Anna Bergerová bojovala počas Slovenského národného povstania aktívne proti nacistom ako len vedela. Priama účastníčka Slovenského národného povstania Anna Bergerová zomrela vo veku 93 rokov.
„So zármutkom sme dnes prijali správu o odchode Anny Bergerovej. Česť jej pamiatke!“ reagovalo Múzeum SNP na sociálnej sieti.
Zomrela Anna Bergerová
Anna Bergerová, rod. Daňová sa narodila 3. marca 1930 v rusínskej obci Habura na východnom Slovensku. Mala dvoch bratov, ktorí pôsobili v protifašistických skupinách v Česku. Po vypuknutí vojny žila s mamou Júliou a sestrou Máriou. Po tom, ako sa k nim do domu nasťahovali nemeckí vojaci, utiekli k partizánom.
V partizánskom zväzku Čapajev, ku ktorému sa pridala ako 15-ročná, pomáhala doktorovi menom Gruber (vlastným menom Jozef Dolina) ako ošetrovateľka. Zároveň so sestrou Máriou pracovali ako spojky, pašovali muníciu a chodili na výzvedy, píše portál Paměť národa.
Anna Bergerová. Foto - facebook/Tváre SNP
Počas jednej z misií ju aj so setrou napadli nacisti. Annina matka jej už potom nedovolila vykonávať úlohu spojky. Po pretrhnutí nemeckého frontu v novembri 1944 pri Kalinove tak pracovala ako ošetrovateľka vojakov a partizánov, ktorí sa vracali z frontu a prepustených väzňov z koncentračných táborov.
Tragická poprava jej brata Vasiľa, len dva dni pred koncom vojny, bola bolestnou stratou, ale zároveň posilnila jej odhodlanie pokračovať v boji za spravodlivosť.
Po vojne vyštudovala gymnázium v Humennom, Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, bola funkcionárkou Slovenského zväzu žien, poslankyňou národného výboru a aktívne sa angažovala v spoločenskom a politickom živote aj v čase dokumentovania, kedy bola na dôchodku a žila s manželom v Bratislave. Anna Bergerová zomrela 19. februára 2024.
Spomienka prezidentky Čaputovej
„Začiatkom novembra sme sa spolu s Annou Bergerovou rozprávali v Prezidentskom paláci. Na jej silné objatie nikdy nezabudnem. Dnes už nie je medzi nami. Vyjadrujem úprimnú sústrasť jej rodine a blízkym,“ reagovala prezidenta Zuzana Čaputová.
„Počas celého svojho života bola aktívna v protifašistických a partizánskych organizáciách a aj vďaka jej životnému príbehu sa podarilo odovzdávať spomienky na boj s fašistickým režimom a odkaz Slovenského národného povstania. Vďaka za jej odvahu,“ napísala prezidentka Zuzana Čaputová.