Niekedy to bola textilka bývalého štátneho podniku Sukno, ktorý v časoch najväčšej slávy zamestnával stovky ľudí v 18 prevádzkach. Pred znárodnením boli pomenované podľa najznámejších humpoleckých továrnikov, mená však komunisti nahradili neosobnými číslami od 1 po 18.

Galéria v 8smičke

V prevádzke, ktorú miestni vždy volali osmička, vznikol na 10-tisícové mesto Humpolec, vskutku veľkorysý priestor pre umenie - Galéria 8smička. Aj počas bežného dňa tam stretnete desiatky ľudí, od seniorov po mamy s deťmi v kočíku.

Pozerajú si galériu na ploche 2-tisíc metrov štvorcových, kde práve prebieha výstava Keby som bol krásny ako Dionysos: Stretnutie s Jánom Zrzavým. Ochutnávajú originálne domáce koláčiky v útulnej kaviarni Cafe 8smička, či kupujú knihy v 8-smičkovom Bookshop-e.

Cielene sa tu všetko točí okolo čísla 8. Názov galérie, 8-korunové vstupné (30 centov!), príchod z diaľnice medzi Brnom a Prahou z exitu číslo 88 a dátum otvorenia galérie: 18. apríla 2018 o 18:00 hod.

Ženská samota v Byte zberateľa

Na prvom poschodí galérie je 7 +1: Byt zberateľa (tiež dokopy 8:), kde v unikátnom priestore 7-izbového bytu (plus depozitár) nájdete takmer 100 diel. V obývačke sa pred drevenou hojdacou sedačkou nachádza kút s obrazmi, ktorý prepája téma Ženská samota.

“Sú od rôznych autorov a uvidíte ju v dvoch polohách - tragickom osamotení žien, ale aj v neutrálnej samote bez mužského elementu a energie,” vysvetľuje Anežka Chalupová, ktorá nás svojím výkladom hneď vtiahla do témy.

Predstavila zabudnutú umelkyňu a veľkú kamarátku Jana Zrzavého Věru Jičínsku, ktorá vrchol svojej tvorby prežila v Paríži, kde strávila 8 rokov. Sústreďovala sa na ženské portréty, tehotné ženy, mulatky, ženy na okraji spoločnosti, cigánky…

“Tragické osamotenie žien zhmotnil aj Jiří Balzar na obraze Nepopísateľná. Jeho postavy sú vždy vyprázdnené, čo používa ako formu kritiky spoločnosti. V 60. rokoch minulého storočia používal lettrizmus, čiže pri tvorbe využíval čísla a písmená,” hovorí Anežka Chalupová.

Sprievodkyňa Anežka Chalupová pred legendárnym obrazom Mikuláša Medka.  Foto - autorka 

V ženskom kúte nájdete aj legendárny obraz od Mikuláša Medka - Cranachovská nad lyrika s imperialistickým kvetom. Medek sa začiatkom 50. rokov venoval drsnej realite a často zobrazoval ženské postavy - buď svoju druhú manželku, fotografku Emilu Medkovú alebo Annu Márii Effenebergerovou, ktorá je aj na spomínanom obraze.

Umenie pre davy

V galérii cítite energiu z mnohých podujatí, ktoré sa tu organizujú. Ročne robia 3 výstavy, každý piatok komentované prehliadky Bytu zberateľa, a priebežne prednášky o umení, výtvarné rodinné dielne, filmové večery, či prechádzky po verejnom priestore. Pre rodiny s deťmi je k dispozícii herňa s autorskou stavebnicou a tvorivý ateliér.

Galéria 8smička sa nachádza neďaleko parku, kde okrem niekoľkých lavičiek a detského ihriska nájdete aj pamätník “najslávnejšiemu prisťahovalcovi Hliníkovi” zo známej hlášky filmu Marečku, podajte mi pero - Hliník se odsťěhoval do Humpolce. Fiktívnu postavu v kultovej komédii Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka neuvidíte, rovnako ako ju nenájdete v Humpolci.

Foto - wikipedia.org

Čo nájdete a prekvapí vás, je súkromná galéria, ktorá sa snaží umením osloviť masy a nečaká z toho veľké zisky. Financujú ju manželia Zdeněk a Bára Rýznerovi, ktorí začali ako zberatelia umeleckých diel.

“Od začiatku sme s manželkou vedeli, že chceme spoločnosti niečo vracať z našich zarobených peňazí,” povedal nedávno v rozhovore pre český Radiožurnál podnikateľ Zdeněk Rýzner. Jeho úspešná firma Hranipex vyrába a do sveta vyváža nábytkárske hrany. Prospech z toho majú miestni i turisti z okolia.

(Obsah vznikol v spolupráci s CzechTourism Slovensko)