V roku 2016 hovoril Richard Sulík, že nikto s citom pre politiku nechce byť príliš blízko Angele Merkelovej. Hovoril, že je to neklamné znamenie, že jej dni sú spočítané a bude potupne prepustená zo štátnej služby, možno aj s procesom na krku.
Merkelová dôveryhodná politička
Je rok 2021 a Angela Merkelová odchádza po 16. rokoch ako najobľúbenejšia a najdôveryhodnejšia politička v Nemecku. Možno by si slovenská politika zmietaná populizmom a facebookovými komentármi mohla z jej kariéry niečo zobrať.
Ona totiž robila aj nepopulárne kroky, ak verila, že sú správne. Nevykrikovala, neodkazovala, nepísala večer po desiatej statusy. Bola vlastne nudná, predvídateľná a bez drámy. Neviem, či by slovenský volič niečo podobné prijal a volil.
Volili by sme Merkelovú?
My chceme drámu, mäso, hádky a vreskot. Bijeme sa v parlamente, kreslíme transparenty, neočkujeme sa a protestujeme proti opatreniam. Žijeme v permanentnom konflikte, často hlavne sami so sebou. Našim politikom dôvera zväčša klesá, čím dlhšie sú vo funkcii. Merkelovej to naopak stúpalo a odchádza s tým, že väčšina nielen Nemcov, ale vôbec ľudí v Európe by chceli, aby ešte zostala.
Čakajúc na výsledky volieb som rozmýšľala, či by ju na Slovensku vôbec niekto volil. Či sme tu naozaj odkázaní na iný typ politikov preto, že voliči sú iní. Že nás nezaujímajú programy, ani argumenty, že chceme divadlo a kinečko. Možno, keď budeme nabudúce v krčmách vykrikovať, že chceme byť ako Nemci, mohli by sme si k tým nemeckým platom a dôchodkom spomenúť aj na ich "nudné" voľby, na ich "nudnú" kancelárku, a "nudných" voličov.
Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?