Menštruácia je periodicky sa opakujúce krvácanie z pošvy, ktoré prebieha u žien každý mesiac. Menštruácia sa vyskytuje u zdravých žien medzi pubertou a koncom reprodukčného veku, teda priemerne vo veku 13 rokov, ale môže nastúpiť kedykoľvek medzi 10 a 15 rokmi. Posledná perióda – menopauza sa vyskytuje obvykle vo veku 45 – 55 rokov.
Počas menštruácie sa telo ženy zbavuje odlúpených častí sliznice maternice. Menštruačná krv sa dostáva z maternice cez malý otvor v krčku maternice a cez pošvu vychádza von z tela. Počas mesačného menštruačného cyklu sa na sliznici maternice vytvára nová výstelka ako príprava na tehotenstvo. Ak žena neotehotnie, hladiny hormónov estrogénu a progesterónu začnú klesať. Veľmi nízke hladiny týchto hormónov telu signalizujú, že menštruácia má začať.
Ako sa menštruačný cyklus mení s pribúdajúcim vekom?
Menštruačný cyklus sa s pribúdajúcim vekom mení. U tínedžeriek môže byť menštruácia silnejšia a trvať dlhšie, neskôr zoslabne a trvá kratšie. Je to prirodzený vývoj.
Do 20 roku života môže byť menštruácia silnejšia a menštruačný cyklus môže trvať viac než 38 dní. Asi po troch rokoch sa menštruačný cyklus ustáli a trvá kratšie.
V 20. až 30. roku života ženy sú cykly pravidelnejšie a môžu trvať od 24 do 38 dní.
V 40. roku života ženy telo prechádza do menopauzy a cykly sa môžu stať nepravidelnými. Menštruácia sa niekoľko mesiacov vôbec nemusí objaviť, a potom zas áno. Taktiež môžu byť cykly dlhšie/kratšie a slabšie/silnejšie než zvyčajne.
Menštruácia a menštruačné potreby
Žena v priemere menštruuje 450-krát po dobu 38 rokov. Najbežnejšími menštruačnými pomôckami sú stále jednorazové vložky a tampóny, zložené až z 90 percent z plastu. Za život tak žena spotrebuje viac ako 11 000 jednorazových pomôcok. V lepšom prípade končia na skládkach odpadu, v horšom znečisťujú lesy a oceány. Rozklad jednej vložky trvá celé stáročia a svoje užívateľky prežije niekoľkonásobne.
Aj preto stále viac žien používa menštruačné ekologické pomôcky: menštruačné nohavičky, menštruačný kalíšok alebo látkové vložky