Nábytok: upcyklácia a rastúce kúsky

Pri zariaďovaní detskej izby myslite dopredu. Aj keď to bude kráľovstvo ešte len pre jedno- alebo dvojročného, už teraz myslite na to, že o chvíľu bude chodiť do škôlky a následne do školy. 

Pri výbere nábytku je najefektívnejším riešením vyberať kúsky, ktoré porastú spoločne s vaším dieťaťom. Na trhu sú detské postele strednej dĺžky, ktoré môžete zväčšiť až na štandardnú dĺžku 200 cm. Podobne sú na tom aj detské stoly. Vďaka výškovému nastaveniu môže jeden písací stôl poslúžiť tak škôlkarom, ako aj školákom, a dokonca aj študentom.

Nábytok nemusí byť nutne nový. Ak hľadáte cenovo najprijateľnejšie riešenie, skúste sa porozhliadnuť po kúskoch, ktorým vdýchnete nový život. Odretý drevený písací stôl stačí obrúsiť a natrieť novou farbou. Na starej komode vymeňte úchytky a dajte jej nový farebný kabát. Gauč na odpočinok je možné vyrobiť z paliet.

Geniálnym multifunkčným nábytkom je policový regál. Po pridaní úložných boxov bude slúžiť na uschovanie hračiek. Keď deti z hračiek vyrastú, jednoducho sa premení na knižnicu, do ktorej si deti naskladajú nielen knihy, ale tiež učebnice a zošity. Niektorá z políc môže byť „výstavkou úspechu“ pre diplomy, medaile alebo iné veci, na ktoré sú deti pyšné.

Jednoduchá zmena pomocou dekorácií

Dekorácie sú najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom, ako detskú izbu prispôsobiť veku dieťaťa. Ideálne sú samolepky určené na stenu a nábytok. Jednoducho sa odstraňujú, sú dostupné v neprebernom množstve dekorov a nestoja majland. Siahnuť môžete aj po tapetách. Vzhľad detskej izby výrazne ovplyvnia tiež obliečky, dekoratívne vankúše, kusový koberec alebo závesy.

Obľúbenou dekoráciou, ktorú môžete použiť rôznymi spôsobmi, je starý rebrík. Malé deti cez neho prehodia deku, a tak ho ľahko premenia na bunker. Väčšie deti ho využijú na odloženie oblečenia.

Kde na to vziať peniaze?

Aj keď budete izbičku zariaďovať lowcostovo, zadarmo to nebude. Výdavky si rozložte v čase. Najprv kúpte to najdôležitejšie. Zvyšok nakúpte v zľavových akciách, výpredajoch alebo v bazáre. Časť peňazí môžete získať napríklad predajom staršieho nábytku a vybavenia v kamenných alebo internetových bazároch.

Ak sa nechcete vyčerpať z ušetrených peňazí, alebo máte možnosť kúpiť kvalitný kúsok, na ktorý ale nemáte aktuálne dostatok peňazí, môžete si požiadať o úver. Pôžičky a úvery od nebankových poskytovateľov si berte len v prípade, ak vám splácanie nenabúra rodinný rozpočet.

Ako si vybrať dôveryhodného poskytovateľa nebankových úverov?

  • Má licenciu od Národnej banky Slovenska.

  • Má dobré meno a dlhú tradíciu na trhu.

  • Transparentne uvádza hodnotu RPMN, ktorá vás informuje o tom, na koľko peňazí vás úver skutočne vyjde.