezobrali so sebou korčule? Nevadí , dajú sa požičať za drobný poplatok. Trávenie času na ľade je obľúbenou činnosťou Varšavčanov. Na korčuľovanie, skating či curling svoju plochu počas zimy prepožičiava aj Národný futbalový štadión pri rieke Visla, kde sa dosýta môžete realizovať.Múzeum poľskej vodky
Čo sa týka stánkov s jedlom, pitím a darčekmi je to viac menej rovnaké ako v Krakove. V drevených stánkoch narazíte na výrobky z dreva, keramiky, skla i kovu. Obľúbená je aj prírodná kozmetika, či vianočné ozdoby od výmyslu sveta. Veľa gastro špecialít ponúkajú predajcovia oblečení v regionálnych krojoch. Skúsiť musíte miestny bigos, alebo plnené pirohy, na zahriatie vám odporúčame štamprlík Zubrowky, poľskej vodky, ktorá sa robí z trávy, na ktorej sa pasie zubor európsky. Je trochu silná, ale byť v Poľsku a neochutnať ich národný alkoholický nápoj by bol hriech. Všetko o vodke sa vo Varšave dozviete v jedinom špecializovanom poľskom múzeu vodky Polish Vodka Museum v revitalizovanom industriálnom komplexe Praga Koneser Center, kde už v 19. storočí fungovala továreň na vodku. Milé dámy, kúpte priateľovi či manželovi za 40 zlotých lístok (má v tom aj ochutnávku na koniec exkurzie) do tohto múzea a máte pre seba dve hodiny na ničím nerušené nákupy.
Múzeum poľskej vodky. Foto - Pavol Urbánek
Nezabudnite na krówky
Okrem predajných stánkov môžete navštíviť niektorú z tunajších atrakcií. Živý betlehém, divadelné a spevácke vystúpenia alebo ľudové tance sú na dennom poriadku. A celú atmosféru dopĺňajú poľské koledy, ktoré znejú z úst detí v tradičných krojoch. Príjemné sú prechádzky centrom mesta najmä vo večerných hodinách, keď uličky rozžiaria pestrofarebné svetielka a vianočné dekorácie, ktoré navodzujú atmosféru blížiacich sa vianočných sviatkov. A na spiatočnú cestu domov si nezabudnite na trhoch kúpiť tradičné karamelové krówky, na ktorých si pochutia nielen vaše deti.A ešte dobrá rada na záver. Zameňte si dostatok eur za zloté, lebo nie v každom stánku, sú predajcovia ochotní zobrať našu menu.