Viktoriánsky, secesný, anízový, cínový, alpský, rolničkový, ale aj rozprávkový, bondovský, či monumentálny secesný. Viac ako 20 vianočných stromčekov vás čaká v adventne vyzdobených komnatách zámku Loučeň. Stromčeky pripomínajú netradičnú výzdobu, ktorá sa viaže k rôznym miestam v Európe.
Špeciálna adventná prehliadka na barokovom zámku, ktorý je českou kultúrnou pamiatkou, je skutočnou pastvou pre oči a každý rok patrí medzi najúspešnejšie akcie roka.
Počas prehliadky sa dozviete, kde vznikla tradícia vianočného stromčeka, aké boli prvé stromčeky Európe, ako sa oslavujú Vianoce v iných krajinách sveta a kto tam nadeľuje darčeky. Ako vyzerali Vianoce v britskej kráľovskej rodine a ako v alpskej chalupe.
Viktoriánsky vianočný stromček. Foto - Archív Zámku Loučeň
Český vianočný stromček aj v európskom parlamente
Keďže Česká republika tento rok predsedá Rade Európskej Únie, téma výstavy znie: Radosti, ktoré dala Európa svetu. Práve s predsedníctvom Česka v Rade EÚ súvisí aj vianočný stromček, ktorý návštevníci expozície uvidia až úplne nakoniec. Ide o jedľu skrášlenú secesnými ozdobami vyrobenými v sklárňach Koulier, ktoré pomohli oživiť samotní prevádzkovatelia loučeňského zámku.
Pozrite si galériu fotografií zo zámku Loučeň - kliknite tu
„Dvojča tejto našej jedle bude nazdobené a 29. novembra rozsvietené aj v Európskom parlamente v Bruseli v rámci nášho predsedníctva v Rade Európskej únie. Počítame s využitím asi 400 ozdôb na štvormetrovom strome,“ povedala riaditeľka loučeňského zámku Kateřina Šrámková.
Secesný vianočný stromček s ručne vyrábaný ozdobami Koulier. Foto - redakcia
Mestečko Loučeň v okrese Nymburk je od Prahy vzdialené hodinu cesty a môže byť vašou zaujímavou zastávkou počas spoznávania krás Česka. Príbeh vianočného stromčeka si môžete pozrieť až do 15. januára 2023, ale určite to nie je jediný unikát, pre ktorý sa sem oplatí prísť.
Bludisko či labyrint
Viete, aký je rozdiel medzi bludiskom a labyrintom? Veľký. Labyrintom vedie vždy len jedna cesta k jeho stredu a späť. V bludisku na vás čakajú rôzne slepé uličky a prekážky. Správnu cestu nie je ľahké nájsť, zvyčajne vedie celým bludiskom a vyúsťuje na jeho konci.
Prvý labyrint bol postavený v starovekom Egypte ešte skôr ako slávne pyramídy. Jeho pôvodný účel bol náboženský. Bol to chrámový komplex, v ktorom predkladali obete boom. Najslávnejší labyrint bol na Kréte. Podľa gréckej mytológie ho obýval netvor Minotaur - muž s hlavou býka.
Labyrinty a bludiská nie sú len stavbami spojenými s mystikou a náboženstvom. Od čias renesancie sa stavali aj pre zábavu, napínavé pobavenie, predovšetkým na pozemkoch šľachty a v kráľovských záhradách.
Jediné európske labyrintárium je v českej Loučeni
Originálne labyrintáriumsa nachádza aj blízko Slovenska, v stredných Čechách. Známy a vyhľadávaný zámok v mestečku Loučeň ukrýva vo svojich záhradách jediné labyrintárium v Európe a prvé v Čechách.
Dvanásť záhradných labyrintov a bludísk na jednom mieste naprojektoval Adrian Fischer, jeden z najväčších svetových odborníkov na tvorbu labyrintov. Nachádzajú sa v obrovskom parku rozprestierajúcom sa okolo barokového zámku Loučeň a stali sa vyhľadávaným miestom pre zábavu, relaxáciu aj meditáciu pre celú rodinu.
Tisové bludisko v zámockom parku. Foto - redakcia
Bludisko a labyrinty prepája presne vytýčený náučný chodník s obsiahlymi, tematickými informáciami o historických koreňoch, ale aj o súčasnosti labyrintov a bludísk. Dozviete sa z nej, že labyrint hral odpradávna svoju mnohokrát tajomnú úlohu v rozličných starých svetových kultúrach – od starovekých Keltov, cez gotické katedrály, až po indiánske kultúry amerického kontinentu.
Počas cesty jedinečným zámockým parkom s rozlohou 23 hektárov môžete zažiť buxusové, dláždené, palisádové či povrazové bludisko. Najväčšie bludisko, ktoré vám dá zabrať, je tisové.
Z labyrintov zažijete svetelný, trávnatý, pieskovcový, písmenkový a energeticky nabitý skalnatý labyrint vhodný na meditáciu.
Zámok Loučeň má originálny príbeh
Dominantou parku je zámok Loučeň. Na zámku postavenom v 13. storočí vládol známy šľachtický rod Valdštejnovcov, ktorý na začiatku 19. storočia strieda rod Thurn–Taxis. Práve príbeh rodiny Thurn-Taxisov od roku 1870 do roku 1920 je hlavným námetom súčasných prehliadok.
Po druhej svetovej vojne sa zámok dostal do správy štátu a chátral. V roku 2000 ho kúpila Pražáčka Kateřina Šrámková, ktorá dovtedy pracovala ako ekonómka. S veľkou dávkou odvahy a energie sa jej podarilo zrealizovať ojedinelý podnikateľský nápad, z ktorého je dnes úspešný príbeh.
Zámok Loučeň a svetelný labyrint. Foto - Archív zámku Loučeň
Zámockú historickú expozíciu prepojila s ubytovacími priestormi, výbornou gastronómiou a spolu s krásnym zámockým parkom ukrývajúcim spomínané labyrintárium spravila z tohto miesta turistami vyhľadávanú lokalitu.
V dnešnej podobe sprístupnili zámok Loučeň verejnosti v roku 2007 a dnes už patrí medzi desať najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok v Českej republike. Posledné dva roky v návštevnosti predbehol dokonca aj slávny Karlštejn. Jeho priemerná ročná návštevnosť dosahuje viac ako 160 tisíc ľudí.
(Obsah vznikol v spolupráci s agentúrou CzechTourism Slovensko).