V pondelok protestovalo v uliciach Bratislavy 9-tisíc ľudí, dnes podvečer sa ich zišiel dvojnásobok - 18-tisíc. Počet odhadli organizátori spolu s bezpečnostným expertom Martinom Královičom zo SafetyCrew.

Dva protesty proti Šimkovičovej

Davy vyšli do ulíc na protest proti rozhodnutiam a zásahom ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorá v krátkom čase odvolala riaditeľa Slovenského národného divadla Mateja Drličku a riaditeľky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej.

Pondelkový apolitický protest zorganizovala nezávislá občianska platforma Otvorená Kultúra!,, včera zvolali protest dve opozičné strany - PS a SaS. Na ich prvej demonštrácii od marca sa organizátori i protestujúci dovolávali odvolania ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a ministra spravodlivosti Borisa Suska.

K pondelkovému protestu, ktorý zorganizovala nezávislá občianska platforma Otvorená Kultúra!, sa pridalo viac než 120 kultúrnych organizácií, od veľkých zriaďovaných inštitúcií po malé nezávislé súbory z rôznych častí Slovenska. Podľa odhadov odborníka na bezpečnosť Martina Kráľoviča sa protestu zúčastnilo približne 9.000 ľudí.

Prišla aj bývalá prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá mala na tričku: „Slovenské nádherné divadlo“.

“Rezort na čele s Martinou Šimkovičovou najskôr prijal škodlivé zmeny legislatívy, ktorými rúca roky budované oporné piliere slovenskej nezávislej kultúry, verejnoprávnych médií i spravovania múzeí a galérií. V ostatných dňoch ministerka mocenským spôsobom zaútočila na SND a SNG odvolaním ich riaditeľa a riaditeľky,” uvádza v tlačovej správe platforma Otvorená Kultúra!.

Organizátori upozornili, že zimnú petíciu za odstúpenie Šimkovičovej podpísalo 190-tisíc ľudí a pod súčasnú výzvu sa za tri dni stihlo podpísať 175-tisíc ľudí.

Protest opozičného PS a SaS

Dnešný protest zorganizovali opozičné strany, pódium však prenechali apolitickým osobnostiam. Ľudom sa prihovoril bývalý šéf RTVS Ľuboš Machaj, bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová, odvolaná šéfka Bibiany Zuzana Liptáková, odvolaná členka Súdnej rady SR a sudkyňa Katarína Javorčíková, bývalý šéf kancelárie prezidentky Zuzany Čaputovej a exdiplomat Metod Špaček a herec Ján Galovič.

Foto - Peter Matlovič

„Vládna koalícia kašle na ľudí, nezlepšuje ich život, nerobí nič preto, aby sa mali lepšie. Musíme na to neustále upozorňovať, aby sa o tom dozvedeli aj nevoliči a sklamaní voliči koalície,” vyhlásil predtým podpredseda NR SR a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Podpora z Čiech

Pondelkový protest pod oknami Ministerstva kultúry moderoval slovenský spisovateľ Michal Hvorecký a v príspevkoch sa prítomným najskôr prihovorili odvolaní riaditelia SNG Alexandra Kusá a SND Matej Drlička, herečka Jana Oľhová za zamestnanectvo SND a riaditeľka Schaubmarovho mlyna, ktorý tvorí súčasť SNG, Veronika Němcová za zamestnanectvo SNG. Marek Adamov, zakladateľ a dlhoročný riaditeľ kultúrnych centier Stanica Žilina - Záriečie a Nová synagóga v Žiline zastúpil na pódiu hlas nezriaďovanej kultúry, oblasť verejnoprávnych médií prezentovali členky a členovia štrajkového výboru RTVS Soňa Gyarfášová, Rozália Vlasková, Tomáš Bartoněk a Vladimír Amrich.

„Báť sa treba, ak sa ohýba pravda,“ čítala stanovisko pracovníkov SND herečka Jana Oľhová. Upozornila, že najvyšší úradník ministerstva Machala sám pred týždňom naznačil, že personálne čistky sa budú týkať aj ďalších. „My teraz vykonávame veľmi seriózny audit, aby sme zistili, ktorí zamestnanci sú kompatibilní s tým, akým spôsobom slovenská kultúra má nasledovať v najbližších desaťročiach,“ prečítala jeho slová Oľhová.

Na pódiu boli aj zástupkyne a zástupcovia najmladšej generácie umeleckej obce, študenti a študentky, ktorí komunikovali stanovisko študentstva z vysokých škôl VŠMU v Bratislave, VŠVU v Bratislave, AU v Banskej Bystrici, FUTU KE Košice, FiF UK v Bratislave a FA STU v Bratislave a okrem vyhlásenia predviedli aj umeleckú performance na podporu solidarity a súdržnosti.

Jedným z emotívnych vrcholov protestu sa stalo čítanie listu od českých zástupcov a zástupkýň kultúrnej obce, vyzývajúcich na pomoc slovenskej kultúre, ktorý prečítala herečka Zuzana Kronerová.

"S veľkým znepokojením sledujeme kroky ministerstva kultúry na susednom Slovensku. Čistky, ktoré vykonáva a mieni naďalej vykonávať v kultúrnych inštitúciách, sú vykonávané primitívnymi metódami, s priehľadne patetickými a falošnými dôvodmi," uvádza sa vo vyhlásení osobností, pod ktoré sa podpísali divadelný režisér Jiří Suchý, herec a scenárista Zdeněk Svěrák, bývalá ústavná sudkyňa Eliška Wagnerová, sociológ Fedor Gál či vydavateľ Petr Minařík.

 

Platforma Otvorená Kultúra! predniesla v rámci svojho vyhlásenia nasledovné požiadavky:

 

1. Žiadame okamžité odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej,

2. Žiadame okamžité odvolanie generálneho tajomníka služobného úradu MK SR Lukáša Machalu,

3. Žiadame politickú reprezentáciu naprieč celým politickým spektrom, aby zabezpečila nápravu legislatívy devastujúcej kultúrne prostredie na Slovensku, konkrétne Zákona o múzeách a galériách, Zákona o Fonde na podporu umenia, Zákona o Audiovizuálnom fonde a Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase,

4. Žiadame budúce vedenie MK SR o výkon takej kultúrnej politiky, ktorá bude v súlade s cieľmi Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu SR 2030,

5. Žiadame budúce vedenie rezortu kultúry, aby začalo riešiť skutočné problémy kultúrneho sektora na Slovensku, ktorými sú najmä prekérne pracovné podmienky kultúrnych pracovníkov a pracovníčok, chronická finančná poddimenzovanosť sektora a nahromadený investičný dlh.