Na interný list trnavského arcibiskupa Oroscha nepriamo zareagovala aj mama jednej z obetí streľby na Zámockej ulici - Dana Vankuličová. Odpísala na status europoslankyne Lucii Ďuriš Nicholsonovej, ktorá sa rázne ohradila proti vyjadreniam arcibiskupa Oroscha potom, čo spochybnil obete teroristického útoku na Zámockej ulici.
“Dobrý deň, prepáčte že som si dovolila vás osloviť. Volám sa Dana a som mama Juraja Vankuliča ktorý bol zavraždený na Zámockej ulici. Chcem sa poďakovať za váš status. Som zúfalá, nahnevaná, zlomená matka,” napísala Dana Vankuličová.
Dana Vankuličová: Prečo neodsudzujú vraha?
V reakcii sa pýta, akým právom môže niekto postaviť obete vraždy do pozície vinníkov. “Prečo neodsudzujú vraha? Len preto že bol hetero? Môj syn bol úžasný človek, nikdy v živote nikomu neublížil. A len preto že bol iný, tak je zrazu chorý, uchyl a neperspektivny? To som sa dočítala v komentároch. Prosím vás, čo mám robiť s tou neprávosťou a bolesťou? Ďakujem, a prepáčte že som vás oslovila,” uviedla.
Ďuriš Nicholsonová v reakcii napísala, že ju prekvapilo, koľko ľudí jej status oslovil. “Mladých aj starých, ateistov aj katolíkov, všetkých, ktorých nahnevalo, že cirkevný hodnostár súdi obete namiesto páchateľa,” napísala a za všetky uviedla reakciu Jurajovej mamy, ktorá ju dojala k slzám, ale aj k spravodlivému hnevu.
Vyjadrenia trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktorý sa v obežníku pýta kňazov, či boli obete naozaj nevinné, či nekonzumovali drogy alebo či miesto činu nebolo predmetom razií v súvislosti s drogami, vyvolala veľmi negatívne reakcie aj medzi veriacimi.
Orosch i KBS sa museli ospravedlniť
Orosch sa dnes rodinám obetí ospravedlnil. Úvodník v dokumente chce preformulovať. "Vzhľadom na reakcie, ktoré vyvolal môj dokument prísne interného charakteru, určený kňazom Trnavskej arcidiecézy, chcem vyjadriť moju blízkosť rodičom obetí na Zámockej ulici v Bratislave," uviedol Orosch vo vyhlásení. Veľmi ho mrzí, keď neúmyselne spôsobil bolesť v dotknutých rodinách a v časti spoločnosti. "Úvodník som nepísal verejnosti ako pastiersky list," povedal.
Ospravedlnil sa aj predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. "Ako biskupi, kňazi, zasvätení, ale aj veriaci laici sme povolaní snažiť sa o čo najväčšiu empatiu naplnenú evanjeliovým posolstvom nádeje a milosrdenstva, a to hlavne v okamihu, keď stojíme zoči-voči tragickým udalostiam," uviedol vo svojom vyhlásení Bober.
Voči Oroschovým slovám sa ostro ohradila polícia. Označila ich za hrubú manipuláciu založenú na klamstve, ktorá dehonestuje pamiatku nevinných obetí a navyše podnecuje nenávisť a polarizáciu v spoločnosti.
Vyjadrenia cirkevného hodnostára kriticky komentovali i viacerí politici. Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) ich označil za veľmi nešťastné a hoci boli súčasťou interného dokumentu, myslí si, že je potrebné i v takom prípade vážiť slová.
Zareagoval aj Martin Macko, výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť, čo je občianske združenie, ktoré pozitívne zviditelňuje LGBTI + menšinu ako rovnocennú súčasť slovenskej a európskej spoločnosti. "Naša iniciatíva je postavená na hodnotách rešpektu a vzájomnej úcty. Len v spoločnosti, ktorá je založená na týchto hodnotách, môžu byť LGBTI+ ľudia bezpeční a rovnoprávni. Slová arcibiskupa Oroscha nielen že nevedú k týmto hodnotám, ale hrubým spôsobom hania dobré meno obetí teroristického činu a zraňujú ich blízkych," uviedol v rozhovore pre Ženy v meste.