Index telesnej hmotnosti, skrátene BMI, je kritizovaný ako zastaraný, zavádzajúci a nepresný. Bežne sa však používa vo väčšine zdravotníckych zariadení. Za jeho vznikom stojí belgický matematik Adolphe Quetelet, ktorý ho v polovici 19. storočia zaviedol ako rýchle a efektívne meradlo nadváhy a obezity v populácii.

Paradoxne práve Quetelet uviedol, že nepovažuje index za vhodný pri meraní zdravia jednotlivca. Napriek tomu koncom 19. storočia Národný inštitút zdravia (NIH) zadefinoval pomocou stupnice BMI obezitu v Spojených štátoch. Netrvalo dlho a tabuľka s hodnotami BMI, ako ju dnes poznáme, sa začala využívať bez rozdielu na pohlavie pre všetky vekové kategórie a kultúry.

Jednoduchý, no nepresný vzorec

“Za BMI si predstavme vzorec, ktorý sa počíta ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch. Výsledné hodnoty sa používajú na meranie nadváhy a obezity,” vysvetľuje pre Ženy v meste výživová poradkyňa Zdenka Havettová.

“BMI sa používa formou čísla, ktoré nás podľa nameranej hodnoty zaradí do kategórie - či už máme nadváhu, podváhu alebo normálnu hmotnosť.” Ak je váš BMI v hodnote 18,5 až 25, disponujete normálnou hmotnosťou. Nižšia hodnota sa považuje za podváhu, vyššia za nadváhu až obezitu.

Zdá sa vám vzorec až príliš jednoduchý? V skutočnosti má BMI ďaleko od dokonalosti a čoraz viac odborníkov upozorňuje na jeho nedostatky. “BMI je síce najrozšírenejšie meradlo, ale určite nie je najpresnejšie. Pretože u konkrétneho človeka nezapočítava veľké množstvo dôležitých faktorov. Ako napríklad vek, rasa, objem svalovej hmoty, pohlavie, telesná konštitúcia a podobne,” vysvetľuje Havettová riziká pri jeho používaní.

Kulturisti sú podľa BMI obézni

BMI nerozlišuje medzi tukom a svalovou hmotou, čo je považované za jeden z najväčších nedostatkov systému. Svalová hmota je hustejšia a kilogram svalov zaberie menej miesta ako kilogram tuku. Dvaja ľudia rovnakej výšky a hmotnosti tak môžu vyzerať úplne inak.

“Ak nám aj BMI ukazuje, že naša hmotnosť je v poriadku, stále je tu šanca, že môžeme mať problém s nadváhou a obezitou,” hovorí Havettová. “Stále môžeme mať menej svalovej hmoty a viac tej tukovej.

Ilustračné foto - pixabay.com

Ak nám BMI ukazuje nadváhu alebo obezitu, je vysoko pravdepodobné, že to tak je. Neplatí to v prípade, ak ste športovec. Tým, že máte väčší objemom svalov, môže to zdanlivo indikovať nadváhu.” Paradoxne tak napríklad olympijský atlét a kulturista spadá do rovnakej kategórie ako človek bez pohybu so zvýšeným cholesterolom.

BMI zároveň nezohľadňuje rozloženie tuku v tele, čo má zásadný  vplyv na chronické ochorenia. Tuk uložený v oblasti stehien a bokov, typický pre postavu “tvaru hrušky”, zvyčajne nepredstavuje zvýšené riziko ochorení. Naopak tuk, ktorý sa hromadí v oblasti pása a brucha, je omnoho nebezpečnejší pri výskyte kardiovaskulárnych ochorení či cukrovky.

Zdravie nie je o číslach

Zdravie človeka určuje mnoho rozličných faktorov, medzi nimi životný štýl, duševná pohoda, sociologické faktory aj prostredie, v ktorom žijeme. Pri používaní BMI tabuliek však tieto faktory neberieme do úvahy. “Naše zdravie stojí na troch pevných základoch: telo, myseľ a jedlo, ktoré by mali byť v rovnováhe. Zdravý životný štýl by nemal byť len o číslach. Musíme sa naň pozerať ako na celok,” hovorí Havettová a dodáva, že práve strava zohráva v rovnici dôležitú úlohu.

Ilustračné foto - archív ZVM

“Jedlo je a vždy bolo silným nástrojom, ktorý dokáže podporiť naše zdravie a vitalitu. Spomenula by som jednu zásadu, myslím, že tú najdôležitejšiu: preferujme sezónne a lokálne potraviny. V oblasti, v ktorej človek žije, rastie prevažne také ovocie a zelenina, ktoré v danom ročnom období potrebuje. To znamená, že výber potravín by sme z väčšej časti mohli podriadiť ročnému obdobiu,” radí výživová poradkyňa.

V zdravom tele zdravý duch platí aj naopak

Index BMI ignoruje zásadnú oblasť definujúcu celkový stav človeka - duševné zdravie. “BMI nie je vhodným ukazovateľom zdravia, nezohľadňuje individualitu a jedinečnosť človeka,” hovorí pre Ženy v meste Karolína Ivanová, profesionálna koučka a zakladateľka KajaKoučing.

Samotné BMI podľa nej môže ľahko negatívne ovplyvniť psychiku, keď nadmerný stres a snaha dosiahnuť optimálne hodnoty v tabuľkách majú za následok zvýšený cholesterol a krvný tlak.

“Heslo V zdravom tele zdravý duch platí v 21. storočí aj naopak. So zdravou psychikou si udržíme zdravé telo. Ak máme dobrý vzťah k sebe, k svojmu telu a svojmu zdraviu, nebudeme zajedať svoje traumy a smútky. Budeme sa hýbať, budeme aj oddychovať, naučíme sa tešiť z maličkostí, ktoré v nás rozprúdia radosť,” vysvetľuje koučka.

Práve sebaláska a uznanie vlastnej hodnoty sú podľa nej zásadné pre duševnú pohodu. “Byť iný, ako predpisuje BMI, je v poriadku. Neznamená to byť lenivý. Znamená to udržať si telesnú a duševnú rovnováhu, naučiť sa milovať, chodiť do prírody, športovať pre radosť, dostatočne dlho spať, robiť veci, ktoré nás bavia a nájsť poslanie v živote. To všetko je dôležitejšie ako nejaký Index telesnej hmotnosti,” uzatvára Ivanová.

V poisťovniach si priplatíte

“Výpočet BMI nie je celkom vhodný  pre deti a mládež do 18 rokov, ale ani pre starších ľudí,” vysvetľuje výživová poradkyňa Zdenka Havettová. Keď ľudské telo starne, prirodzene pribúda tukovej hmoty a ubúda svalov. Práve starších ľudí môže tuk chrániť pred predčasnou smrťou a chorobami. Index telesnej hmotnosti zároveň nerozlišuje ani medzi pohlavím, čo predstavuje zásadný problém, keďže ženy a muži disponujú rozdielnou stavbou tela. Štíhle ženy, inak zdravé a aktívne, bývajú podľa BMI tabuliek považované za podvyživené.

Ilustračné foto - pixabay.com

Táto kategorizácia má pre ženu aj finančné dopady, napríklad pri uzatváraní životného poistenia. Za vybočenie z BMI normy si vo väčšine poisťovní priplatia. “V rámci životného poistenia vyhodnocujeme zdravý životný štýl. Nefajčiarov s primeraným  BMI a s krvným tlakom bez problémov odmeňujeme nižším poistným,” uvádza pre Ženy v meste Beáta Lipšicová, hovorkyňa UNIQA zdravotnej poisťovne.

“Naše štatistiky ukazujú, že vlani boli noví klienti „ťažší“ než predvlani. Dokonca ich priemerné BMI dosiahlo najvyššiu úroveň za posledných 11 rokov. Pravdepodobne za to môže aj dlhšie ako rok trvajúca pandémia so všetkými obmedzeniami, kvôli ktorej sa ľudia menej hýbu a priberajú,” vysvetľuje Lipšicová a otázku podváhy ďalej nekomentuje.

Váha a výška hovoria o zdraví málo

Podľa Havettovej nie je vhodné využívať BMI ako jediný nástroj posudzovania obezity. “Oveľa jednoduchšie je zmerať pomer medzi pásom a bokmi, tzv. WHR. Je jednoduchým indikátorom celkového zdravia.” S využívaním pomeru medzi pásom a bokmi či pásom a výškou namiesto BMI súhlasí množstvo odborníkov.

Už v roku 2012 bývalá riaditeľka Britskej nadácie pre výživu doktorka Margaret Ashwell na kongrese o obezite vysvetlila, že pomer medzi pásom a výškou spoľahlivejšie predikuje riziko cukrovky a srdcovocievnych ochorení. Hoci sa kritika využívania BMI ako nástroja na určenie celkového zdravia ozýva dlho, doposiaľ sa v spoločnosti hodnote BMI prikladá veľká váha. Index telesnej hmotnosti, užitočný pri meraní nadváhy celej populácie, sa ukazuje ako nedostatočný, zjednodušujúci a zavádzajúci pri určení zdravotného stavu jednotlivca. Zdravie je komplexné a ovplyvňuje ho toľko rôznych faktorov, že samotná výška a váha o ňom vypovedajú žalostne málo.