Viceprezidentka Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump sa v septembri stretli v ich prvej, a možno aj poslednej, spoločnej televíznej debate v televízii ABC. Podľa komentátorov debata dopadla v prospech Kamaly Harrisovej.

Trump šíril hoaxy

Ich vôbec prvé osobné stretnutie začalo podaním ruky, čo nie je bežné. Kamala Harrisová podala americkému exprezidentovi Donaldovi Trumpovi ruku, aby sa predstavila. Na divákov sa usmievala oslnivým úsmevom, kým jej protikandidát sa mračil.

Donald Trump v debate strašil migrantmi, čo je jeho obľúbená téma, a rozprával, že v Springfielde migranti jedia ľuďom psy a mačky. Harrisová sa na tom neveriacky bavila. Keď ho moderátor konfrontoval so stanoviskom starostu Spriengfieldu, ktorý tieto informácie poprel, Trump povedal, že to videl v televízii.

Donalda Trumpa po diskusii kritizovali aj republikáni a hovorili, že bol nepripravený. Bol hlučný, šíril lži a konšpirácie, útočil na protikandidátku, že je marxistka a chytil sa každej návnady, ktorú mu Kamala Harris ponúkla. Bývalý republikánsky guvernér za New Jersey Chris Christie si myslí, že tím, ktorý Trumpa pripravoval na debatu, by mal dostať výpoveď.

Téma potratov rozdeľovala

Kandidáti debatovali aj o reprodukčných právach. V roku 2022 Najvyšší súd zvrátil rozsudok v prípade Roe vs. Wade z roku 1973, ktorý vo všetkých štátoch garantoval právo na interrupciu. Rozsudok prešiel aj vďaka trom sudcom, ktorých na Najvyšší súd vymenoval bývalý prezident Donald Trump. Exprezident sa k zodpovednosti za rozsudok hrdo prihlásil.

V debate sa obhajoval, že ľudia to chceli. “Chcete hovoriť o tom, že toto ľudia chceli?” pýtala sa ho Kamala Harrisová. “Tehotným ženám, ktoré chcú donosiť dieťa do termínu, ale potratili, je odopretá starostlivosť na pohotovosti, lebo poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa boja, že by mohli ísť do väzenia. Žena krváca v aute na parkovisku. Ona toto nechcela.”

Trump sa snažil zjemniť svoje stanovisko obhajobou práva na potrat do šiesteho týždňa tehotenstva a v prípadoch znásilnenia, incestu a ohrozenia zdravia žien. Klamal, že v niektorých štátoch je povolené vykonať interrupciu po narodení dieťaťa, čo by boli legálne vraždy. Tvrdenie neprešlo overovaním faktov, pri ktorom sa potvrdilo, že v žiadnom štáte nie je povolené zabiť dieťa po narodení.

Neúspechy demokratov

Reprodukčné práva sú v USA veľkou témou. V júni cez republikánskych senátorov neprešiel návrh zákona od demokratov, ktorý by zaručil celonárodné právo na antikoncepciu.

O pár dní neskôr republikáni zablokovali zákon prinášajúci federálne právo na umelé oplodnenie in vitro (IVF - in vitro fertilization), pri ktorom sa oplodnené vajíčko vkladá do maternice. Vďaka zákonu by bola liečba neplodnosti dostupnejšia.

The Guardian opísal, že bojovníci proti potratom sú súčasne proti IVF, pretože nie všetky embryá sa využijú, a to ide proti presvedčeniu, že človek má mať plné práva a ochranu od počatia. Umelé oplodnenie aj antikoncepcia sú v USA veľmi populárne.

V júni rezonovalo aj rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktorý odmietol návrh pro-life aktivistov, aby sa zamedzil prístup k potratovej tabletke mifepristone, najčastejšie používanému liečivu v USA na ukončenie tehotenstva. Niektoré štáty sa už obrátili na súd, takže zatiaľ nič nie je isté.

“Povedzme si to jasne: Donald Trump by podpísal národný zákaz potratov a obmedzil by prístup k antikoncepcii, ak by dostal šancu. O to ide v novembri. My ho zastavíme,” napísala na sociálnej sieti X v júli Kamala Harrisová.

Bojovníčka proti domácemu násiliu

Viceprezidentka, okrem toho, že obhajuje právo na interrupciu, sa v úrade zasadila za riešenie vysokej úmrtnosti matiek pri pôrodoch, ktorá sa týka predovšetkým černošiek, pôvodných Američaniek a žien z rurálnych komunít.

Taktiež upozorňovala na ťažší prístup žien k zdravotným službám. Kvôli Trumpovej politike proti potratom mnohé kliniky zatvárajú, čím sa obmedzuje prístup ku gynekologickej starostlivosti, napríklad aj v prípadoch rakoviny prsníka či vyšetrení krčka maternice na zachytenie rakoviny.

Prezidentská kandidátka je známa aj bojom proti domácemu a sexuálnemu násiliu voči ženám a deťom. Senátorka za Massachusetts Elizabeth Warrenová o Harrisovej pre CNN povedala, že ako bývalá prokurátorka má veľa skúseností s tým, aby sa odsúdení zodpovedali a že bojovala v mene týraných žien.

Podpora od bezdetnej dámy s mačkou

Po televíznej debate podporila Kamalu Harrisovú speváčka Taylor Swift. Svojim vyše 280 miliónom followerov na Instagrame odkázala: “Volím Kamalu Harrisovú, lebo bojuje za práva a témy, ktoré podľa mňa potrebujú poriadnu bojovníčku, ktorá ich obháji. Myslím, že je nadaná líderka s pevnou rukou,” napísala speváčka na sociálnej sieti.

Potešil ju jej výber kandidáta na viceprezidenta Tima Walza, ktorý “desaťročia presadzuje práva LGBTQ+, umelé oplodnenie a právo žien na vlastné telo”.

Speváčka pripojila fotku so svojou mačkou a podpísala sa ako “bezdetná dáma s mačkou”. Narážala tým na vyjadrenia Trumpovho kandidáta na viceprezidenta a republikánskeho senátora J. D. Vancea, ktorý tak označil demokratické političky. Podľa neho sú tieto ženy nešťastné zo svojich životov a chcú strápniť aj zvyšok krajiny.

Rozhodnú ženy?

V lete sa proti tomuto výroku ohradila herečka Jennifer Aniston, ktorá je bezdetná, pretože mala problém s otehotnením. “Modlím sa, aby vaša dcéra mala to šťastie mať deti. Dúfam, že nebude musieť využiť umelé oplodnenie ako druhú možnosť, keďže to sa jej tiež snažíte vziať,” napísala herečka na svojom profile na Instagrame.

Kandidátku demokratov podporila aj oscarová herečka a feministka Jennifer Lawrence. “Volím Kamalu Harris, pretože si myslím, že spraví všetko, čo bude v jej silách, aby ochránila reprodukčné práva,” povedala pre magazín People.

Na jednej strane stojí bývalá prokurátorka a obhajkyňa reprodukčných práv, na druhej kandidát vinný z falšovania dokumentov, ktorý mal zaplatiť pornoherečke za jej mlčanie o ich sexuálnom pomere. Postoje protikandidátov a ich minulosť tvoria jasnú deliacu čiaru. Tieto voľby môžu rozhodnúť hlasy žien a téma ich reprodukčných práv.