Keď sa v marci 2013 postavil na balkón Apoštolského paláca argentínsky kardinál Jorge Maria Bergoglio, takmer nik tohto nenápadného muža nepoznal. Avšak už to, aké meno si pontifik vybral, naznačovalo jeho smerovanie ako pápeža. Meno František podľa svätého Františka z Assisi má odkazovať na pokoru a chudobu, ktorú tento pápež aj naozaj žije. Želá si chudobnú cirkev pre chudobných.

Jorge Bergoglio: Ovplyvnil ho jeho spovedník

Jeho príbeh sa začal písať pred 84 rokmi v Buenos Aires. Malý Jorge bol rodený Argentínčan, ale jeho rodičia boli pôvodom Taliani. Zo strachu pred fašizmom emigrovali do Argentíny, kde sa jeho otec zamestnal ako železničiar.

Jorge bol najstarším z piatich súrodencov, v súčasnosti žije už len jedna jeho sestra. Kým sa však stal kňazom, študoval chémiu, aby sa stal chemickým technikom. Pracoval aj ako vyhadzovač v bare, dokonca veľmi rád tancoval tango. Pôvodne mal celkom iné plány, než stať sa duchovným.

Mladý Bergoglio v saleziánskej škole. Foto - wikipedia.org

Otvorene priznal, že ako 12-ročný sa zaujímal o svoju rovesníčku, ktorá sa volala Amalia. Dokonca jej poslal list, v ktorom jej napísal, že ak mu neodpovie, tak sa stane kňazom. A list ilustroval kresbou domu, v ktorom raz budú žiť. Amaliin otec však nebol naklonený mladej láske a dcére zakázal odpísať Jorgemu. A hoci bola Bergogliova láska naozaj čistá, napokon si vybral celkom inú cestu – a to celibát a život božieho služobníka.

Myšlienku stať sa kňazom mu ako mladému mužovi vnukol jeho spovedník. Najprv sa v roku 1958 pridal k jezuitom ako novic, sľuby zložil v roku 1960. V rovnakom roku však získal aj certifikát z filozofie, študoval totiž humanitné vedy. Krátko učil literatúru a psychológiu na strednej škole v Santa Fé. V roku 1969 mal kňazskú vysviacku a postupom času sa z neho stal predstavený jezuitov v Argentíne, profesor  teológie a bol aj rektorom na teologickej fakulte San Miguel.

Biskup Bergoglio: Biskup slumov

V roku 1992 sa stal najprv pomocným biskupom v Buenos Aires. Kvôli svojej pastoračnej činnosti medzi najchudobnejšími dostal prezývku biskup slumov. Ako biskup mal pod palcom aj niekoľko pro-life iniciatív a tiež vymenoval komisiu pre rozvody.

O šesť rokov neskôr už bol arcibiskupom a v roku 2001 ho svätý pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála. Hoci bol Bergoglio vysoký cirkevný hodnostár, žil veľmi skromným životom. Po Buenos Aires sa presúval zásadne mestskou hromadnou dopravou a býval v skromnom dvojizbovom byte, kde si dokonca aj sám varil. Celkovo trávil dosť času v kuchyni a netajil sa, že jeho obľúbenou špecialitou je tradičná paella.

Biskup Bergoglio v roku 2008.  Foto - wikipedia.org 

V roku 2005, keď po smrti Jána Pavla II. bolo zvolané konkláve, ktoré malo určiť nového pápeža, bol kardinál Bergoglio jedným z horúcich kandidátov. Traduje sa, že nakoniec nebol zvolený po tom, ako predniesol emotívny príhovor. Kardinálom v ňom mal klásť na srdce, aby za neho nehlasovali. Napokon sa pápežom stal Joseph Ratzinger – pápež Benedikt XVI.

Pápež František prepísal históriu

O pár rokov neskôr, v roku 2013 však pre zlé zdravie abdikoval a hlavou katolíckej cirkvi sa stal práve Bergoglio. Prepísal tým históriu, pretože je prvým jezuitom na tomto poste a tiež prvým mužom, ktorý sa nenarodil v Európe od ôsmeho storočia. Aj keď treba priznať, že ako potomok Talianov má európske korene.

Už jeho prvé kroky ako pápeža naznačovali, že František bude mať menej formálny vzťah k úradu ako jeho predchodcovia. Keď krátko po svojom zvolení stál pred preplneným Svätopeterským námestím, na krku nemal zlatý kríž, ale jednoduchý kríž, ktorý nosil ešte ako biskup. A namiesto parádnych pápežských topánok si ponechal svoje staré hnedé poltopánky.

Benedikt XVI. a František. Foto - TASR/AP

Po skončení ceremónie odmietol limuzínu, ale spolu s ostatnými kardinálmi nasadol do autobusu, ktorý ho odviezol do vatikánskeho hotela. Dom sv. Marty napokon ani neopustil, odmietol sa nasťahovať do honosných priestorov v apoštolskom paláci a doteraz obýva skromnú suitu v tomto ubytovacom zariadení.  

Hneď na začiatku škrtol odmeny pre vatikánskych úradníkov a peniaze použil na pomoc najbiednejším. Keďže v tom čase mal už dosť pokročilý vek – 76 rokov, mnohí sa obávali o jeho zdravie. Je totiž známe, že ako mladík prekonal ťažký zápal a prišiel o časť pľúc. Aj preto je akékoľvek respiračné ochorenie pre neho obzvlášť nebezpečné. Keď začiatkom roka 2021 počas pandémie koronavírusu prišla na trh vakcína, František sa nechal zaočkovať.

Pápež František - rozvody, potraty

Františka mnohí konzervatívni veriaci kritizujú za prístup k niektorým sporným otázkam. Mnohých pobúrilo, keď vo svojej apoštolskej exhortácii Amoris Laetitia pripustil myšlienku, aby niektorí rozvedení a znovuzosobášení katolíci mohli pristupovať k eucharistii. Avšak, v zásadných otázkach ako napríklad manželstvá párov rovnakého pohlavia, potraty, eutanázia či vysviacka žien je za jedno s učením cirkvi.

František to ako jediný pápež dotiahol až na titulku časopisu Rolling Stone a v roku 2013 sa stal osobnosťou roka časopisu Time. Dokonca nahral aj pop-rockový album, kde sú jeho prejavy dotvorené hudbou talianskych autorov.

Plynule hovorí niekoľkými jazykmi. Vie po španielsky, taliansky, latinsky, anglicky, nemecky, dokonca aj francúzsky, portugalsky a ukrajinsky. Je veľkým fanúšikom futbalu  a má rád diela z pera J. R. R. Tolkiena – najmä jeho trilógiu Pán prsteňov.

Františej je považovaný za reformátora cirkvi. Svojou skromnosťou ide mnohým príkladom. Nie nadarmo je jeho pápežským heslom „Miserando atque eligendo – Poľutovaniahodný, ale vyvolený“.