Vatikán v sobotu zverejnil dlhoočakávaný dokument venovaný reforme inštitúcií Svätej stolice, ktorú inicioval pápež František. Podľa nových pravidiel už nemusia posty na čele vrcholných orgánov Vatikánu zastávať duchovní, ale môžu v nich pôsobiť aj pokrstení laici vrátane žien.
Reforma cirkvi od júna
Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej ide o súčasť Františkových snáh o reformu rozbujnenej a neefektívnej vatikánskej byrokracie. Text bol zverejnený presne deväť rokov po tom, čo bola súčasná hlava katolíckej cirkvi uvedená do funkcie.
Agentúra AP uvádza, že pri zvolení Františka pápežom zohral zásadnú úlohu jeho sľub reformovať "objemnú a neefektívnu vatikánsku byrokraciu", ktorá dohliada na chod cirkvi s počtom zhruba 1,3 miliardy veriacich.
Časti tohto projektu už vychádzali najavo v priebehu posledných rokov, sobotné zverejnenie výnosu nadpísaného Praedicate Evanjelium (Hlásajte evanjelium) však prináša akési oficiálne dokončenie procesu.
Zverejnená apoštolská konštitúcia s názvom Praedicate Evangelium (Ohlasovanie evanjelia) vstúpi do platnosti 5. júna; nahradí tak predchádzajúci dokument upravujúci fungovanie Rímskej kúrie, ktorý v roku 1988 vydal vtedajší pápež Ján Pavol II. Podľa tlačového strediska Vatikánu dňom začiatku platnosti novej konštitúcie "nadobudne akt reformy Rímskej kúrie kompletnú formu," uvádza spravodajský server Vatican News.
Pápež František: Aj laici a ženy
V súčasnosti hlavné úrady a ďalšie orgány Vatikánu, označované ako dikastéria, vedú mužskí duchovní, väčšinou kardináli. Podľa novej ústavy, ktorá nadobudne platnosť 5. júna, môže dikasterium viesť „ktokoľvek z verných“, keď pápež usúdi, že je daná osoba kvalifikovaná a vymenuje ju. Dokument pritom podľa agentúry Reuters, z ktorej citoval Český rozhlas, nijako nerozlišuje medzi mužmi a ženami.
„Pápež, biskupi a ďalšie vysvätení kňazi nie sú jedinými evanjelistmi v cirkvi,“ napísal František. Laici by podľa neho tiež mali mať role vládnutia a zodpovednosti. Doterajšie pravidlá stanovovali, že na čele popredných orgánov Vatikánu môžu byť len kardináli a biskupi.
Pápež František už počas svojho úradovania vymenoval do relatívne významných pozícií aj niekoľko žien. Najvyššie postavenou ženou vo Vatikáne sa podľa Reuters vlani stala sestra Raffaella Petriniová, ktorá získala druhý najvyšší post v správe mestského štátu.