Plánovanie svadby je vzrušujúcim, no často aj stresujúcim obdobím. Každý pár túži po dokonalej svadbe, ktorá bude nezabudnuteľná pre nich aj pre ich hostí. Aby ste predišli zbytočnému stresu a mohli si tento jedinečný deň naplno užiť, prinášame vám niekoľko užitočných tipov a odporúčaní, ako plánovať vašu veľkú udalosť bez stresu.

1.Stanovte si rozpočet

Skôr než sa pustíte do plánovania, je dôležité aby ste mali jasnú predstavu o vašom rozpočte, ktorý chcete, respektíve môžete na tento deň minúť. To vám už vytvorí predstavu o tom, akú veľkú svadbu budete mať, po akých priestoroch sa obzerať a tiež vám pomôže udržať výdavky pod kontrolou a predísť finančným problémom. Rozdeľte rozpočet na jednotlivé položky, ako sú svadobné priestory, ubytovanie, catering, dekorácie, svadobné obrúčky, a pod.

2. Včasné plánovanie je kľúčové

Jedným z najdôležitejších aspektov úspešného plánovania svadby je začať dostatočne v včas. Ideálne je začať plánovať ju aspoň rok dopredu. Vďaka tomuto času budete mať možnosť včas si rezervovať svadobné priestory, nájsť si dodávateľov, vybrať si voľných kameramanov, DJa a vo všeobecnosti tak budete mať dostatok času na riešenie všetkých detailov. Zarezervovať si tiež ubytovanie pre hostí je tiež jedným z krokov, ktoré by ste mali uskutočniť v predstihu, aby ste zabezpečili ich komfort.

Náš tip: Ak chcete mať svadbu v krásnej prírode na Slovensku, na rezervovanie si ubytovania vám odporúčame ubytovanie v Jasnej, kde bude mať vaša svadba nádhernú a nezabudnuteľnú atmosféru.

3. Zostavte si zoznam úloh

Pri plánovaní svadby je ľahké sa stratiť v množstve úloh a povinností. No a cieľom je sa samozrejme v tomto víre zhonu, vybavovačiek a stresu nezblázniť. Zostavte si preto podrobný zoznam úloh, ktorý musíte vykonať. Rozdeľte si ich na menšie, ľahšie zvládnuteľné kroky a stanovte si nejaké deadliny na ich splnenie. Tento zoznam vám pomôže udržať si prehľad a zabezpečí, že na nič nezabudnete a plánovanie zvládnete s väčším nadhľadom.

4. Zostavte zoznam hostí

Zostavenie zoznamu hostí môže byť náročné a dá to aj zabrať nejaký ten čas, ale je to nevyhnutné pre ďalšie plánovanie. Rozhodnite sa, či chcete mať malú intímnu svadbu alebo veľkú oslavu. Počet hostí ovplyvní výber miesta, jedla a ďalšie aspekty. Zvážte aj finančné možnosti a kapacitu miesta.

5. Vyberte si správne miesto

Výber svadobného miesta je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť. Na to, aby ste si ho vedeli vybrať by ste už mali mať akú takú predstavu o tom, v akom štýle chcete svoju svadbu mať. Rozhodnite sa tiež, či chcete svadbu vonku alebo v interiéri, v meste alebo na dedine. Na základe toho sa vám naskytnú vhodné svadobné priestory, z ktorých si stačí už len vybrať na základe vášho finančného rozpočtu, veľkosti, celkového dojmu a podobne.

6. Komunikujte s dodávateľmi

Jasná a pravidelná komunikácia s dodávateľmi je kľúčom k bezstresovému plánovaniu. Uistite sa, že všetky podrobnosti máte jasne dohodnuté a potvrdené písomne. Či už ide o catering, dekorácie, alebo tvorbu animovaného videa, pravidelne komunikujte so svojimi dodávateľmi, aby ste predišli nedorozumeniam a zabezpečili hladký priebeh príprav.

7. Vyberte si svadobné šaty a oblek

Výber svadobných šiat a obleku je pre mnoho párov jedným z najviac vzrušujúcich momentov. Dajte si dostatok času na skúšky a prípadné úpravy. Pri výbere šiat a obleku zohľadnite tému svadby, sezónu a váš osobný štýl. Nezabudnite ani na pohodlie, pretože budete v tomto oblečení počas celého dňa.

8. Vytvorte si harmonogram svadobného dňa

Detailný harmonogram svadobného dňa vám pomôže udržať všetko pod kontrolou. Zahrňte doň všetky dôležité udalosti a časy, ako sú príchod hostí, obrad, fotenie, hostina a zábava. Tento harmonogram by mali mať k dispozícii aj vaši dodávatelia, aby všetko prebiehalo podľa plánu.

9. Nezabudnite na svoje zdravie

Pri tomto zhone, ktorý budete počas obdobia plánovania mať nezabúdajte ale ani na seba a na svoje zdravie. Podpora imunity je v tomto období najdôležitejšia, pretože predsa nechcete niekoľko dní pred svadbou ochorieť a všetko by sa tak mohlo pokaziť alebo by to prispelo k tomu, že by ste si tento deň neužili tak naplno, ako by ste chceli.

10. Zverte niektoré úlohy ľuďom, na ktorých sa môžete spoľahnúť

Nemusíte všetko zvládnuť sami. Zverte niektoré úlohy dôveryhodným rodinným príslušníkom a priateľom, ktorí vám s plánovaním chcú pomôcť. Môžu vám pomôcť s výzdobou, organizáciou hostí, alebo inými úlohami. Delegovaním úloh si uľahčíte prácu a znížite stres a to je pre vás v tomto momente viac než podstatné. Okrem toho vám vznikne aj viac priestoru na to, aby ste sa mohli venovať sebe a každodenným aktivitám. A práve tento voľný čas využite napríklad aj na taký wellness pobyt, kde si poriadne oddýchnete, načerpáte nové sily a budete sa môcť opäť vrátiť s veľkou energiou do plánovacieho procesu.

11. Myslite krok dopredu

Aj pri najlepšom plánovaní sa môžu vyskytnúť neočakávané situácie. Pripravte sa na ne s chladnou hlavou a flexibilitou. Majte vždy pripravený plán B pre prípad, že by sa niečo pokazilo. Napríklad, ak plánujete svadbu vonku, zabezpečte si alternatívne miesto v prípade nepriaznivého počasia.

Plánovanie svadby môže byť náročné, ale s týmito tipmi a správnym prístupom sa vám podarí zorganizovať nádhernú svadbu s minimálnym stresom. Pamätajte, že najdôležitejšie je, aby ste si tento výnimočný deň užili a spomínali naň s radosťou, pretože tento deň je len a len o vás.