Najprv to boli čísla, ktorých pribúdalo. Stále viac ale počuť konkrétne príbehy žien, ktoré boli počas konfliktu na Ukrajine znásilnené. Päťdesiatročnú Annu, ktorá žije asi 70 kilometrov od Kyjeva, znásilnil 7 marca čečensky vojak slúžiaci v ruskej armáde.
„Celý čas sa mi vyhrážal smrťou, aby som ho neprestala poslúchať. Počas činu prišli ďalší štyria vojaci, myslela som si, že je to môj koniec. Tí ho však odtiahli a viac som ho nevidela," povedala pre BBC.
Jednu znásilnil, druhú zabil
Keď sa vrátila domov, zistila, že jej manžel bol postrelený do brucha, ako sa jej pokúšal pomôcť. Pre prebiehajúce boje ho nemohli vziať do nemocnice. O dva dni neskôr zomrel.
Ten istý muž, ktorý znásilnil Annu, zabil aj jej 40-ročnú susedu. Jej telo našli bez oblečenia, s dlhou a hlbokou ranou na krku. Pochovali ju susedia na dvore jej domu.
Bývalú učiteľku, 83-ročnú Veru, znásilnil ruský vojak pri okupovaní jej dediny ešte minulý mesiac. „Chytil ma za krk, škrtil ma a bil.“ Nepomohlo, ani keď podotkla, že by mohla byť jeho matkou. Umlčal ju.
Po dokončení zobral fľašu vodky a donútil ju stáť nahú. „Mal ma zastreliť,“ povedala pre cbsnews. "Priala som si, aby ma zabil namiesto toho, čo urobil. Všetko bolí. Nie som živá, ani mŕtva. Necítim.“
Vojna na Ukrajine trvá už takmer dva mesiace. Okrem nevojenských objektov a civilnej infraštruktúry sa ruskí vojaci zameriavajú aj na ničenie psychického, fyzického zdravia a sebaúcty ukrajinských žien.
Znásilnenie je vo vojne zbraň
„Znásilnenie je vo vojne využívané ako zbraň na zlomenie ducha, na poníženie. Chcú nám dokázať, že sme bezbranní. Neobránime naše ženy a deti,“ vyjadril sa pre CBS News Kira Rudyk, poslanec ukrajinského parlamentu.
Hovoril o tom 5. apríla aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky, po jeho návšteve v Buči. Uviedol, že ženy boli znásilňované a zabité pred očami svojich detí. „Neodlišuje sa to od iných teroristov ako je Islamský štát. A napriek tomu to vykonáva jeden z členov bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov.“
Znásilnené sú tehotné
Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová uviedla, že podobných prípadov eviduje viacero. "Asi 25 dievčat a žien vo veku 14 až 24 rokov bolo počas okupácie systematicky znásilňovaných v pivnici jedného domu v Buči. Deväť z nich je tehotných," uviedla.
"Ruskí vojaci im povedali, že ich budú znásilňovať dovtedy, kým už nikdy so žiadnym mužom nebudú chcieť mať sexuálny styk. Zabránia im tak mať ukrajinské deti," opísala ombudsmanka. S informáciami sa im ľudia zverujú buď na linke dôvery alebo cez sociálnu sieť Telegram.
Keď prežijú znásilnenie, bojujú ukrajinské ženy s ďalším veľkým problémom - nemajú núdzovú antikoncepciu, ktorá má neželanému tehotenstvu zabrániť. Pri zlom zásobovaní okupovaných oblastí sa k nej ženy nevedia dostať. V susedných krajinách sa už rozbehli finančné zbierky na nákup tohto liečiva. No najväčší problém, a to dostať ich na okupované oblasti, kam sa nedostanú ani potraviny, to nerieši.
Znásilnenie je zločin. Vo vojnovom aj nevojnovom stave. Každá jedna preživšia sa zapíše na zoznam vojnových zločinov, ktoré pácha ruská armáda. Vojaci však neprestanú, kým sa vojna neskončí.