Úspešná topmodelka Daniela Peštová v podcaste pre časopis Harper´s Bazaar veľmi otvorene porozprávala o svojej skúsenosti s menopauzou. Prekvapilo ju, ako skoro prišla. Vo veku 45 rokov to nečakala.
„Prišla oveľa skôr, čakala som ju okolo päťdesiatky,“ priznáva. Navyše, menštruáciu nedostala z jedného mesiaca na druhý. "Najprv som si myslela, že som tehotná. Vydesilo ma to, keďže štvrté dieťa som neplánovala. Veľmi sa mi uľavilo, že je to nakoniec menopauza a nie ďalšie tehotenstvo," dodala so smiechom.
Ako prebieha menopauza u žien
Práve dnes (18.10.) si pripomíname Svetový deň menopauzy, ktorý vyhlásila Svetová spoločnosť pre menopauzu (IMS) v roku 2000. Má vyjadriť úctu všetkým ženám na svete, ktoré vstupujú do tohto životného obdobia, poukázať na zdravotné aspekty a vysvetliť, čo vlastne menopauza je.
Daniela Peštová označila príznaky menopauzy, ktoré ju sprevádzali za mierne, ale všimla si ich. Najviac spozorovala na sebe stratu trpezlivosti, keďže dovtedy s tým nemala problém. "Bola som viac podráždená. Čo mi však prekážalo asi najviac, bola strata libida, ktorú som začala pociťovať,“ zdôverila sa.
Pomohla jej komunikácia problému s partnerom a jeho pochopenie. Postupne sa začala cítiť lepšie, čo pripisuje najmä úprave stravy. Prestala jesť napríklad obilniny. Aj napriek pár „prepoteným“ nociam patrí Daniela Peštová zhruba k tretine z celkového počtu žien, ktoré menopauzou prechádzajú bez väčších ťažkostí.
Čo je menopauza, koľko trvá
„Menopauzou označujeme trvale zastavenie menštruačného cyklu ako dôsledok vyhasnutia funkcie vaječníkov. Že ide o menopauzu môžeme konštatovať po roku trvajúceho nemenštruovania“, vysvetľuje pre Ženy v meste gynekologička Radmila Sládičeková.
Menopauza u žien fyziologicky nastupuje medzi 45-55 rokom života. Vek nástupu menopauzy je však veľmi individuálny. Je ovplyvnený nielen dedične, ale aj životným štýlom ženy, stravovacími návykmi, ochoreniami, pripadne aj chemoterapiou a rádioterapiou. Často sa nesprávne zamieňa s pojmom klimaktérium alebo ľudovo povedaným „prechodom“.
Obdobie klimaktéria zahŕňa celkovo štyri fázy a menopauza je len jednou z jeho fáz. Prvou je premenopauza, keď je menštruačné krvácanie ešte v norme. Postupne však klesá hladina hormónov a nastáva perimenopauza. Vtedy ešte vaječníky produkujú dostatočné množstvo estrogénov, avšak už nedochádza k pravidelnej ovulácii a krvácanie je veľmi nepravidelné a s rôznou intenzitou.
Ilustračné foto - pixabay.com
Menopauza je obdobie posledného prirodzeného menštruačného krvácania, po ktorom nastupuje postmenopauza, t.j. trvalé obdobie, v ktorom sú pohlavné orgány vo fáze pokoja. Pre ženu je kľúčová práve fáza menopauzy. Je akýmsi prelomom, kedy si uvedomí, že menštruáciu definitívne stratila. Keď pominú všetky nepríjemné príznaky, ktoré jú sprevádzajú, často nastáva pocit úľavy, že všetky starosti a bolesti spojené s menštruáciou sú definitívne preč.
Za všetko môže progesterón
Postupný útlm činnosti vaječníkov spôsobuje, že počas menštruačného cyklu nedochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníkov, Tieto anovulačné cykly spôsobia absenciu žltého telieska, bez ktorého nie je možná produkcia progesterónu, ktorý je pre ženy veľmi dôležitý.
„Počas fertilného života pripravuje sliznicu maternice na oplodnenie a podieľa sa na udržaní gravidity, alebo, pokiaľ nedôjde k oplodneniu, mení sekrečne sliznicu maternice, aby bola schopná cyklicky krvácať,“ vysvetľuje gynekologička.
Bez progesterónu dochádza k výpadkom menštruácie na rozlične dlhý čas a postupne k nepravidelnému krvácaniu silnej intenzity. Aj počas perimenopauzy môže mať žena návaly a potenie, hlavne v období očakávanej menštruácie. Akonáhle vaječníky prestanú produkovať estrogény, nastáva menopauza, ktorej príznaky môžu byť rozličné. Nie každá žena ich zažije, niektoré viac, niektoré menej, je to veľmi individuálna záležitosť.
Rozdielna je aj intenzita príznakov. „Najčastejšími príznakmi sú návaly tepla, potenie, sklony k depresii, nervozita, plačlivosť, nespavosť, únava, znížená duševná výkonnosť, zábudlivosť,“ vymenúva gynekologička Sládičeková.
Zmeny sa prejavia aj na telesnom vzhľade ženy. Vplyv hormónov stenčuje kožu, je suchšia, ochabuje, stráca elasticitu. Vidno to na pokožke tváre, tela, prsia strácajú pevnosť, ochabujú aj svaly panvového dna, vplyvom čoho môže dochádzať k únikom moču. Úbytok kostnej hmoty spôsobuje náchylnosť k vzniku osteoporózy, zvyšuje sa hladina cholesterolu v krvi, stúpa riziko vysokého krvného tlaku, infarktu a ochorení srdca.
Menopauza: Kľúčový je šport, strava a duševná pohoda
Veľmi dôležité je, aby žena pri príznakoch menopauzy navštívila svojho všeobecného lekára a gynekológa. Oni najlepšie posúdia stav, príznaky a navrhnú vhodné riešenia. Pre zmiernenie nepriaznivých príznakov menopauzy vie veľa urobiť aj každá žena sama.
Pomáha úprava stravy - potrebný je zvýšený príjem ovocia a zeleniny a konzumácia jedál bohatých na koenzým Q10, selén, lecitín, ženšen, zinok, horčík, železo, vitamíny B6 a C. Teraz je správna doba na obmedzenie spotreby červeného mäsa, vyprážaných jedál, nezdravých jedál a nápojov s obsahom kofeínu, alkoholu a cukru.
Ilustračné foto - pixabay.com
Dôležitý je dobrý pitný režim, keďže ten urýchli vyplavovanie škodlivín z tela, skoncovanie s fajčením príp. obmedzenie spotreby cigariet na minimum. Pre zmiernenie negatívnych zdravotných príznakov je kľúčové pravidelné cvičenie. Ideálna je kombinácia kardiovaskulárneho cvičenia, cviky na udržanie hmotnosti, ľahké posilňovanie, beh, chôdza, strečing. Pre udržanie stresu pod kontrolou pomáha jóga, meditácia a dychové cvičenia.
Menopauza a intímny život
Gynekologička Sládičeková sa vo svojej ambulancii stretáva aj s pacientkami, ktoré majú kvôli menopauze ťažkosti s intímnym životom. Nedostatok kolagénu sa prejaví aj v pošve. Dochádza k jej nedostatočnému zvlhčeniu, a to vedie k suchosti, svrbeniu, podráždenosti a páleniu pri pohlavnom styku.
„Strata libida nie je prvým príznakom menopauzy, hlavne preto, lebo súvisí aj so psychickým stavom, únavou, stresom atď. V spektre príznakov menopauzy sa však vyskytuje a dá sa riešiť,“ hovorí. Mať uspokojivý intímny život znižuje stres, posilňuje partnerské spolužitie, čo rovnako vedie k dobrému psychickému stavu.
Daniela Peštová sa v závere podcastu poslucháčkam zdôverila, že nástup menopauzy nepovažuje vo svojom živote za problém. Je to pre ňu len ďalšia fáza v živote. Ona osobne sa práve v tejto fáze cíti lepšie, ako keď bola mladá.
„Starnutie neberiem ako tragédiu. Mladé pružné telo neznamená automaticky šťastný život. Ja sama seba považujem v tomto veku za spokojnejšiu,“ hovorí na záver.
Hormonálna liečba menopauzy
Asi tretina žien obdobie menopauzy prežije bez akýchkoľvek problémov, prípadne pociťuje niektoré z príznakov len mierne. Existujú aj ženy, ktoré počas menopauzy trpia kvôli tzv. klimakterickému syndrómu a prežívajú ju veľmi ťažko. V týchto prípadoch je veľmi účinná hormonálna substitučná liečba.
Gynekologička považuje jej užívanie za prospešné, treba ju však užívať uvážene, pod kontrolou lekára. Vtedy hormonálna liečba dokáže výrazne zvýšiť kvalitu života žien v období menopauzy.
„Možno to vysvetliť prierezom v čase. V roku 1800 bola priemerná dĺžka života ženy 50-52 rokov, čiže ženy možno stihli prísť do menopauzy a už zomierali. V súčasnosti je priemerná dĺžka života ženy 80-85 rokov, čiže tretinu života žena strávi v hormonálnom deficite,“ hovorí gynekologička.
„Hormóny sú zodpovedné nielen za cyklus a plodnosť, ale aj za kvalitu tkanív v celom tele ženy a aj za jej psychickú kondíciu. Zodpovedajú za sliznicu očí, uší, úst, tráviaceho traktu, za kondíciu močového mechúra, sliznice pošvy, za kvalitu kosti a pre nás ženy veľmi doležíte - za kvalitu pokožky.“
Ilustračné foto - pixabay.com
„Názory žien na hormonálnu substitučnú liečbu sa rôznia, sú ovplyvnené aj negatívnymi správami z internetu a médií. V slovenskom zdravotníctve je kríza dôvery, pacientky sú schopne uveriť viac googlu ako svojmu lekárovi. Pritom nikto z lekárov nevstáva ráno s plánom koľkým ľuďom ublíži“, hovorí o svojej skúsenosti gynekologička Sládičeková.
„Samozrejme, aby sme mohli predpísať hormonálnu liečbu, musia byť splnené podmienky- vyšetrenia, bez ktorých sa ďalej nepohneme— onkocytológia, mamografia, vyšetrenie pečeňových transamináz a aj vyšetrenie stavu kosti.
Menopauza sa týka aj mužov
Muži majú svoju menopauzu tiež, odborne sa jej hovorí andropauza a je to súbor príznakov, ktoré vznikajú následkom poklesu mužských pohlavných hormónov. U mužov ale nie je pokles hladiny hormónu testosterónu až taký prudký ako u žien.
Aj u mužov sa prejavuje najmä zmenou nálad, väčšou únavou, podráždenosťou a celkovým poklesom energie. Môžu zažívať aj návaly tepla, zhoršenie kvality spánku, pamäti či problémy s kĺbmi a väzmi, zníženie libida, zvyšovanie hladiny tuku. Väčšina mužov však andropauzu vážne nerieši.