Čo tam po nejakej menštruačnej chudobe, čo tam po nejakých ženách, po základných ľudských právach, čo tam po tom, že sa o menštruácií hovorí ako o nejakej zakázanej téme, veď sme na Slovensku. V krajine, v ktorej sú najväčším problémom nálepky na počítačoch a medveď.
Ale nebojte sa, o desať rokov nám z tých peňazí určite postavia aspoň štrnásť nemocníc! Možno dokonca vymenia učebnice z roku 1970, z ktorých sa stále učí, že svet sa skladá z „pánov inžinierov“ a „žien v domácnosti“. A kto vie, možno bude konečne existovať diaľnica na trase Bratislava – Košice.
Skutočné problémy Slovenska sú neviditeľné
Skutočné problémy tejto krajiny sú neviditeľné Sú témy, ktoré by si zaiste zaslúžili našu pozornosť. Napríklad taká korupcia, kolabujúce zdravotníctvo, nerovné platy medzi mužmi a ženami, alebo prístup k základným hygienickým potrebám.
Zatiaľ čo iné krajiny EÚ, ale aj Škótsko, Mexiko, či Veľká Británia znižujú (5 až 10 percent) alebo dokonca rušia DPH na menštruačné potreby, Slovensko sa vybralo cestou, ktorou len deklaruje, ako veľmi sú ženy pre našu vládnu koalíciu prioritou. Ak bola doteraz DPH na menštruačné potreby 20 percent, po novom bude 23 percent!
,,Ak je znížená DPH na základné potraviny, tak by mala byť aj na menštruačné pomôcky. Tak ako musia ľudia jesť chlieb, tak ženy každý mesiac dostanú menštruáciu a pomôcky na ňu, sú pre ne základnou potrebou. Menštruačná chudoba sa týka každý mesiac desiatok tisíc žien. Podľa prieskumu spred pár mesiacov takmer každá druhá žena na Slovensku zažila aspoň raz za život stav, že si nemohla dovoliť kúpiť menštruačné pomôcky a 6% žien používa namiesto klasických pomôcok veci ako sú staré noviny, handry a podobne,” hovorí Martina Holečková, ktoré v parlamente predložila návrh na zníženie DPH menštruačných pomôcok na 5 %. Pripomenula, že každá žena minie za život na menštruačné pomôcky priemerne 6 000 eur.
Podporu však jej návrh nezískal, poslankyne zo strán SNS, Hlasu či Smeru zjavne zabudli, že menštruácia sa týka aj ich.
Politika bez empatie
Schválené zvýšenie DPH za menštruačné potreby naznačuje, že všetkým tým, do pŕs sa bijúcim, sociálne cítitacim politikom vôbec nezáleží na tom, ako tento krok zasiahne ženy s nízkymi príjmami, ženy bez domova alebo študentky.
Menštruačná chudoba naozaj nie je mýtus. Až 44 percent Sloveniek sa aspoň raz v svojom živote s ňou stretlo a 16 percent ju zažíva aj v súčasnosti, pričom pre dve percentá je to pravidelný problém. Podľa európskych štatistík 1 z 10 dievčat v EÚ si nemôže dovoliť základné hygienické potreby.
Prečítajte si
Mnohé z dievčat a žien budú teda nútené nahradiť hygienické pomôcky improvizovanými riešeniami, čo môže viesť k zdravotným komplikáciám. Ako dodali Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy: „Zvýšenie cien menštruačných pomôcok môže byť veľkou hrozbou nielen pre ženy z ohrozených skupín, ale aj pre ženy v produktívnom veku, ktoré pracujú a majú rodiny. Priemerná mzda nestúpa a so zdražovaním potravín a iných nevyhnutností môže toto zvýšenie cien spôsobiť finančné problémy mnohým rodinám. Ak sa v rodine nachádza viac žien, môže to znamenať niekoľkonásobný nárast výdavkov.“
Budúcnosť pre ženy?
Zvýšenie DPH na menštruačné pomôcky jasne ukazuje, že ženy tento štát jednoducho nezaujímajú, hlavne, nech sú pekné. Tento krok však prehĺbi menštruačnú chudobu a demonštruje hlbokú nevedomosť o tom, čo menštruácia znamená a aké náklady prináša.
Zachraňovať ekonomickú situáciu cez ženské telo nie je riešenie. Naozaj si niekto myslí, že zdraženie tampónov a vložiek zlepší stav štátneho rozpočtu? Žeby sme ešte zdvihli daň na detské plienky, aby sme vyriešili demografickú krízu?
Menštruácia nie je „súkromná vec“, na ktorej si môže štát prihrievať svoju polievočku. Je to biologická nevyhnutnosť, ktorá si zaslúži úctu a pochopenie – nie ďalšie zdanenie.
Je to smutné, ale zdá sa, že menštruácia je pre náš parlament len ďalšou neviditeľnou témou, ktorá nestojí za riešenie. Ale keď príde taká téma potratov, to všetci vedia úplne presne, čo máme robiť s našimi maternicami.