Menštruačná bolesť, odborne nazývaná dysmenorea, je dôsledkom vyrovnávania sa organizmu s hormonálnymi zmenami, ktoré prichádzajú v priebehu cyklu. Prejavuje sa pulzujúcimi alebo kŕčovými bolesťami v dolnej časti brucha. Mnoho žien má menštruačné kŕče tesne pred a počas menštruácie.

Pre niektoré ženy predstavujú menštruačné kŕče iba nepríjemný pocit, no pre iné môžu byť menštruačné kŕče až také silné, že im každý mesiac na niekoľko dní skomplikujú život.

Bolestivá menštruácia

Až štvrtina žien zažíva bolestivú menštruáciu. Zatiaľ čo s dlhým a intenzívnym cyklom majú skôr skúsenosť ženy vo veku 45 až 55 rokov, bolestivá menštruácia trápi najčastejšie ženy vo veku 25 až 34 rokov. Ukázal to prieskum TNS zo septembra 2016. 

U mladších ročníkov býva ich dôvodom hormonálna nerovnováha. Často sa zlepšuje s vekom alebo po narodení dieťaťa. Ženy s bolestivou menštruáciou po tridsiatke by mali byť obozretnejšie. Bolesť môže totiž signalizovať myóm maternice, cysty, či endometriózu.

Bolestivá menštruácia sa vyznačuje tupou pulzujúcou bolesťou alebo kŕčmi v podbrušku, ktoré môžu vyrážať aj do spodnej časti chrbta. Spazmy maternice spôsobuje zvýšená produkcia endometriálnych prostaglandínov. Kŕče zvyčajne začínajú 1 až 2 dni pred menštruáciou, trvanie a intenzita je individuálna. Bolesti a kŕče nie sú jediné komplikácie, ktoré sa môžu pri menštruácii objaviť.

V tieto dni niektoré ženy pociťujú nevoľnosť, bolesti hlavy, nafukovanie, dezorientáciu, precitlivenosť na zvuk, svetlo, pach a dotyk, mdloby, nervozitu či únavu. Často sa objavuje hnačka, zápcha alebo zvracanie, keďže hormóny vplývajú aj na tráviaci trakt.

Bolesti sú aj dedičné

Vo väčšine prípadov bolestivej menštruácie ide o primárnu dysmenoreu, ktorá nie je spôsobená žiadnym ochorením, pretože je súčasťou pravidelného cyklu a ovulácie. Tieto ťažkosti sú častokrát aj dedične podmienené. Príčinou je geneticky vyvolaná zvýšená tvorba spomínaných hormónov. A je vysoko pravdepodobné, že ak ňou trpí matka, tak sa vyskytne aj u dcéry.

Sekundárna dysmenorea sa spája aj s inou zdravotnou komplikáciou, ako napríklad endometriózou, teda ochorením, pri ktorom sa časti sliznice maternice objavia mimo maternice napríklad na vaječníkoch, vajcovodoch, močovom mechúre alebo čreve. Problémom je, že okolo týchto ložísk sa neskôr vytvárajú aj cysty, ktoré môžu za takmer až polovicu prípadov neplodnosti žien.

Ďalšími príčinami sekundárnej dysmenorei môže byť zápal, infekčné ochorenia panvy, obrátené postavenie maternice, zrasty  a jazvy v maternici, polypy, nádorové ochorenie, prítomnosť vnútromaternicového telieska.

Štúdia Fit Therapy Lady a náplasti

Prvá štúdia FIT THERAPY LADY z roku 2021 ukázala, že pravidelne užíva analgetiká proti menštruačným bolestiam až 77,6 percenta účastníčok. Preferencie liečiv účastníčok boli rôzne, najčastejšie uvádzali Ibalgin, časté boli aj kombinácie viacerých druhov liečiv. Štúdia sa robila na vzorke 184 žien, ktoré mali problém s bolestivou menštruáciou.

Najčastejšie sprievodné ťažkosti, ktoré ženy uvádzali, boli kŕče v podbrušku, bolesť krížov, prsníkov, či silné krvácanie. Väčšina účastníčok, 52 percent, uviedla, že menštruačné bolesti zvyčajne nastupujú v deň začatia menštruácie a najčastejšie pretrvávajú 2 až 3 dni. Na zmiernenie bolesti vyskúšali ženy náplasti, ktoré zmierňujú a odstraňujú menštruačné kŕče a bolesti prírodným spôsobom, bez užitia liekov a chémie.

Talianska technológia FIT THERAPY LADY náplastí odráža ďaleké infračervené lúče nášho tela, ktoré prirodzeným spôsobom účinne odstraňujú bolesť a zvyšujú jeho samoliečiacu schopnosť. Pri prvom použití je niekedy potrebné náplasti ešte kombinovať s liekmi proti bolesti, avšak väčšinou už stačí menšie množstvo než zvyčajne.

Výraznejší analgetický účinok obyčajne nastáva až pri druhom cykle a pravidelným používaním náplastí sa úľava od bolesti každý mesiac postupne zvyšuje. Náplasti sú tenké, priedušné a vodeodolné, ich používanie je pohodlné. Potvrdila to aj spomínaná štúdia. Až 91,17 percent účastníčok deklarovalo priemernú, alebo vysokú mieru spokojnosti.

Len 8,82 percent účastníčok vyjadrilo svoju nespokojnosť. Vyše polovica účastníčok pocítila pozitívnu zmenu – konkrétne po druhom cykle 52,6 percent, po absolvovaní tretieho cyklu štúdie 52 percent.

Potvrdzujú tak vedľajší pozitívny efekt pravidelnej aplikácie FIT THERAPY LADY náplastí, ktorým je úprava menštruačného cyklu. Výskyt nežiaducich účinkov zaznamenalo len 7 účastníčok (6,9 percenta). Ako nežiaduci účinok bola najčastejšie spomínaná alergia na lepiacu vrstvu, ktorá sa prejavovala svrbením, začervenaním či drobnými vyrážkami. Zvyšné dve účastníčky uviedli ako nežiaduci účinok náplastí meškanie menštruácie.

Prečítajte si, ako môžete bolesť zmierniť.

Prevencia:

konzumácia ovocia a zeleniny

pitie alchemilkového alebo ženského čaju - tlmí menštruačné bolesti a krvácavosť, na druhej strane pomôže aj s vyvolaním oneskorenej menštruácie

obmedzenie príjmu tukov, alkoholu, sladkostí, kofeínu - môže prispievať k tvorbe cýst

zníženie stresu, obmedzenie alebo vynechanie fajčenia

pohyb a cvičenie - zvýšená športová aktivita znižuje výskyt menštruačných bolestí, podporuje aj úpravu menštruačného cyklu.

Pomôcť môžu:

1. Teplé obklady alebo teplý kúpeľ – uľavuje a utišuje sťahy maternice.

2. Vápnik pozitívne vplýva na nervové napätie, podráždenosť a depresiu.

3. Horčík + B6 je vhodný pri bolesti, udržiava normálny tonus hladkých

4. Železo – pri menštruačnom krvácaní sa jeho hladina v tele ženy znižuje.

5. Voľnopredajné lieky – prvou voľbou môžu byť nesteroidné antiflogistiká, ktoré tlmia bolesť a tak napomáhajú zlepšiť priebeh menštruácie. Spazmolytiká uvoľňujú kŕče hladkého svalstva a tým uvoľňujú sťahy maternice.

6. Hormonálna antikoncepcia je používaná na potlačenie silných a závažných menštruačných bolestí, ale musí ju nasadiť gynekológ.