Nestranícka a nezávislá iniciatíva Zakrúžkuj ženu chce prispieť k vyváženejšiemu zastúpeniu žien a mužov v slovenskej politike. Spustila preto kampaň na podporu žien - kandidátok v parlamentných voľbách 2023, ktoré zdieľajú ľudskoprávne a demokratické hodnoty.

 

Opýtali sme sa mužov i žien:

Budete vo voľbách krúžkovať ženy? Prečo áno, prípadne prečo nie?

 

Tomáš Hudák, stand-up komik, scenárista a bývalý novinár:

“Budem a je mi ľúto, že máme k dispozícii len štyri krúžky. Na Slovensku máme skvelé odborníčky v zdravotníctve, školstve, vede a v ďalších odvetviach, kde sú inšpiráciou aj pre nás mužov. Aj preto by som bol rád, keby sa ich do parlamentu a vlády dostalo čo najviac. Príliš dlho sme ako voliči uprednostňovali mužov, veľakrát v mylnej predstave či dokonca predsudku, že ženy na politiku nemajú bunky, čas a ani dostatočnú priebojnosť. Rozprávali nám to veľakrát práve tí, ktorým možno čas a priebojnosť nechýbali, ale schopnosťami predstavovali hlboký podpriemer. Je čas zabudnúť na rodové stereotypy a všímať si odborné a osobnostné kvality kandidátov a kandidátok. A tiež strany, ktoré si ich na základe toho vyberajú.”

Simona Petrík, politička, Progresívne Slovensko:

“V Progresívnom Slovensku vítame každú takúto občiansku iniciatívu, ktorá zviditeľňuje ženy, najmä pokiaľ ide o oblasť, ktorá je, žiaľ, stále doménou mužov. Ženy tvoria viac ako 50 percent svetovej populácie. Tento fakt sa však vôbec neodráža na ich rovnocennom zastúpení vo verejnej sfére. V Indexe rodovej rovnosti sa v kategórii účasti žien na politickej moci Slovensko dlhodobo pohybuje na chvoste európskeho rebríčka, spolu s Rumunskom, Maltou a Cyprom. Po vyše 100 rokoch, odkedy majú ženy na Slovensku právo voliť a byť volené, máme v parlamente zastúpenie žien stále len na úrovni okolo 20 percent.

Ako chceme zvýšiť podiel poslankýň v zákonodarnom zbore, keď ich politické strany dávajú na kandidátku v takých malých počtoch? My v Progresívnom Slovensku to myslíme s postavením žien vážne a podľa toho sme k tomu pristúpili aj pri skladaní našej kandidátky, na ktorej nájdete rovnomerné zastúpenie žien - konkrétne 76, a to zipsovým systémom muž-žena, muž-žena, aby ženy mali rovnakú možnosť dostať sa do parlamentu ako muži. Týmto chceme ísť príkladom aj iným slovenským politický stranám.”

Veronika Cifrová Ostrihoňová, moderátorka, influencerka:

Foto - archív ZVM

“Budem krúžkovať ženy, pretože chcem, aby náš budúci parlament viac reprezentoval slovenské obyvateľstvo, ktoré je spolovice tvorené ženami. Zároveň sú jasné dôkazy o tom, že väčšia participácia žien vo vláde, parlamente, ci v ekonomickom živote zlepšuje hospodárske výsledky, fyzické aj psychické zdravie mužov a presadzuje inkluzívnejšie politiky.”

Michal Pažitka, osobný kouč:

“Je pravda, že keď sa nad tým zamyslím, ženy vnímam na kandidátkach menej. Nemyslím si ale, že je to vedomé, ale skôr preto, že je tam stále prevaha mužov a aj v tom mediálnom zastupovaní… Tak podvedome držím trend a teda pokračujem vo vyjazdených koľajách. A myslím si, že časom práve aj vďaka tomu, že sa o tom bude rozprávať a dávať vedieť, tak sa to bude viac a viac vyrovnávat. Pri krúžkovaní sledujem, čo ten človek robí, akú má odbornosť. Takže, ak budem krúžkovať ženu - kandidátku, budem na to pozerať rovnako. Možno sa skúsim nad tým viac zamyslieť, keď budem stáť nad hlasovacím lístkom a tam pride viac odpovedí."

Janka Bittó Cigániková, politička, SaS:

"Podporujem viac šikovných a múdrych ľudí v parlamente bez ohľadu na pohlavie, výšku, farbu oči alebo náboženské presvedčenie. Je však zrejmé, že žien by malo byť viac, keďže tvoria 51 percent populácie. Som za ešte väčšiu rozmanitosť, aby o ženách nerozhodovali muži. Pričom by mali byť v parlamente zastúpené rôzne generácie žien z rôznych sociálnych prostredí, pretože rozhodnutia sú robené najlepšie vtedy, keď pri ich tvorbe sedia ľudia, ktorých sa priamo dotýkajú. Nie však cez kvóty, ale cez ich schopnosti a šikovnosť. Napr. ženy ako pani Záborská alebo Tabak by fakt v parlamente nemuseli byť."

Michal Malík, podnikateľ:

“Nie. Po prvýkrát od svojich 18-tich rokov stále nie som rozhodnutý, či a akú stranu budem vlastne voliť.”

Tina Redenkovičová, podnikateľka a koučka 

"Budem, pretože potrebujeme vyváženosť v politike - názory, skúsenosti a hodnoty žien môžu len pomôcť pri riešení dôležitých rozhodnutí."

Zuzana Dolinková, politička, HLAS-SD:

Foto - archív ZVM

“Strana Hlas-SD určite vníma väčší počet žien v politike a verejnom živote ako výhodu a možno ako prínos. Sme presvedčení, že pohľad žien na mnohé otázky je iný a rozdielny a sme presvedčení, že keď sa stretnú rozdielne pohľady, skôr sa dosiahne kompromis. Sú dokonca témy, ku ktorým by sa mali vyjadrovať iba ženy, lebo vedia v takých ženských témach oveľa lepšie hľadať riešenia a je pre nich prirozdenejiše o nich rozhodovať.

Sme ale proti zavedeniu kvót na kandidátkach parlamentných strán alebo pre zastúpenie v parlamente. Ak žena preukáže svoju odbornosť, skúsenosť a profesionalitu a má ambíciu, tak by mala mať možnosť byť dosadzovaná do vysokých verejných a štátnych funkcií. Ak tieto ženy budú dosahovať výsledky a svoju oblasť zastupovať kvalitne, to môže otvoriť cestu a motivovať aj ďalšie ženy na vstup do politiky či iných verejných funkcií.”

Michal Drugaj, podnikateľ:

“Pri každých voľbách delím svoje krúžky medzi ženy a mužov, rovnováha vo vesmíre musí byť. Keď si predstavím, že by som vo svojom živote a v mojej práci nemal okolo seba ženy, ako by to asi tak vyzeralo? Faktúry a poistky by som platil až na upomienku od exekútora, daňové priznanie by muselo byť max. raz za 5 rokov, aby som ho stihol pripraviť, cenové ponuky by si zakaznik musel urobiť sám, ak by ich chcel mať v termíne, deti by nemali žiadne krúžky, lebo kto by im to vybavoval.

Takže určite potrebujeme v politike ženy tak, ako ich potrebujeme v každodennom živote. Ďakujem ženám, ktoré v mojom živote držia rovnováhu vesmíru, že si k nim vždy rád môžem prísť po radu a názor.”