Ako to funguje?

Kofeínový spánok funguje na základe dvoch mechanizmov. Prvým je vzťah hormónu adenozínu a kofeínu. Adenozín sa počas dňa hromadí v receptoroch mozgu. Je to hormón, ktorý nás robí ospalými – čím viac ho v tele máte, tým unavenejší sa cítite. 

Kofeín je látka, ktorá sa nachádza v zrnkovej káve alebo v zelenom čaji. Blokuje receptory adenozínu v mozgu. To znamená, že doslova zabraňuje tomu, aby spôsoboval únavu. 

Adenozín je z mozgových receptorov odstraňovaný aj spánkom. Preto sa po dlhom nočnom odpočinku cítite oddýchnutí a svieži. 

Kofeínový spánok vám tento efekt pomôže docieliť za pár minút – na to, aby ste dosiahli maximálny účinok, potrebujete dodržať iba dve veci. 

  1. Zdriemnutie

Zdriemnite si optimálne na 15 až 30 minút. Už 20 minút spánku vám stačí na to, aby ste odstránili väčšie množstvo adenozínu. 

Ak ale prekročíte hranicu 30 minút, dostanete sa z REM fázy do hlbokého spánku a pri náhlom zobudení z neho sa budete cítiť ešte horšie, ako keď ste si išli ľahnúť. Preto si čas takéhoto zdriemnutia ustrážte.

  1. Kofeín

Kávu alebo čaj vypite ešte predtým, než pôjdete spať. Kofeín sa viaže na tie isté receptory ako adenozín, a kým sa k nim dostane cez krvný obeh, trvá mu to približne 20 minút.

Ak si dáte kofeínový nápoj pred krátkym spánkom, má šancu prichytiť sa na viac receptorov. S práve nastupujúcim účinkom kofeínu sa po takomto „šlofíku“ zobudíte plní energie. Nezabudnite svoj kofeínový nápoj vypiť čo najrýchlejšie, aby nezačal pôsobiť skôr, ako stihnete zaspať. 

 

    

  Foto - pexels.com/ Andrea Piacquadio  

Hormóny sú dôležité

Pri kofeínovom spánku zohrávajú dôležitú úlohu aj iné hormóny. 

  1. Kortizol

Kortizol je hormón stresu, ktorý pomáha regulovať bdelosť a energiu. Jeho hladina je prirodzene najvyššia ráno a počas dňa postupne klesá. Ak prežívate veľký stres v práci alebo doma, môže sa vám preto ťažšie zaspávať alebo váš spánok nie je taký kvalitný. 

Konzumácia kofeínu takisto zvyšuje hladinu kortizolu, čo prispeje k tomu, že sa po krátkom zdriemnutí budete hneď cítiť oddýchnutí a nebudete zaspávať. 

  1. Melatonín

Melatonín je hormónom spánku. Pomáha vám zaspať a uvoľňuje sa v tele celú noc. Kofeín potlačí aj produkciu melatonínu, takže budete menej ospalí. Hlavne preto si však musíte dávať pozor na to, ako si kofeínové zdriemnutie naplánujete. 

Neponocujte

Kofeínový spánok je síce efektívny, ale v žiadnom prípade nenahrádza klasický odpočinok. Nedostatok hormónov, ktoré vás takpovediac posielajú spať, môže dopadnúť aj tak, že následne prebdiete celú noc.