Pápež František vymenoval taliansku rehoľníčku Simonu Brambillaovú do úradu vatikánskeho prefekta ako prvú ženu. Brambillaová bude podľa Vatican News riadiť Dikasterium pre spoločnosti zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, kde bola od októbra 2023 tajomníčkou. Dikastéria sa dajú porovnať s ministerstvami, ktoré spadajú pod vládu, čo je Rímska kúria.

Prvá prefektka Simona Brambillaová 

Sestra Brambillová (60) pochádza z talianskej Monzy. Vyštudovala odbor zdravotná sestra a v roku 1988 vstúpila do Inštitútu misionárok Consolata, ktorý v rokoch 2011 až 2023 viedla. Neskôr študovala psychológiu a pracovala aj ako misionárka v Mozambiku.

Dňa 8 .júla 2019 pápež prvýkrát vymenoval sedem žien členkami Dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Nasledovala voľba sestry Brambilly najprv ako sekretárky dikastéria a dnes ako prefektky.

Počet žien vo Vatikáne stúpa

Od začiatku pôsobenia pápeža Františka sa prítomnosť žien výrazne zvýšila. Podľa celkových údajov vzťahujúcich sa na Svätú stolicu a Mestský štát Vatikán a zahŕňajúcich obdobie od roku 2013 do roku 2023 sa podiel žien zvýšil z 19,2 percenta na 23,4 percenta.

Cestu vytýčenú apoštolskou konštitúciou Praedicate evanjelium z roku 2022 František umožnil, aby v budúcnosti mohli aj laici, a teda aj ženy, viesť dikasterium a stať sa prefektmi, čo je funkcia, ktorá bola predtým vyhradená kardinálom a arcibiskupom.

Vo Vatikánskom mestskom štáte vymenoval pápež František za desať rokov svojho pontifikátu do vrcholných funkcií dve ženy: v roku 2016 Barbaru Jatta, riaditeľku Vatikánskych múzeí, ktorá doteraz vždy viedli laici. V roku 2022 menoval sestru Raffaellu Petrini generálnou sekretárkou Governatorátu, čo je funkcia, ktorá obvykle pripadá biskupovi.