Pápež František sa drží tradičných cirkevných pohľadov na interupcie, celibát, manželstvo, či vysvätenie žien za kňazov, ale je považovaný za veľmi otvoreného, láskavého a nezavrhujúceho pápeža. Už o pár hodín začne svoju prvú návštevu Slovenska, ktorú začína v Bratislave.

Pápež chudoby, pokory a tolerancie

Keď ho 13. marca 2013 zvolili za pápeža, zvolil si meno František na počesť svätého Františka z Asissi, ktorý bol povestný svojou pokorou a žitím v skromnosti a askéze. Tento odkaz napĺňa osem rokov v úrade. Zaujíma sa o chudobných a sám žije oproti svojim predchodcom vo veľkej skromnosti.

Prvý svetový deň chudobných slávil 19. novembra 2017 s približne siedmimi tisíckami ľudí v núdzi. Počas celebrovania omše mu pomáhalo 12 ľudí - migranti, chudobní či bezdomovci. Po jej skončení pozval 1500 ľudí v núdzi na spoločný obed.

Pápež zdraví novinárov v lietadle na ceste na návštevu do Maďarska a Slovenska.  Foto - TASR/AP  

Je uznávaný za to, že má menej formálny vzťah k úradu pápeža. Rozhodol sa radšej žiť v Dome svätej Marty a nie v pápežskom apartmáne v Apoštolskom paláci. Zastáva názor, že cirkev by mala byť oveľa otvorenejšia a je odhodlaný viesť medzináboženský dialóg. Jeho prístupnosť je pre jeho okolie veľkou inšpiráciou.

František ako novozvolený pápež neprijímal gratulácie od kardinálov sediac na pápežskom tróne, ale postojačky. Počas jeho prvého vystúpenia na balkóne Baziliky svätého Petra mal na sebe oblečenú bielu reverendu, nie červenú mozzetu ako predchádzajúci pápeži. Taktiež mal okolo krku zavesený ten istý železný kríž, ktorý nosil už roky ako arcibiskup, v kontraste so zlatým krížom, ktorý nosili jeho predchodcovia.

Hoci sa drží tradičných cirkevných pohľadov, je pápež František považovaný za veľmi otvoreného, láskavého a nezavrhujúceho pápeža. Kritizuje napríklad kňazov za to, že odmietajú pokrstiť deti narodené slobodným matkám, neodsudzuje homosexuálov, hoci voči ich partnerským zväzkom a výchove detí je zdržanlivý. Schvaľuje napríklad používanie kondómov, pretože zabraňujú šíreniu pohlavných chorôb.

V roku 2001 navštívil v hospici pacientov chorých na AIDS, ktorým umyl a pobozkal nohy. Je proti konzumizmu, podporuje snahy o zvrátenie klimatickej krízy, schvaľoval prijatie migrantov počas európskej a stredoamerickej migračnej krízy a je veľkým kritikom neonacizmu.

Pápež a ženy

Pápež František sa od začiatku svojho pôsobenia zastáva práv žien a obhajuje ich postavenie v cirkvi. V januári 2021 schválil zmenu kanonického práva, ktorá umožňuje ženám oficiálne slúžiť pri oltári ako miništrantkám.

Do synody – poradného orgánu biskupov – vymenoval do funkcie podsekretára rehoľnú sestru Nathalie Becquartovú, ktorá sa stala prvou ženou v tejto pozícii. Jej zvolenie na tento post naznačuje, že pápež sa zasadzuje za "vyššiu účasť žien v procese rozhodovania v cirkvi".

Rehoľná sestra Nathalia Becquartová.  Foto - TASR/AP

„Ženy sú protagonistkami vychádzajúcej Cirkvi prostredníctvom načúvania a starostlivosti. „Majú dar vnášať múdrosť, ktorá vie zaceľovať rany, odpúšťať a obnovovať“. Tieto slová adresoval pápež František členkám Ženského konzultória Pápežskej rady pre kultúru v posolstve. Ako zdôraznil, je to prvýkrát, čo vatikánske dikastérium zahŕňa sekciu žien a robí ich protagonistkami projektov, a to nielen pre to, aby sa zaoberali ženskými otázkami.

Pri tradičnom umývaní nôh na Zelený štvrtok začlenil pápež František v roku 2016 po prvý raz v histórii do tohto rituálu aj ženy. Po zvolení za pápeža umyl a pobozkal nohy desiatim mužom a dvom ženám, mladistvým páchateľom zločinu, vo veku od 14 do 21 rokov. Pápež im povedal, že akt umytia nôh znamená, že je im v službe. Jeden muž a jedna žena, ktorým František umyl nohy, boli moslimovia.

Rok 2015 začal okrem iného vyhlásením z 19. januára, že dobrí katolíci nemusia byť ako králiky, čím sa dotkol otázky zodpovedného rodičovstva. Pripomenul aj príhodu, ako pokarhal jednu ženu za to, že čaká ôsme dieťa napriek tomu, že predchádzajúcich sedem porodila cisárskym rezom.

Pápež František počas stretnutia so siedmimi Kórejčankami, ktoré Japonci počas druhej svetovej vojny využívali ako sexuálne otrokyne na poskytovanie služieb japonským vojakom v juhokórejskom Soule v auguste 2014. Foto - TASR /AP

Bolo to 1. januára 2020, keď sa pápež priznal, že stratil trpezlivosť s veriacou, ktorá ho na Námestí sv. Petra schmatla za ruku. Pápež ju v reakcii dvakrát buchol po ruke. "Veľakrát strácame trpezlivosť. Stáva sa to aj mne. Ospravedlňujem sa za zlý príklad zo včerajška," uviedol pápež vo Vatikáne pred omšou, na ktorej odsúdil násilie voči ženám.

V jednom z prvých videí v roku 2021, ktoré pápež František zverejnil sa modlí za ženy, ktoré sú obeťami rôznych foriem násilia. Hovorí v ňom: „Aj dnes sú tu stále ženy, ktoré trpia násilím. Násilím psychologickým, slovným, fyzickým aj sexuálnym. Je zarážajúce, koľko žien je bitých, urážaných a znásilňovaných. Tie rozličné formy zlého zaobchádzania, ktoré zakúšajú mnohé ženy sú zbabelosťou a úpadkom pre mužov i pre celé ľudstvo. Svedectvá obetí, ktoré majú odvahu prelomiť ticho, sú výkrikom žiadajúcim o pomoc, ktorý nemôžeme ignorovať. Nemôžeme odvracať pohľad inam.“

 

Sexuálne škandály v cirkvi

Pápež František pozval v septembri 2018 predsedov biskupských konferencií z celého sveta na summit o sexuálnom zneužívaní detí rímskokatolíckymi kňazmi. Dlhodobé prípady sexuálneho zneužívania v radoch rímskokatolíckej cirkvi otriasli pontifikátom pápeža Františka a uvrhli ho do veľkej krízy. Ukázala to aj návšteva pápeža Františka v Čile v januári 2018, kde zažil veľké protesty. Pápež totiž verejne obhajoval biskupa Juana Barrosa, ktorý sa zastával pedofilných kňazov.

Pápež František v Chile v januári 2018. Foto - TASR /AP

Pápež František bol presvedčený, že je nevinný, časom, pod ťarchou dôkazov však zmenil názor. Obvinil čilských biskupov, že ničili dôkazy o sexuálnych zločinoch v cirkvi, vyvíjali nátlak na cirkevných právnikov, aby minimalizovali rozsah obvinení a prejavili „závažnú nedbanlivosť“ pri ochrane detí pred pedofilnými kňazmi.

„Nikto sa nemôže z problému vyvliecť a hodiť ho na plecia niekoho iného,“ zneli slová pápeža adresované čilským biskupom. Pápež František je prvým pápežom, ktorý verejne odsúdil „kultúru zneužívania a krytia“ v katolíckej cirkvi. Podľa vlastných slov sa hanbí za to, že on, ani katolícki predstavitelia v Čile obete lepšie nepočúvali. Pre čilských veriacich vydal pastoračný list, v ktorom znova poďakoval obetiam za ich „odvážnu vytrvalosť“ pri odsudzovaní zneužívania a hľadaní pravdy a opakovane hovoril o „kultúre zneužívania a systéme krytia, ktorý ju zachováva“. Morálne škandály by dlho zostali úplne utajené, keby sa o ich dôsledky nebola začala zaujímať svetská justícia.

Pandémia Covid -19 a očkovanie

Počas pandémie zrušil pápež František svoje pravidelné generálne audiencie na Námestí svätého Petra, aby sa predišlo schádzaniu más ľudí a šíreniu nákazy, ktorá veľmi ťažko zasiahla Taliansko.

Povzbudzoval kňazov, aby navštevovali pacientov a zdravotníckych pracovníkov a naliehal na veriacich, aby v čase krízy nezabúdali na chudobných, modlil sa za obete vírusu v Číne. Aj napriek tomu, že Taliansko bolo v karanténnom lockdowne sa snažil „nenechať ľudí samých“ a pracoval na tom, aby sa mohli chrámy čiastočne znovuotvoriť.

Pápež František si dáva ochranné rúško počas bohoslužby v Bazilike Panny Márie v októbri 2020 v Ríme. Pápež František mal v utorok po prvý raz od vypuknutia pandémie nového koronavírusu na verejnosti rúško, ktoré si nasadil počas bohoslužby za svetový mier. Foto - TASR/AP

Denne slúžil sväté omše v kaplnke Domu svätej Marty, ktoré boli vysielané online. František je presvedčený, že zaočkovať sa je morálnou povinnosťou každého človeka. Očkovanie proti chorobe COVID-19 absolvoval spoločne so svojim predchodcom Benediktom XVI. 14. januára 2021.

V rozhovore pre taliansku televíziu sa vyjadril takto: „Som presvedčený, že je morálne, aby sa každý zaočkoval. Je to morálne rozhodnutie, lebo je to o tvojom živote, ale tiež o živote iných.“ V auguste 2021 bolo zverejnené video, v ktorom František povedal: „Zaočkovať sa vakcínami schválenými kompetentnými orgánmi je skutkom lásky. I napomáhať tomu, aby tak urobila väčšina ľudí, je skutkom lásky. Lásky k sebe samému, lásky k príbuzným a priateľom lásky ku všetkým národom.“

Pápež novej doby

O Františkovi sa často hovorí ako o najfascinujúcejšom pontifikovi dnešnej doby. V jeho životopise sa nájde množstvo zaujímavých faktov, ktoré ho v očiach ľudí robia ešte ľudskejším.

Je napríklad veľkým fanúšikom futbalu, najmä obľúbeného futbalového tímu San Lorenzo, ktorému fandil už ako malý chlapec. V roku roku 2014 prenikla na verejnosť informácia, že aj po zvolení za pápeža zaplatil členský poplatok pre svoj obľúbený argentínsky futbalový klub San Lorenzo.

Členská karta, ktorá patrí novozvolenému pápežovi Františkovi. Foto - TASR / AP

Pomenovali po ňom dokonca aj futbalový tím Club Deportivo Papa Francisco, poloprofesionálneho mančaftu so sídlom v San Franciscu. Od roku 1990 nesleduje televíziu, ktorej sa vzdal, pretože to sľúbil Panne Márii. Odvtedy sa dozvedá o dianí vo svete výhradne z dennej tlače. Miluje hudbu a tanec, už od mladého veku rád tancoval tango.

V novembri 2015 vydal progresívny rockový album s názvom Wake up!  Mnohí o ňom vedia, že je milovníkom mestskej hromadnej dopravy a je možné ho stretnúť v autobuse, či v metre.

"Pápež dokáže svojím slovom a príkladom inšpirovať milióny ľudí bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú veriaci," povedal cirkevný analytik Imrich Gazda. Ukáže sa to určite aj počas návštevy Slovenska, ktoré pápež František navštívi 18 rokov potom, čo bol u nás Ján Pavol II.