Zo školy bežal takmer každý deň k schátralému hradu na kopci mesta. Hrával sa tam na nemeckých rytierov, o ktorých rád ako 10-ročný chlapec čítal v románoch Henryka Sienkiewicza Križiaci, miloval históriu.

Hrad v jeho rodnom meste Ryn vo Varmsko-mazúrskom  vojvodstve na severovýchode Poľska bol jeho celým svetom. Tak veľmi to tam miloval, že mu raz ktosi povedal, že mu hrad určite bude raz patriť. A Tomaszovi Dowgiallovi dnes hrad naozaj patrí, ale inak.

Z hradov a zámkov sú welness hotely

Príbeh poľského podnikateľa, ktorého meno tu takmer každý pozná, nám rozpráva miestny sprievodca Krzysztof Kowalczyk. Hovorí nám ho pred zámkom Ryn, z ktorého je dnes citlivo zrekonšruovaný štvorhviezdičkový wellness hotel. A zrekonštruovať ho nechal v rekordne krátkom čase práve miestny podnikateľ Tomasz Dowgiallo.

Ten premenil viacero zanedbaných hradov a zámkov na troj a štvorhviezdičkové hotely a z regiónu, ktorý je známy ako krajina tisícich jazier, pomohol urobiť atraktívny turistický cieľ pre všetkých nadšencov histórie. 

Zámok Ryn.  Foto - zamekryn.pl

“Tento najväčší germánsky hrad na Mazurách, ktorého prvá zmienka pochádza z roku 1377, dlho chátral. Jeho rekonštrukcia trvala jeden a pol roka. Pri rekonštrukčných prácach sme objavili historické pamiatky ako kachle z 15- storočia. Všetko, čo sme našli, tu môžete vidieť vystavené,” hovorí nám sprievodkyňa v hoteli, kde si okrem ubytovania a wellnessu môžete objednať aj prehliadku bývalého hradu.

Hotel s 350 izbami má štyri rôzne krídla - rytierske, veliteľské, poľovnícke a väzenské. Tam však nezatvárali mužov, ale ženy, ktoré mali problém s alkoholom. “V skutočnosti mali väčšinou problém s tým, že pili ich otcovia či manželia, ktorých s nimi nezaobchádzali dobre a tak aj ony požívali často alkohol,” vysvetľuje sprievodkyňa. 

Podľa originálov vyrobené nástroje na mučenie vo väzenskom krídle.  Foto - zamekryn.pl

Rekonštrukcia zámku stála 40 miliónov zlotých (takmer 9 miliónov eur) a investovať sa spočiatku báli aj banky. Peniaze, ktoré išli nakoniec aj z eurofondov, sa však podnikateľovi vrátili pomerne rýchlo. 

Nemeckí turisti chcú kvalitu

A tak nechal Tomasz Dowgiallo vo Varmijsko-Mazurskom regióne zrekonštruovať aj turisticku ubytovnu v Starých Jablonkách, dnes hotel Anders  a z chátralého podhradia zámku v Lidzbarku Warmińskim, ktorý bol 500 rokov sídlom varminských biskupov urobil štýlový hotel Krasicki. Na zámku býval aj svetoznámy poľský astronóm Mikuláš Kopernik, preto je v hoteli na jeho počesť astronomická konferenčná miestnosť. 

 

Hotel Krasicki.  Foto - hotelkrasicki.pl

“Samozrejme to vyvolalo diskusiu, či na takom mieste nemá byť skôr múzeum ako turistická atrakcia. Ale Tomasz Dowgiallo stále opakoval, že je lepšie vytvoriť miesto, kde história žije, ako ju pochovať. Vytvorili sme tu historický chodník pre turistov a máme tu pohyb ako v múzeu. Minulý rok nás navštívilo 80 000 nadšencov histórie,” hovorí sprievodca Krzysztof Kowalczyk, ktorý podnikateľa osobne pozná.

Dowgiallo, ktorý v turizme pracuje 20 rokov, mal už v časoch socializmu víziu, ktorá sa vyplnila a priniesla mu zisk. Vytušil, že do regiónu sa budú vracať Nemci, ktorí odtiaľto ušli na konci II svetovej vojny a krátko po nej,  a zaplatia si za tzv. sentimentálne cesty. Preto buduje štvorhviezdičkové hotely a ponúka nadštandardné služby. Má zákazníkov, ktorí sú nároční.

Dowgiallo to odhadol správne. Nemci tvoria s prehlľadom naväčšiu časť zahraničných turistov. 

Podľa oficiálnych štatistík prenocovalo vo vojvodstve v roku 2019 takmer 1,4 milióny turistov, až 1,2 milióna z toho boli Poliaci. Zo 165-tisíc zahraničných návštevníkov bolo najviac práve Nemcov (76 156) a Rusov (28 083). Zo Slovenska prišlo na Mazury necelých 528 návštevníkov, z Čiech 2537.  

Mazurské jazerá - dovolenka pre rodiny s deťmi

Poľský podnikateľ však dnes vo svojich zrekonštruovaných hotelov myslí aj na rodiny deťmi a snaží sa im ponúknuť nielen komfortné ubytovanie, ale aj zábavu, oddych a pohodu.

“Warmia a Mazury sú ako stvorené pre rodiny s deťmi. Krásna príroda, množstvo príležitostí aktívneho strávenia času, nie je tu čas na nudu a spokojná je celá rodina. Vždy a za každého počasia tu viete vymyslieť zaujímavý program pre deti, pri ktorom sa zabavia aj dospelí. Veď na princezny a rytierov sa rád hrával každý. Potom vám neprekážajú ani komáre, ktorých tu je kvôli množstvu vodných plôch dosť,” smeje sa Helga, mama 3 dcér, ktorá chodí s rodinou na Mazurské jazerá často. Z Varšavy sú tu autom za tri hodiny.   

Zámok Ryn.  Foto - zamekryn.pl

O historické objekty je tu naozaj veľký záujem, čo nám potvrdzuje aj Marian Jurak, podpredseda poľského klubu turistov. “V roku 2013 sme vydali zoznam 70 historických objektov vo vojvodstve Varmii a Mazúr a publikáciu sme hneď rozpredali,” hovorí. Potvrdzuje, že ľudia takéto miesta vyhľadávajú a radi sa v nich aj ubytujú. 

Vzrušujúcu históriu katolíckej Varmie a protestanských Mazúr, ktoré kedysi patrili Východnému Prusku, môžete prežívať na viacerých miestach. Z mesta Ostróda, ktorého nazývajú perlou Východného pruska, vládol z ostródskeho hradu celej Európe tri mesiace Napoleon Bonaparte. Nacistický vodca Adolf Hitler tu mal hlavný veliteľský stan Vlčí brloh, odkiaľ viedol druhú svetovú vojnu. Tu prežil aj pokus o atentát.  

Mazury: Jachty, kajaky a skvelé jedlo

Región Varmii a Mazúr vás osloví históriou, ale nadchne aj možnosťami aktívnej dovolenky. Vojvodstvo s najnižšou hustotou obyvateľstva a najmenej dotknutou prírodou láka na zelené cyklotrasy a nekonečné vodné plochy. Hoci sú Mazury známe ako krajina tisícich jazier, v skutočnosti tu nájdete dve tisíc jazier s rozlohou viac ako jeden hektár.

Jazerá a rieky sú poprepájané vodnými kanálmi, ktoré si vychutnáte z jachty, plachetnice alebo z kajaku. Kajaky si tu môžete požičať všade, v jednom ekoprístave nasadnete, v druhom ho vrátite  a prespíte. Nájdete tu najpopulárnejšiu kajakovú trasu Krutynia, ktorá je jednou z najkrajších v Európe. Vedie cez viac ako desať vzájomne prepojených jazier. 

No a v Mikolajkách, ktoré nazývajú aj perlou Mazúr, sa do niektorých reštaurácií dostanete iba z kajaku. Objavovanie tohoto nedotknutého regiónu tak ukončíte gastronomickým zážitkom. 

Skvelé rybie špeciality v reštaurácii v Mikolajkách.  Foto - autorka

Ochutnať v tomto regióne môžete čiernu polievku, ktorá sa varí 6 hodín alebo vynikajúce rybie špeciality na sto spôsobov. Zapiť to môžete poľskou vodkou - citrónovkou alebo pivami z miestnych pivovarov.

(Obsah vznikol v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave)