Peťka a Jaroslav sa rozhodli svoju svadbu poňať netradične. Pol roka riešili zoznam hostí, menu, miesto či zvyky. Nakoniec sa rozhodli, že si z plánovanej mesačnej dovolenky na Bali spravia rovno medové týždne.  Svadbu mali na Bali, podľa všetkých tamojších tradícií. „My sme tak trochu blázni. A blázni potrebujú bláznivé zážitky. Obaja sme mali tradičné balijské svadobné šaty, obrad bol v kruhu kamarátov. Ktorá nevesta by odolala svadbe na pláži s lupienkami?,“ smeje sa Petra.

Peťka a Jaroslav nie sú výnimkou. Čoraz viac Slovákov a Sloveniek chcú svoj svadobný deň osláviť netradične. Nie sú to len netradičné miesta, ale aj zvyky, iné odtiene farieb šiat, či svadobné menu.

 


Foto - Petra Kubešová
 

Panensky biela

Austrálska blogerka Sophie Cachia vyrazila  mnohým ľuďom dych, keď si obliekla čierne svadobné šaty. Rozprúdilo to vlnu diskusií, či svadba nepôsobila skôr ako kar. Blogerka na to vo svojom blogu reagovala so slovami: „...pretože som to tak chcela. Je to môj veľký deň, človek sa vydáva len raz (dúfam), tak prečo by som nemala mať oblečené niečo, čo chcem? Pre mňa je to tak logické.“ I keď sú Slovenky v porovnaní s minulosťou čoraz odvážnejšie, väčšina volí bielu alebo slonovinovú farbu a šaty s veľkou sukňou. Zjednodušene, dlhé šaty s vlečkou, ktoré pôsobia princeznovsky.

„Okrem tradičných snehobielych šiat sú veľmi obľúbené šaty vo farbe ivory. Takisto začínajú byť populárne aj šaty s farebnými podšívkami, či už na korzete alebo na sukni. Bežnou kombináciou je ružová podšívka na korzete a snehobiela sukňa, ale aj podšívka vo farbe kapučíno s ivory sukňou, prípadne staroružová podšívka na korzete aj sukni pokrytá čipkou a tylom vo farbe ivory,“ hovorí Zuzana Maliníková zo svadobnej agentúry Svadby podľa Ely.

Nevesty takisto volia výrazné doplnky, napríklad farebný, či zdobený opasok. Najbežnejšou farbou je ružová, dámy však vyvolia aj staroružovú, marhuľkovú či smotanovú farbu.

 


Foto - Svadby podľa Ely
 

Valčíku konkurujú remixy

Je mnoho spôsobov, ako zo svadby spraviť netradičnú udalosť. Svadba ponúka mnoho príležitostí, kde sa originalita nevesty a ženícha môže prejaviť.  V poslednej dobe je na ústupe aj tradičný mladomanželský valčík.

„Páry si skôr zvolia modernú pesničku, alebo remix pesničiek, ktoré pre nich niečo znamenajú. Momentálne vedie spevák Ed Sheeren s pesničkou Thinking Out Loud,“ hovorí tanečná inštruktorka Dagmar Palovčíková zo Svadobný tanec na mieru, ktorá chodí učiť aj priamo domov k budúcim novomanželom a pomáha im zostaviť tanec ušitých priamo pre nich.

 


Foto - archív Svadobný tanec na mieru  

 

„Mala som jeden pár, ktorý sa po svadbe sťahoval do New Yorku, tí si vybrali ako svadobnú pieseň New York, New York Franka Sinatru, bolo to veľmi originálne.“ Palovčíková sa stretla aj s fanúšikmi bondoviek, Popolušky, Hriešneho tanca či Perinbaby, ktorí si vybrali pesničky z týchto filmov. 

 

 

Netradične tradičné

V posledných rokoch hrajú prím i tradičné zvyky, ako napríklad čepčenie. Paradoxne, to tvorí netradičnú časť svadby. Čoraz viac neviest tento zvyk, ktorý je symbolom zmeny statusu ženy, chce mať na svojej svadbe. Podľa Palovčíkovej každý tretí pár sa rozhodne pre čepčenie. Stanislava Šeminská so svojim manželom Jánom neskončili iba pri čepčení. Celú svoju svadbu poňali tradične. Stanislava mala na seba tradičný slovenský kroj, celá slávnosť spolu s oslavou sa konala na ich chalupe v kruhu blízkej rodiny.

Chalupa, kultúrák, lúka či loď. Výber miesta svadby a svadobnej hostiny zohráva úlohu pri výbere. Miesto osláv do istej miery udáva charakter svadby. Tak napríklad, keď sa spojí láska k prírode a vínu, svadba vo vinici, ktorá môže byť spojená s ochutnávkou vína, je spôsob ako sa odlíšiť. Ochutnávať sa môžu tradičné biele a červené vína, no ak sa novomanželia chcú byť naozaj originálni, môžu ponúkať aj ovocné vína.

 

 

„Jahodové alebo malinové víno, tie teraz idú najviac. Áno, sú to skôr také ženské vína, ale mužom môže chutiť šípkové či černicové víno, ktoré nie je až také sladké. Jednoducho je to iné,“ hovorí Zsolt Böör z firmy Jahodové víno, ktorý pomáha budúcim manželom pomáha pri výbere ovocných vín na hostinu, či do výslužiek. Taktiež vyrába originálne etikety na vína, ktorých súčasťou sú buď mená a fotky novomanželov, alebo miesto, kde sa svadba konala. A teda okrem klasických koláčov si môžu hostia osladiť dni po svadbe aj sladkým vínkom.

 


Foto - pixabay,com

 

Bryndzové halušky s gréckym šalátom

Spomínajúc výslužky, svadobná hostina, a teda hlavne svadobné menu, je častou témou predsvadobných diskusií v rodine. Na Slovensku sa stretávame najmä s hostinami vo veľkých spoločenských sálach, no ozvláštnením môže byť aj hostina na lodi. A nemusí byť nutne v pirátskom duchu, hovorí Ladislav Botoš. „U nás je to skôr v námorníckom štýle a terasa má nádych Provensálska. Niektorí ľudia nechcú ani obrusy na stoly.“ Už dávno svadobné menu netvorí chrenová pena zabalená v šunke a slepačí vývar. Cieľom reštaurácií je ponúknuť hosťom niečo netradičné, čo si doma nespravia.

„Keďže ide o slávnostný okamih, chceme, aby si to zachovali v pamäti,“ dodáva Ladislav Botoš, ktorý nám prezradil, že v najbližšej dobe chystajú zmiešanú slovensko-grécku svadbu. Jedla bude veľa, a okrem stredomorskej kuchyne, sa budú podávať aj tradičné slovenské jedlá.

.

Prečítajte si aj Rozlúčka so slobodou pre nevestu? Tanec pri tyči, kreslenie modela či paintball