Štvrtinu novej Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR by mali tvoriť ženy, v 200-člennej snemovcni ich bude 50. Pred štyrmi rokmi ich bolo 44.
Dvadsať poslankýň by malo zastupovať hnutie ANO, trinásť koalíciu PirátiSTAN, dvanásť SPOLU a päť SPD. Podľa občianskej iniciatívy Zakrúžkuj ženu novým poslankyniam pomohli hlavne preferenčné hlasy, dvanásť z nich by sa bez nich do snemovne vôbec nedostalo, informovala v nedeľu spravodajská stanica Českej televízie (ČT24).
Česko voľby 2021: Ženám pomohli preferenčné hlasy
"Dohromady kandidovalo 1664 žien a 236 z nich vďaka preferenčným hlasom prekročilo päťpercentné kvórum a posunulo sa na kandidátke hore. Dvanásť z tých päťdesiatich žien, ktoré sa do snemovne nakoniec dostali, by tam bez preferenčných hlasov asi vôbec nebolo. Podrobné analýzy ešte len pripravujeme, ale už teraz vieme, že ženy dostali viac preferenčných hlasov ako v minulých voľbách," uviedla Johanna Nejedlová z občianskej iniciatívy Zakrúžkuj ženu.
V roku 2006 bolo podľa portálu Novinky.cz zvolených 31 žien, o štyri roky skôr 34. Vo voľbách v roku 1992 do vtedajšej Českej národnej rady, ktorá sa po vzniku samostatnej SR zmenila na prveú Poslaneckú snemovňu, bolo zvolené iba 21 žien.
Víťazom českých parlamentných volieb, ktoré sa konali v piatok a sobotu, sa po dramatickom obrate stala koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) so ziskom 27,79 percenta hlasov, získala 71 mandátov. Až v závere sčítavania hlasov predbehla stranu ANO premiéra Andreja Babiša, ktorá získala 27,12 percenta hlasov (72 mandátov) a skončila až druhá.
Česko voľby 2021: Prvý raz bez ČSSD a komunistov
Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia (PirátiSTAN) so ziskom 15,62 percenta hlasov (37 mandátov) a štvrtá strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá získala 9,56 percenta hlasov (20 mandátov). Volebná účasť dosiahla 65,43 percenta.
Hranicu piatich percent potrebnú na vstup do Poslaneckej snemovne neprekročila žiadna ďalšia z celkovo 22 kandidujúcich strán. Platí to aj o dosiaľ koaličných sociálnych demokratoch z ČSSD a komunistoch z KSČM, ktorí podporovali Babišovu vládu "zvonka". Obe strany pritom "vypadli" z Poslaneckej snemovne po prvý raz od vzniku samostatnej ČR.