Dvaja poslanci a poslankyňa v piatok navrhli sprísniť zákon o interrupciách. Týkal by sa aj Ukrajiniek, ktoré utekajú pred vojnou.
Poslanec Martin Čepček (vylúčený z OĽANO), ale aj Rastislav Schlosár a Magdaléna Sulanová (Kotlebovci- Ľudová strana Naše Slovensko) navrhli zakázať interrupcie pre cudzinky, ktoré sú na Slovensku a nemajú u nás trvalý pobyt. Zákaz by sa vzťahoval aj na ženy, ktoré boli znásilnené.
Čepček chce zákaz interrupcií pre cudzinky
Dva návrhy zákonov predložili poslanci a poslankyňa v čase, keď na Slovensko prichádzajú Ukrajinky, z ktorých mnohé mohli počas vojny na Ukrajine zažiť znásilnenie a chceli by podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. Upozornila na to organizácia Ženské kruhy na sociálnej sieti.
“Cudzinkám totiž venuje návrh zákona "špeciálnu pozornosť" a mimo ohrozenia ich zdravia a života zakazuje vykonať cudzinkám interrupciu, a to aj v prípade ak išlo o znásilnenie,” píšu Ženské kruhy na sociálnej sieti.
Interrupcie by zakázali aj v prípade znásilnenia
Návrhy na zmenu zákona poslanca Rastislava Schlosára a poslankyne Magdalény Sulanovej je stručný: „Umelé prerušenie tehotenstva podľa § 4 sa nevykoná cudzinkám.“
Návrh Martina Čepčeka je obsiahlejší. Ten zakazuje – okrem ohrozenia ich zdravia a života – vykonať cudzinkám interrupciu, a to aj v prípade, ak išlo o znásilnenie. V paragrafe 10 návrhu zákona sa píše: „Umelé ukončenie tehotenstva potratom okrem prípadov uvedených v § 4 písm. a) a b) sa nevykoná cudzinkám, ktoré v Slovenskej republike nemajú trvalý pobyt.“
Lokálne feministické organizácie hlásia, že na Ukrajine bolo od začiatku vojny 24. februára 2022 znásilnených viac ako 100 žien. Nie je pochýb, že toto číslo denne rastie. Pomôcť im často nevedia ani susedné krajiny, ktoré majú oklieštené reprodukčné práva žien. V Poľsku je prístup k potratom takmer nemožný. Na Slovensku sú interrupcie finančne ťažko dostupné.