Mladá lekárka (31) šla do práce, do štátnej nemocnice v Kalkate, kde ju čakala 36-hodinová služba. Po takmer 20 hodinách na nohách bola tak unavená, že si šla do posluchárne trochu oddýchnuť a pospať.

Ráno ju našli kolegovia znásilnenú a zavraždenú.

Znásilnili a zavraždili lekárku

V súvislosti so zločinom už polícia zatkla dobrovoľného pracovníka nemocnice, napísala BBC. Muž v nemocnici pracoval ako informačný zriadenec, ktorý usmerňoval pacientov a pacientky.

V krajine, kde v roku 2022 zaznamenali denne v priemere takmer 90 znásilnení, vyhlásila Indická lekárska asociácia 24-hodinový štrajk, ktorý sa začne zajtra (17.8.2024). Vyzvala milión lekárov a lekárov, aby poskytovali iba základné ošetrenie.  

Rozsiahle protesty trvajú už vyše týždňa. Do ulíc vyšli Indky zo všetkých spoločenských vrstiev a žiadali spravodlivosť. “Ženy nemajú rešpekt!,” citovalo BBC jednu z demonštrujúcich študentiek počas protestu v Kalkate. “Naša hodnota je nižšia ako kráv a kôz. Kedy získame nezávislosť? Ako dlho budeme musieť čakať, aby sme mohli pracovať bez strachu? Ďalších päťdesiat rokov?”

Ženy, ale aj lekári a lekárky protestovali v metropole Naí Dillí či v meste Nágpur v štáte Maháráštra.

Až 90 znásilnení v Indii denne 

V najľudnatejšej krajine sveta, ktorá má viac ako 1,4 miliárd obyvateľov, dochádza podľa dostupných dát k znásilneniu každých 18 minút. Napríklad v roku 2020 úrady evidovali vyše 28-tisíc prípadov.

Lenže podľa expertov je počet niekoľkonásobne vyšší, keďže mnohé ženy znásilnenia nehlásia zo strachu z pomsty alebo spoločenskej stigmatizácie. V roku 2019 bolo sto tisíc dievčat a žien unesených, zhruba tretina z nich s cieľom predať ich do manželstva, pripomína agentúra Reuters.

Prísnejšie tresty prijala India až po hromadnom znásilnení mladej 23-rpčnje študentky (23), ktorú 26. decembra 2012 napadli a hromadne znásilnili 6 muži, keď cestovala domov autobusom spolu s priateľom. Bezvládne telo nechali na okraji cesty. Študentka zraneniam podľahla po dvoch týždňoch, stihla ešte označiť páchateľov. 

Prísne tresty, aj trest smrti

Štyria z vinníkov boli v roku 2020 popravení, najmladšieho z útočníkov, ktorý mal v čase činu 17 rokov, súd pre neplnoletých odsúdil na maximálny trojročný trest odňatia slobody. V roku 2015 muža prepustili na slobodu.

Šiesty muž, vodič autobusu a údajný vodca gangu, spáchal v roku 2013 v cele samovraždu. 

India v reakcii na masové protesty prijala v roku 2013 zákon, ktorý v niektorých prípadoch umožňuje uložiť za znásilnenie trest smrti.

Zdvojnásobila tiež tresty odňatia slobody za znásilnenie na 20 rokov a kriminalizovalo sa prenasledovanie a obchodovanie so ženami. Indickí zákonodarcovia tiež schválili zníženie veku, v ktorom je v prípade spáchania závažných trestných činov možné súdiť maloletú osobu ako dospelého, a to z 18 na 16 rokov.