Svadobný oblek by nemal skončiť po obrade v šatníku. Vyberte si preto taký, ktorý vám bude slúžiť aj na ďalšie spoločenské udalosti. Hovorili sme si, že ideálny bude šitý na mieru, podľa vašich predstáv. Výberom obleku sa ale outfit ženícha zďaleka nekončí.
Práve doplnky môžu celkový dojem povýšiť, ale aj pokaziť. To, ale hádam nechce nikto. Ani ženích. Je to aj jeho deň a potrebuje sa správne odprezentovať. Nepodceňujte výber doplnkov. Chcete predsa pôsobiť upravene, vhodne oblečený na túto slávnostnú príležitosť. Určite by sa vám nepáčilo, keby po rokoch na vás spomínali, ako na "toho" s tou strašnou košeľou.
Svadba 2020: Košeľa je dôležitá
Áno, sem smerujem. Košeľa, súčasť oblečenia, ktorému nevenujeme patričnú pozornosť. Dámy, páni, nielen smotanová, či košeľa farby ivory je svadobná. Čo má mať čo spoločné košeľa s farbou šiat nevesty. Opäť téma: "ladiť - neladiť". Úplne postačí, keď budete vytvárať harmonický pár. Zladený štýlovo, upravene, vhodne.
Foto - suits.sk
Nerozumiem, prečo má vedľa princeznej v dlhej róbe, stáť "nešťastník" v košeli s krátkym rukávom, vestičkou a topánkami, ktoré si v lepšom prípade pamätajú maturitu. Tú vestičku som spomenul úmyselne. Čítal som inzerát na jednom svadobnom portáli: "Ženičky, prosím vás, nemá niektorá na predaj, pre môjho milovaného vestičku za 20 eur?" To naozaj?? Milovaný, až do úrovne vestičky až za 20 eur??
Vráťme sa k výberu košele. Najslávnostnejšou košeľa je tá, ktorá má dvojitú manžetu. Hovorí sa jej aj francúzska. Potrebuje manžetové gombíky. Ich cena sa odvíja od materiálov. Opýtajte sa svojho starého otca, možno má také v zásuvke. Určite budú nadčasové, pozdvihnú úroveň košele.
Svadobná košeľa a manžetové gombíky
Manžetové gombíky sú jedny z mála pánskych šperkov, ktorými sa môže muž odprezentovať. Dajte si na tom záležať. Popísané tričko, či havajská košeľa nemôže urobiť ten istý dojem, ako na mieru ušitá košeľa na manžetové gombíky. Môžete ju potom využiť kedykoľvek. Nosenie košele s dvojitou manžetou je symbolom úspešného muža.
Prečítajte si
Akákoľvek manžeta má vyčnievať spod rukáva saka, pokojne 1-2,5 cm. Nevyzerá to pekne, ak nie je vidieť rukáv košele. Pôsobí to, ako by ste mali o dve čísla väčší oblek. Najmä pri dvojitých manžetách je to žiadúce, aby bolo gombíky vidieť. Formálna, teda ani svadobná košeľa, nemá náprsné vrecko. Jeho význam doposiaľ zatiaľ nikto nevysvetlil.
V prípade, že už takú máte, nepoužívajte to vrecko. Nechcete vyzerať ako Fantozzi. Vyduté vrecko nie je prejavom štýlu ani vkusu. Rovnako dôležitý je aj výber goliera a jeho veľkosť. Stačí jeden prst, ktorý sa vmestí medzi váš krk a golier. Košeľa vám nesmie plantať na krku, resp. krk prevísať cez golier. Buďte opatrný pri výbere typu goliera. Široký, ležatý golier, si vyžaduje kravatu s veľkým uzlom. Motýlik sa v takomto type nehodí.
Foto - suits.sk
Golier s gombíkmi v cípoch je skôr športovo – elegantný, ako formálny. V košeli môžete mať kravatu, ale nehodí sa na vysoké spoločenské udalosti, respektíve na večer. Svadobná košeľa je v prvom rade biela košeľa. Ak farebná, tak jemná pastelová. Rozhodne taká, ktorá bude ladiť s oblekom, kravatou, motýlikom, vreckovkou v náprsnom vrecku saka.
Ovšem, ak budete mať "pierko", tak by som už vreckovku vynechal, bol by to rušivý element. Pridanou hodnotou košele sú kvalitné gombíky a kvalita látky. To nezískate kúpou košele za málo peňazí. Výrobca chce ušetriť, tak používa zmesové látky a umelohmotné gombíky. Pri výbere košele šitej na mieru vám v salónoch ponúknu perleťové gombíky a kvalitnú bavlnu. Vyšitie vašich iniciálok je samozrejmosťou.
Košeľa na mieru nie je luxus
Dnes už košeľa šitá na mieru, ktorú si vy sám nakonfigurujete, nie je nadhodnoteným luxusom. Biela košeľa bola až do konca 19. storočia prejavom noblesy. V roku 1871 si nechala firma Brown & Co. zaregistrovať prvú košeľu, ktorá sa zapínala na prsiach. Dovtedy sa prevliekala cez hlavu.
Foto - suits.sk
Až do 20. storočia bola košeľa výlučne mužskou záležitosťou. A to ako spodná bielizeň. Tento status jej nikto neodobral. A preto, z hľadiska etikety, si páni nemôžu dať dole sako v dámskej spoločnosti. Ale to by už bol iný príbeh.
Páni, nezjednodušujte si to. Nepodceňujte výber košele, a nie len tej svadobnej. Chcete si predsa užiť slávnostné chvíle v košeli, ktorá je vaša – šitá na mieru.
Miroslav Palúch sa móde venuje od roku 1984. Začínal ako ako vedúci prvej módnej značkovej predajne v Československu Stefanel. Svoje dlhoročné skúsenosti a vášeň pre odievanie a módu zúročuje ako poradca v oblasti imidžu a etikety. Je držiteľom certifikátov AVS ČR - Image muža, Marketing pre vizážistov a stylistov, Farebná typológia, Biznis odievanie. Master of Business etiquete získal u Ladislava Špačka. Je majiteľom salónu šitia oblekov a košieľ na mieru Suits Made to Measure