S cukrovkou žije už viac ako 20 rokov, trpí na diabetes 1. typu a je plne závislá na inzulíne. Klimatologička, meteorologička a moderátorka Miriam Jarošová (53) o chorobe hovorí otvorene a často opakuje, že s cukrovkou sa dá žiť plnohodnotný život, len musíte rešpektovať svoj zdravotný stav.
Na Slovensku sa na cukrovku podľa štatistík lieči viac ako 355-tisíc pacientov a ich počet stúpa. Chorobou trpí viac žien ako mužov. Jedným z dôsledkov cukrovky môže byť aj vypadávanie vlasov.
Jarošová: Vlasy dostali v televízii zabrať
“Moja diagnóza výrazne prispela ku „kvalite“ mojich vlasov, ale zase po viac ako 20 rokoch života s cukrovkou sa už človek nediví. No priznám sa, že skôr ako na vlasy si dávam pozor na môj zrak, nohy, zažívanie.... to všetko po tých dlhých rokoch cukrovka ovplyvňuje,” povedala pre Ženy v meste Miriam Jarošová.
O vlasy sa starala, užívala vitamíny, ale nepomohlo to. Zhoršilo sa to po tom, čo začala v televízii hlásiť počasie. “V televízii dostávali vlasy zabrať, boli stále slabšie a slabšie a bolo ich menej. No keď sa ich stav začal rapídne zhoršovať, parochňa bola jediné riešenie a rozhodnúť sa už dlho netrvalo, povedala by som necelý týždeň,” hovorí Miriam Jarošová.
Rozhodnutie urobila rýchle, jednoduché to však nie je pre žiadnu ženu. Parochne sú u nás stále spoločenské tabu, hoci parochňu nosila už Kleopatra a k ženám patrí stáročia. V krajinách ako Taliansko ju nosia ako módny, veľmi kvalitný doplnok. Strata vlasov je však bolestivá záležitosť, či ide o prejav choroby alebo veku. Vlasy sú znakom ženskosti, zmyselnosti a sexuality. Predstavujú identitu a ich strata sa veľmi podpisuje pod sebavedomie žien.
„V praxi sa stretávam s pacientkami, pre ktoré je téma straty vlasov traumatizujúca. Cítia úzkosť, strach, majú depresívne nálady, ak im vlasy začnú padať. Zo psychologického hľadiska považujem za pozitívne, že pacientky majú aj počas liečby záujem vyzerať upravene a psychicky im to pomáha. Jednou z alternatív, ktorá môže žene pomôcť zostať krásnou aj počas liečby chemoterapiou, sú práve parochne,“ povedala Andrea Križanová, psychologička z Ligy proti rakovine, ktorá v roku 2018 robila kampaň na podporu parochní pre onkologické pacientky.
Parochne sú stále tabu, a pre ženy trauma
Aj Miriam Jarošová rozumie ženám, že majú obavy hovoriť o tom, ako ich choroba, alebo aj vek, postupne, či náhle, pripravili o vlasy. “Hovorí sa, že vlasy-koruna krásy, ale dnes si už dokážeme pomôcť k dosiahnutiu krásy všeličím. Prečo teda parochňa by nemohla byť tým prostriedkom, ktorý nám, ženám, ale aj mužom, pomôže cítiť sa lepšie, sebavedomejšie? Ja som sa dívala na parochňu ako na vec, ktorá mi pomôže zachrániť si moje vlasy, a zároveň mi pomôže, aby na obrazovke boli vlasy vždy upravené. Parochňu nosím iba na obrazovke, a keď sa ma niekto opýta, že prečo, odpoviem tak ako Vám,” hovorí meteorologička.
Miriam Jarošová. Foto - instagram
Dôležité sú nepochybne reakcie okolia. Zvlášť, ak ste osobnosť z televíznej obrazovky. Miriam Jarošová si nakoniec vybrala parochňu z pravých vlasov, s podobnou farbou ako sú jej vlastné a nezmenila veľmi ani strih. Parochňové štúdio s diskrétnym a milým personálom jej odporučila kolegyňa, moderátorka Aneta Paríšková, ktorá parochne nosila počas chemoterapie, keď bojovala s rakovinou. Dnes už jej zase rastú vlasy.
“Ohlasy boli príjemné, bolo vidieť, že diváci si všimli. Síce bolo zopár prekvapených, že cukrovka a vlasy a dostala som aj zopár receptov na šampóny, tinktúry... ale za tie roky som už vyskúšala všeličo, čo malo pomôcť, ale, žiaľ, nepomohlo,” povedala.
Miriam Jarošová obdivuje všetky ženy, ktoré sa nepoddajú a s dôsledkami choroby bojujú. “Inšpirovala ma každá žena, ktorá parochňu nosí, lebo ťažká choroba sa podpisuje aj na vlasoch. Ale nosí ju ako nádej, že zase po čase budú rásť jej vlastné vlasy,” dodáva Miriam Jarošová, ktorá parochňu nosí iba na obraze, v súkromí nie.