Kariéra žien s malými deťmi sa na slovenskom pracovnom trhu dramaticky mení. Vyplýva to z prieskumu OZ Pracujúce mamy, ktorý realizovala agentúra IPSOS.
Ženy po materskej menia prácu
Prieskum ukázal, že kým v roku 2022 zmenu zamestnávateľa po materskej uviedlo 48 percent žien, dnes je to 57 percent, teda o 9 percentuálnych bodov viac. Tento trend ukazuje na rastúcu potrebu flexibilných pracovných podmienok a na výzvy, ktorým čelí čoraz väčší počet matiek pri návrate do práce.
Výsledky prieskumu tiež ukázali, že len necelá tretina žien (31 percent) sa vrátila do zamestnania v čase, v akom plánovali pred svojím nástupom na materskú dovolenku. Dve tretiny žien sa do práce vrátili skôr, neskôr, alebo svoj návrat do práce nemali vopred naplánovaný.
„Slovenský štandard sú dve deti relatívne za sebou. Preto sme sa pozreli osobitne na skupinu žien, ktoré boli pracovne neaktívne viac než tri a pol roka. Tam je šanca na návrat « do zabehnutých koľají » minimálna. Sedem z desiatich žien v tomto scenári mení nielen zamestnávateľa, ale aj pozíciu, a polovica zmení odvetvie,“ vysvetľuje Terézia Miháliková, kariérna poradkyňa a spoluzakladateľka OZ Pracujúce mamy, ktoré sa ako jediné na Slovensku systematicky venuje firmám aj matkám zároveň.
Podľa ich údajov z roku 2022 bolo na materskej asi 60-tisíc žien.
Mamám chýba flexibilita
Takmer 8 z 10 žien v prieskume uviedlo, že ich hlavným problémom pri nástupe do práce bol nedostatok flexibility. Nejde len o čas a miesto výkonu práce, ale aj o formu úväzku. Spomedzi skrátených úväzkov je najväčší záujem o 60- až 80-% úväzok.
Ženy v momente návratu na trh práce symbolicky „ťahajú za kratší koniec“ a majú tendenciu robiť dve chyby. Prvou je hlásiť sa na pozície, ktoré nekorešpondujú s ich schopnosťami – často ide o menej kvalifikovanú pozíciu, ktorá sľubuje väčšiu flexibilitu.
Druhou je neudržateľnosť – v snahe získať, resp. udržať si pozíciu, povedia „áno“ aj na úlohy, ktorých splnenie je nad rámec ich popisu práce. „Paradoxne však namiesto získania stability dochádza ku stále vyššiemu stresu, ktorý má devastujúci vplyv na celú rodinu a môže vyústiť až do výpovede,“ komentuje Patrícia Hirschnerová, ktorá sa v OZ Pracujúce mamy venuje problematike zladenia rodiny a práce.
"Výsledok prieskumu ma prekvapil, ale a priori to nie je zlá správa. Je to len signál, ktorý poukazuje na potrebu flexibility. Inými slovami, ide o "preskúpenie síl". Tieto ženy sa ocitnú opäť na trhu práce a sú pripravené pracovať- majú síce malé deti, ale aj obrovskú lojalitu voči zamestnávateľom, ktorí sú ochotní vybočiť zo zaužívaných koľají plného úväzku," zhrnula pre Ženy v meste Patrícia Hirschnerová.
Prieskum bol realizovaný 20.8. – 3.9.2024 formou online kvantitatívneho zberu dát (CASI) a zúčastnili sa ho ženy vo veku 18 až 53 rokov, ktoré v priebehu posledných 18 mesiacov nastúpili po materskej/rodičovskej dovolenke do práce.