Zažívali to už počas bojov počas anexie Krymu v roku 2014. A viac ako mesiac je to opäť desivá realita. Ženy vo vojnovom konflikte zažívajú sexuálne násilie.
Lokálne feministické organizácie hlásia, že na Ukrajine bolo doposiaľ znásilnených viac ako 100 žien. Nie je pochýb, že toto číslo denne rastie.
Vojna na Ukrajine: Znásilnené ženy
“Už začali znásilňovať naše ženy. Mám informácie od známych, že ruskí vojaci znásilnili sedemnásťročné dievča, ktoré potom zabili,“ uviedla zaciatkom marca pre CNN 27-ročná Svetlana Zorina.
V krajine je nedostatok všetkého. Zdravotnej starostlivosti, základných potravín a ďalších produktov, nehovoriac o psychologickej pomoci. Keď sa k týmto chýbajúcim a životne dôležitým veciam pridá trauma v podobe znásilnenia, život začína byť neúnosným.
Znásilnené ženy následne bytostne potrebujú aj núdzovú antikoncepciu. S nedostatočným zásobovaním krajiny sa však možnosti na jej zakúpenie rapídne znižujú. Pomôcť často nevedia ani susedné krajiny, ktoré majú oklieštené reprodukčné práva žien.
Interrupcie sú nedostupné
V Poľsku je prístup k potratom takmer nemožný. Na Slovensku sú interrupcie finančne ťažko dostupné. „Na Slovensku stojí interrupcia aj s poplatkami 414€. Už pre samotné ženy žijúce na Slovensku je neskutočne zatažujúce túto sumu uhradiť. Na Ukrajine je ešte nižšia životná úroveň ako u nás, a teda si vôbec neviem predstaviť, že by si interrupciu platili ženy na úteku.“ hovorí pre Ženy v meste Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby.
Slovenská nezisková organizácia Možnosť voľby sa spojila s ďalšími organizáciami a spoločne vytvorili výzvu za ochranu sexuálneho a reprodukčného zdravia žien a dievčat zasiahnutych vojnou na Ukrajine. Na výzve sa spolupodieľajú s organizáciami z Maďarska, Moldavska, Poľska a Rumunska.
„…vyzývame všetky subjekty s rozhodovacou právomocou v Európe a tiež širšie medzinárodné spoločenstvo, aby prijali okamžité, efektívne a vzájomne zosúladené opatrenia na ochranu ľudských práv a zároveň, aby sa začali zaoberať problémami súvisiacimi so sexuálnym a reprodukčným zdravím žien a dievčat a marginalizovaných skupín obyvateľstva zasiahnutých konfliktom na Ukrajine. “ píše sa v ich spoločnej výzve.
Pomoc pre ženy z Ukrajiny
Podľa organizácií sa riziko zvyšuje pri ženách a dievčatách z istých skupín obyvateľstva, často z národnostných a náboženských menšín. Ide o Rómky či ženy afrického pôvodu.
Dôvodom je diskriminácia či rasizmus aj zo strany Slovákov a Sloveniek. Vidíme to aj na rôznych reakciách ľudí na utečencov a utečenkine prichádzajúcich z Ukrajiny s inou farbou pleti ako bielou.
„Základná pomoc by mala byť ženám poskytovaná už od začiatku. Mala by ju primárne zabezpečovať vláda a nie opakovane mimovládne organizácie. Ženy utekajúce z Ukrajiny musia mať zapezpečené základné hygienické potreby a základnú zdravotnú starostlivosť. Od možnosti osprchovať sa až po pomoc s neželaným tehotenstvom. “ dodáva Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby.