O hrôzach nacistických koncentračných táborov sa už napísalo veľa. Román Neviestky Osvienčimu od poľského autora Dominika W. Rettingera je jednou z mála kníh, ktoré sa venujú tematike Komanda Puff, verejných domov, ktoré otvorili na Himmlerov príkaz vo viacerých koncentračných táboroch.
Hovorí o nádeji, dôstojnosti a odpustení, ale aj o zaslepenosti a neprekonateľnej priepasti medzi ľuďmi v hrôzach druhej svetovej vojny. Kniha Neviestky Osvienčimu práve vychádza vo vydavateľstve Lindeni v slovenskom preklade Kristíny Poloncovej.
Ženy v Osvienčime
Atraktívna mladá Poľka Eliza sa po sérii osudných chýb ocitne v pekle Osvienčimu. Vo vlaku, ktorý vezie väzňov do tábora, spozná Magdalenu, mimoriadne krásnu devätnásťročnú dievčinu. Šokované biedou, hladom a nesmiernym utrpením bojujú v príšerných podmienkach o prežitie. Ich krása však nezostane dlho nepovšimnutá: padnú do oka veliteľovi Komanda Puff Wolfgangovi Steinhoffovi, ktorý im ponúkne prácu.
🛒 [Šokujúci román o tematike Komanda Puff, verejných domov v koncentračných táboroch - kliknite tu:]
Za obslúženie desiatich mužov denne získajú poriadne jedlo, šaty a trocha dôstojnosti. A po odslúženom polroku ich vraj prepustia na slobodu! Netušia, že si za svoje telá práve kúpili vstupenku do ďalšieho pekla, z ktorého iba zázrakom vyviazne živá len jedna z nich. Eliza si všetky udalosti zaznamenala do denníka, ktorý sa po vojne dostane do rúk Steinhoffovej matky. Verí, že v ňom nájde dôkaz o synovej nevine. Lenže to, čo sa dozvie, ju oberie o všetku nádej...
Dominik W. Rattinger je rešpektovaný poľský filmár, scenárista a autor divadelných hier, počas komunistickej totality mal v Poľsku dlhé roky zakázané filmovať, po zmene režimu však nakrútil viacerú úspešných filmov aj seriálov, na seriáli Ekipa spolupracoval ako scenárista aj so svetovo uznávanou režisérkou Agnieszkou Holland, ktorej filmy boli trikrát nominované na Oscara.
Neviestky Osvienčimu - obete
V knihe Neviestky Osvienčimu opisuje nielen hrôzu koncentračných táborov, ale zamýšľa sa aj nad otázkou, kto bol obeť a kto kolaborant. Členky Komanda Puff sa totiž po skončení vojny stali častokrát obeťami prenasledovania a pomsty. „Neviem, či existuje spôsob, ako im v dnešnej dobe poskytnúť zadosťučinenie. Ja sa to snažím aspoň touto knihou,“ vyjadril sa dnes 66-ročný autor pre český denník Dnes.
Dominik W. Rattinger. Foto - Albatros
„Podľa mňa boli obeťami nacizmu rovnako, ako všetci väzni v koncentračných táboroch. Z pohľadu ostatných väzňov a väzenkýň im nehrozilo utrpenie a smrť, no to nie je úplná pravda, čo som sa snažil v románe ukázať. Stačilo, že mali lepšie jedlo, oblečenie, bývanie a smrť im nehrozila v každom okamihu a hneď boli obvinené, že sa zapredali nacistom. Dnes sa však s odstupom vyše sedemdesiatich rokov môžeme opýtať - kto má právo súdiť človeka, ktorý si týmto spôsobom zachránil vlastný život a pritom nikomu inému neublížil? Esesáci od tých žien nevyžadovali, aby donášali na iných väzňov. Ich jediným ´hriechom´ bolo to, že prežili za cenu pošpinenia svojich tiel.“
Rettinger pri písaní knihy spolupracoval s poľskými historičkami. „Predovšetkým som sa držal pravdy a vychádzal zo svedectiev väzenkýň,“ dodáva Rettinger. „Vyhýbal som sa však šokujúcim sexuálnym scénam. Ťažké bolo popisovať brutálne zaobchádzanie a zákroky na väzenkyniach. Bez nich by však obraz tábora a Komanda Puff nebol úplný. Bez toho by sme si nedokázali predstaviť, čo tie ženy prežívali a akým peklom si prechádzali.“